"Якщо перекласти цю заяву на Польщу, то це ніби голова Вармінсько-Мазурського воєводства наказав би поліції стріляти в поліцейських з Варшави чи Білостоку, якщо вони намагатимуться арештувати когось в його воєводстві. Такий би чиновник швидко б опинився в психлікарні. В Росії губернатор інших областей теж загриміли б в божевільню чи навіть в табір строгого режиму за сепаратизм. Але Чечня, як кажуть в Москві, це особливий випадок", - пише на сторінках Gazeta Wyborcza Вацлав Радзінович.
В статті під заголовком "Навіщо Кадиров дражнить Путіна" він пише, що це відбувається через "кошмари минулого", які мучать Кадирова. Його дратують поліцейські зі Ставропольського краю, які приїхали в Чечню і застрелили чеченця, обвинуваченого у вбивстві іншого місцевого мешканця.
В Грозному така вулична розправа приїжджими карателями у масках викликає погані спогади про початок минулого десятиліття, коли в республіці роз'їжджали люди в масках, які викрадали і вбивали місцевих.
"Нас вбивали, катували, принижували роками. Тепер такого ми не дозволимо", - сказав Кадиров в ефірі чеченського телебачення.
Хоча страхіття минулого не єдине, що змусило президента Чечні віддати поліції дивний наказ стріляти в колег з інших регіонів Росії. Він намагається захистити себе і своїх соратників від обвинувачень у вбивстві Бориса Нємцова. В прокуратурі, поліції і Слідчому комітеті РФ постійно повторюють, щоб вбивці опозиціонера пов'язані з владою в Грозному. А чеченська влада нібито оплатила вбивство Нємцова.
Адвокат дітей Нємцова Ольга Михайлова вимагає, щоб чеченські чиновники включно з Кадировим були допитані в суді. Тим часом, слідчі не можуть допитати майора Руслана Геремеєва з Грозного, якого вважають найбільш вірогідним організатором вбивства опозиціонера.
Під час нещодавньої прес-конференції Володимира Путіна запитали, чому ФСБ і прокуратура при всій своїй могутності не можуть впоратися з цим військовим з Чечні. Але президент Росії проігнорував це запитання.
Кремль так само набирав води в рот, коли в Москві "кадирівці" зводили рахунки зі своїми співвітчизниками, які виїхали в столиці. Приміром, в 2006 році поліцейські з Чечні на одній з центральних вулиць розстріляли полковника ФСБ Мовладі Байсарова. За це вбивство нікого не затримали і не покарали.
Правозахисник Олександр Черкасов з організації "Меморіал" прокоментував, що наказ Кадирова – це сигнал владі Росії, що Чечня помалу зміцнює свій суверенітет.
Причиною конфлікту між Кадировим і Кремлем стала спецоперація, яка проводилася в Грозному 19 квітня. Повідомлялося, що в ній взяли участь співробітники МВС Ставропілля і тимчасове оперативне угрупування, що базується в Ханкале. В ході операції був убитий підозрюваний у справі про нанесення тяжких тілесних ушкоджень.
ЗМІ стверджують, що між Кадировим і російськими силовиками іде боротьба, яку безуспішно намагається стримати російський президента Володимир Путін. The Economist писав, що співпрацю з Кадировим вже обходиться Путіну занадто дорого. Путін дав можливість главі Чечні ігнорувати російські закони, і в останнє десятиліття Чечня фактично перетворилася в окрему ісламська держава, яка живе за законами Кадирова. У нього своя власна 20-тисячна армія, своя (неофіційна) податкова система і навіть власні релігійні закони.