Глава іранських сил "Кудс" Есмаїл Каані відвідав Бейрут у лютому, аби обговорити ризик, який може виникнути, якщо Ізраїль сильніше націлиться на ліванську "Хезболлу". Про це повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.
У Бейруті Каані зустрівся з лідером "Хезболли" Саїдом Хасаном Насраллою, щонайменше втретє після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня і початку кампанії Ізраїлю проти бойовиків у Секторі Гази.
Розмова торкнулася можливості повномасштабного наступу Ізраїлю на Ліван. На думку Ірану, така ескалація не лише завдасть шкоди угрупованню “Хезболла”, але й може змусити Тегеран реагувати рішучіше, ніж раніше.
Протягом останніх п'яти місяців "Хезболла", заклятий ворог Ізраїлю, демонструвала підтримку ХАМАС у вигляді залпів ракет, випущених через північний кордон Ізраїлю.
На зустрічі, про яку раніше не повідомлялося, Насралла запевнив Каані, що не хоче, аби Іран був втягнутий у війну з Ізраїлем або Сполученими Штатами, і що "Хезболла" буде воювати самостійно.
"Це наша боротьба", - сказав Насралла.
Останніми днями контрудари Ізраїлю зросли в інтенсивності та охопленні, підживлюючи побоювання, що ситуація може вийти з-під контролю.
У лютому міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант заявив, що Ізраїль планує посилити удари, щоб відвести бойовиків “Хезболли” від кордону в разі припинення вогню в Секторі Гази, але залишив відкритими двері для дипломатії.
Джерела в ізраїльських службах безпеки раніше повідомляли, що Ізраїль не хоче розширення бойових дій, але додали, що країна готова воювати на нових фронтах, якщо це буде необхідно.
Тегеран і “Хезболла” пам'ятають про серйозні загрози широкомасштабної війни в Лівані, включаючи ризик ударів по ядерних об'єктах Ірану.
За словами аналітиків, зустріч у Бейруті підкреслює складність стратегії Ірану, який хоче уникнути значної ескалації в регіоні, але водночас демонструє силу на Близькому Сході через союзницькі збройні групи в Іраку, Сирії та Ємені.
Каані та Насралла намагаються ще більше відділити Іран від наслідків підтримки низки маріонеток на Близькому Сході, вважає Джон Альтерман з Вашингтонського аналітичного центру стратегічних і міжнародних досліджень.
“Вони, ймовірно, оцінюють, що можливість військових дій у Лівані зростає, а не зменшується”, - додав аналітик.
Вже зараз вплив Тегерана в регіоні обмежується, зокрема, й через наступ Ізраїлю та ХАМАС. Війна в Лівані може стати серйозним ударом для Ірану, який покладається на “Хезболлу” як “оплот” проти Ізраїлю та для підтримки своїх інтересів у регіоні.
Іранські джерела у внутрішньому колі влади заявили, що якщо Ізраїль почне масштабну військову операцію проти “Хезболли”, Тегерану доведеться посилити свою проксі-війну. Однак представник служб безпеки Ірану визнав, що ціна такої ескалації може бути непомірно високою для союзних Тегерану груп.
Раніше повідомлялося, що цього року США провели таємні переговори з Іраном, намагаючись переконати Тегеран використати вплив на єменських хуситів, щоб ті припинили напади на кораблі в Червоному морі.
Переговори підкреслюють, як адміністрація США намагається досягнути деескалації хвилі регіональних бойових дій за участю підтримуваних Іраном бойових угруповань на тлі війни Ізраїлю з ХАМАС. Вашингтон вважає, що Тегеран може використати свій вплив на угруповання.