Напередодні Вищий земельний суд Дюссельдорфа ухвалив рішення, яким визнав: дія газової директиви ЄС поширюється на споруджуваний російський газопровід «Північний потік-2». Це означає, що доставка і транспортування газу мають бути розділені, а оператор Nord Steam 2 - стати незалежним від «Газпрому».
Вердикт німецького суду логічно доповнює рішення Суду юстиції ЄС у Люксембурзі від 15 липня 2021 року стосовно газопроводу-відводу OPAL від першого «Північного потоку». Суд ЄС також обмежив «Газпром» у використанні цього відвідного газопроводу 50% його потужності.
Що означатимуть для України рішення обох судів - у Дюссельдорфі та Люксембурзі, аналізує Михайло Гончар у статті «Оператор газопроводу «Північний потік-2» програв суд у Німеччині».
«У сукупності це означає обмеження використання обох потоків. Замість 110 млрд кубометрів сумарної проєктної потужності може бути задіяно лише 65 млрд: «Північний потік-1» – 37,5 млрд кубометрів/рік, «Північний потік-2» – 27,5 млрд», - зазначає автор.
Якщо євроінституції виявляться спроможними примусити «Газпром» виконувати рішення судових інстанцій, то ГТС України збереже існуючий статус-кво. А якщо вдасться ще застосувати принцип енергетичної солідарності в форматі Договору Енергетичного співтовариства, то можна обмежити й використання територією Європи другої нитки «Турецького потоку» під маскувальною назвою «Балканський потік».
Тоді вдасться навіть дещо збільшити обсяги транспортування газу через територію України у разі зростання європейського попиту, додає експерт.
«Та якщо ці обмеження не спрацюють, то це означатиме, що насправді повноту влади в ЄС мають не Єврокомісія, Європарламент і Суд ЄС, а окрема державна компанія з країни, яка не є членом ЄС», - підкреслює Гончар.
Що означає рішення німецького суду для України? Які дії повинен вжити Київ, щоб створити додаткові проблеми «Газпрому»? Читайте в статті Михайла Гончара «Оператор газопроводу «Північний потік-2» програв суд у Німеччині» в ZN.UA.