Європа може зменшити залежність від російського газу — Bloomberg

Поділитися
Європа може зменшити залежність від російського газу — Bloomberg © Цензор.нет
Швидке впровадження відновлюваних джерел енергії зміцнить безпеку континенту.

Ймовірно, пандемії коронавірусу та зростання інфляції було недостатньо, адже зараз європейці зіштовхнулися з іншим джерелом проблем: енергетичною кризою. Зменшення пропозиції призвело до того, що ціни на газ досягли рекордно високих рівнів, якраз на період найхолоднішої пори року. Енергетична криза також ризикує загострити ситуацію в Україні. Оскільки Росія стягнула війська до українського кордону, залежність Європи від російського газу обмежує можливості Заходу контролювати агресію РФ, пише Bloomberg.

Лідери Європи повинні реагувати. Зменшення імпорту російського газу та розширення доступу до альтернативних джерел енергії принесуть користь регіону в цілому, а також допоможуть боротися з проблемою зміни клімату.   

Це означає прискорення впровадження відновлюваних джерел енергії та розширення використання ядерної енергії. Тісніше координуючи політику, європейські країни можуть побудувати більш стійкий енергетичний сектор і не дати президенту Росії Владіміру Путіну використовувати енергію як зброю проти Заходу.

У міру того, як в Європі вичерпуються запаси вугілля та «старіють» газові поклади, внутрішнє виробництво енергії зменшується, а потреба в закупівлях за кордоном зростає.

Європа досягла прогресу у використанні регулювання для зменшення впливу російського «Газпрому», але Москва залишається її найбільшим постачальником. На РФ припадає майже 47% імпорту природного газу до Європейського Союзу в першому півріччі цього року.

Залежність особливо висока в Центральній та Східній Європі. «Газпром» також має значні потужності в європейських підземних сховищах, особливо в Німеччині, що дає Москві ще більші важелі впливу на здатність континенту впоратися з нестабільною ситуацією на ринках та енергетичними збоями.

Цей вплив посилиться із завершенням будівництва газопроводу «Північний потік-2», який транспортуватиме газ із РФ до Німеччини.

Хоча проект покращить спроможність «Газпрому» напряму транспортувати газ у Західну Європу і теоретично зменшить майбутній дефіцит енергоносіїв — він також посилить позиції Росії і зробить ЄС більш вразливим.

Як мінімум, новий уряд Німеччини має забезпечити зупинку процесу сертифікації газопроводу, поки Росія продовжує погрожувати Україні.

Проте енергетичні проблеми континенту виходять за межі поточного протистояння. Поки природний газ залишається ключовим джерелом енергії для опалення та промислового використання, Європі доведеться підтримувати відповідні пріоритети, такі як підвищення енергоефективності, покращення інфраструктури для транспортування скрапленого природного газу та, зокрема, розширення потужностей для зберігання газу, які залишаються нерівномірними по всьому континенту.

Найголовніше, уряди повинні прискорити впровадження «чистих джерел енергії». Підтримка пропозицій ЄС щодо розширення водневої енергетики допомогла б «відучити» країни та галузі промисловості від використання природного газу.

Але, як визнали такі країни, як Франція, Нідерланди та Велика Британія, підвищення енергетичної незалежності Європи — не кажучи вже про досягнення кліматичних цілей, фактично неможливе без значних інвестицій у ядерну енергетику.

Ядерна енергетика вже є частиною планів Польщі щодо скорочення використання вугілля. Лідерам країн, які ставляться до ядерної енергетики зі скептицизмом, як-от Німеччина, потрібно розвіяти хибні уявлення про ризики та витрати, особливо в зв’язку з тим, що з’являються удосконалені та менш небезпечні реактори.

Європа не може за один момент зруйнувати свою залежність від російського газу, але у неї є шанс уникнути шантажу РФ. Прийнявши скоординовану стратегію диверсифікації своїх енергетичних ресурсів, європейські лідери можуть зменшити свою вразливість до перебоїв у постачанні і до тиску Путіна, резюмує видання.

Запаси газу в підземних сховищах Європи впали до 57,5% від місткості - це на 17,3 процентного пункту нижче за середнє значення за останні п'ять років.

21 грудня спотова ціна газу в Європі подолала нову психологічну планку $2000 за тисячу кубічних метрів.

Раніше президент РФ Володимир Путін заявив, що  високий попит на газ з боку України може бути одним із факторів зростання спотових цін  у Європі, які побили усі рекорди.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі