Поки минулого тижня ізраїльські винищувачі здійснювали бомбардування над сектором Гази, над Федеральною канцелярією Австрії підняли прапор Ізраїлю у знак солідарності. Канцлер Себастьян Курц рішуче підтримує Ізраїль. Але це також висвітлило неоднозначне ставлення багатьох європейських держав до уряду ізраїльського лідера Беньяміна Нетаньяху, адже Ізраїль чинив опір міжнародним закликам до припинення вогню, щоб врегулювати конфлікт з Палестиною, пише Financial Times.
За даними сектора Гази, унаслідок атаки Ізраїлю загинуло 213 палестинців, у тому числі 61 дитина та 36 жінок. Ізраїль повідомляє, що внаслідок нападів ХАМАСу загинули 11 ізраїльтян, серед яких двоє дітей.
У вівторок переговори міністрів закордонних справ ЄС не отримали «логічного завершення». Усі держави-члени, крім Угорщини, підтримали необхідність загальної заяви, яка закликає до припинення вогню, сказав керівник зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель.
Ще до зустрічі Боррель висловив тривогу відносно «неприпустимої кількості жертв серед цивільного населення» і пообіцяв обговорити те, «як ЄС може ефективно сприяти припиненню нинішнього насильства». Але онлайн-зустріч виявила внутрішні розбіжності європейського блоку з 27 членів щодо ізраїльсько-палестинської проблеми та відсутність важелів впливу для вирішення конфлікту.
Європейці, «швидше за все, отримають ту ж саму роль, яку вони відігравали в попередніх загостреннях у цьому конфлікті: сторонні спостерігачі, поки літають ракети, і донори, коли розпочнеться реконструкція», - вважає старший співробітник брюссельського офісу Німецького фонду Маршалла Крістіна Кауш.
«Європа знову вийде на перший план після припинення вогню. Вони скажуть, що їх план полягає в підтримці стійкого рішення», - додала аналітик.
Майже 30 років тому Європа сприяла укладанню угод в Осло, які стали важливим кроком в міжнародних зусиллях по припиненню тривалого арабо-ізраїльського конфлікту. Але за останні роки роль та вплив європейців зменшились, як і розуміння самого мирного процесу.
Тим часом Нетаньяху за сприяння колишнього президента США Дональда Трампа налагодив відносини з «правими» європейськими лідерами, включаючи Курца та прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Це посилило розбіжності всередині блоку та ускладнило здатність ЄС досягти консенсусу щодо ізраїльсько-палестинської кризи.
Члени ЄС, які наполягають на більш активному підході у підтримці прав палестинців, такі як Ірландія, Швеція та Люксембург, з одного боку зіштовхнулися з мовчанням, а з іншого – з гучним опором, який включав Угорщину, Австрію та Чехію, сказав науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин Х'ю Ловатт.
«Адміністрація Трампа дала їм імпульс, і це виходить за межі палестинського питання. Трамп справді сприяв формуванню нової структури націоналістичних урядів, які зазвичай підтримують Нетаньяху. Вони бачать певну ідеологічну спорідненість, що пов'язано не з палестинською проблемою, а з їхнім світоглядом», - додав Ловатт.
Здатність ЄС відігравати більш активну роль у припиненні нинішнього спалаху конфлікту ускладнюється, оскільки, як і США, блок вважає ХАМАС терористичною організацією. ЄС відмовляється спілкуватися з ісламістською групою, а також не має великих важелів впливу на ситуацію.
Багато напруженості, з якою зіштовхнулася Європа через ізраїльсько-палестинську кризу, очевидно відчуває Німеччина. Берлін прагне знайти баланс і показує підтримку дипломатичного рішення. Він також критикує розширення ізраїльських поселень на Західному березі, де ізраїльські сили вбили 21 палестинця з початку спалаху протестів на окупованій території в п'ятницю.
Але в той же час Німеччині довелося зіштовхнутися з антиізраїльськими демонстраціями серед молодих мусульман, які переросли фактично в акти антисемітизму. В країні, яка все ще спокутує своє нацистське минуле та злочини Голокосту, антиєврейські гасла викликали глибоке почуття тривоги.
Нещодавно протестувальники спалили ізраїльські прапори перед синагогами в західних містах Німеччини Бонн та Мюнстер.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель засудила антисемітизм і запропонувала підтримку Нетаньяху під час телефонної розмови з ним у понеділок, заявив прес-секретар канцлера Штеффен Зайберт. Меркель висловила співчуття з приводу ракетних обстрілів з боку ХАМАСу, запевнивши прем'єр-міністра Ізраїлю в солідарності і підтвердила «право Ізраїлю наносити удар у відповідь, обороняючись від атак», сказав Зайберт.
Франція, де проживає багато євреїв та мусульман, також давно остерігається сильної взаємодії з ізраїльсько-палестинським конфліктом. Раніше напруженість на Близькому Сході переросла в антисемітські атаки та протистояння на французьких вулицях.
Влада зупинила марш протестів проти Палестини в Парижі, під час якого демонстранти кричали «Смерть Ізраїлю!» та «Ізраїль - вбивця!». Президент Еммануель Макрон закликав до мирних переговорів та висловив співчуття палестинським, а також ізраїльським лідерам у зв'язку з втратами для обох сторін.
У Великій Британії, яка минулого року вийшла з ЄС, засудження ХАМАСу та підтримка Ізраїлю підкріплюється занепокоєнням з приводу того, що простір для рішення двох держав зникає.
«Існує явне розчарування з приводу того, що Палестинська адміністрація і ХАМАС не можуть запропонувати лідерство, але Ізраїль також не збирається поступатися», - сказав один британський дипломат, фактично натякнувши на те, що «Ізраїль не надто прислухається до закликів міжнародної спільноти».
Військовий конфлікт між Ізраїлем і терористичним угрупуванням ХАМАС все ще триває. Зусилля міжнародних посередників не приносили ніяких результатів і за стіл переговорів ніхто так і не сів.
Про причини нової ескалації і тому, чи переросте вона в повноцінну війну, читайте в статті Олександра Хребта « Тисяча і один ракетний удар » в ZN.UA.