ЄС все ще не довіряє Америці — The Economist

Поділитися
«Трансатлантичний дует» - незвичайна пара.

Важко робити романтичні жести в умовах пандемії. Але Америка та Європейський Союз намагаються відродити свою давню пристрасть. Новий президент США Джо Байден за допомогою відеоконференції з лідерами ЄС намагався викласти своє бачення співпраці. У таборі Байдена наївно сподівалися, що закінчення президенства Дональда Трампа змусить європейських лідерів різко кинутися в обійми Америки. Однак після перемоги Байдена на виборах ЄС швидко оголосив про інвестиційну угоду з Китаєм, що неабияк розчарувало США. Поліпшення відносин між сторонами почало відбуватися лише кілька днів тому, після того, як ЄС та США запровадили санкції проти китайських чиновників, причетних до порушення прав уйгурів, пише журнал The Economist.

Об’єднання зусиль для протистояння Китаю, швидше за все, буде ефективнішим, ніж боротьба з Пекіном поодинці. Це також може гарантувати більшу безпеку, якщо помста з боку Китаю буде занадто агресивною.

Дійсно, цей епізод нагадав Америці та ЄС, чому вони повинні працювати разом. Короткий період історії, в якому Америка втратила своє глобальне лідерство, закінчився. Джо Байден шукає союзників, бо вони йому потрібні. Зі свого боку, геополітична сила ЄС залежить від економічної потужності блоку. Європейський ринок з 450 мільйонами багатих споживачів дозволяє ЄС диктувати стандарти щодо розвитку економіки. Але цей так званий „ефект Брюсселя” зникатиме зі зменшенням частки ЄС у світовій економіці. Міцний зв’язок між Америкою та ЄС принесе користь обом сторонам.

Однак ті самі проблеми, які напружували трансатлантичні відносини за часів Трампа, нікуди не зникли навіть після приходу Байдена до влади. Нарікання Трампа про те, що Європа повинна збільшити витрати на оборону, було не його особистою примхою, а давньою американською вимогою, щоб союзники США виконували свої обіцянки.

Можливо, риторика "Америка насамперед" пішла, але багато тенденцій такої політики все ще залишилися. Відродження всеосяжної угоди про вільну торгівлю між Америкою та ЄС здається малоймовірним, а європейські лідери зараз зосереджені на захисті ринку блоку, а не на його відкритості.

Крім того, ЄС важко створити «спільний фронт» з Америкою проти Росії, адже сам Європейський союз не може узгодити свою політику стосовно Москви. Німецький бізнес наполягає на продовженні будівництва трубопроводу "Північний потік-2", який проходить через Балтійське море з Росії до Німеччини, ігноруючи критику сусідів та санкції Америки.

Навіть менші розбіжності все ще можуть зіпсувати стосунки між ЄС та США. Попри те, що сторони поділяють прихильність до ліберального капіталізму, вони все ще знаходять час для суперечок. Зараз Америка та ЄС можуть мати однакові цілі щодо проблеми зміни клімату, але різні способи їх досягнення в підсумку спричинять передумови для конфлікту.

Європейські політики все ще насторожено ставляться до Америки, попри намагання Байдена відродити демократичне партнерство. Епоха Трампа переконала європейських лідерів у тому, що ЄС повинен зберігати геополітичний суверенітет, який за потреби дозволить блоку розірвати невдалі відносини.

Ненадійна Америка років Трампа спонукала уважно поглянути на індивідуальні геополітичні можливості ЄС та почати пошук "стратегічної автономії", який очолив президент Франції Еммануель Макрон.

З цієї точки зору європейські країни із запізненням усвідомили, що вони занадто сильно покладалися на трансатлантичного партнера, який виявився недостатньо надійним. Європа вважає, що проблема саме в Америці. Однак частина європейських країн все ще впевнена, що союз із Америкою критично важливий. Французькі ідеї європейської автономії викликають невдоволення в Польщі та серед балтійських сусідів, для яких Америка – єдина надійна опора проти Росії.

Але в сферах, що виходять за рамки традиційної політики безпеки, пошук автономії все ще популярний. Представники країн ЄС вголос задумуються про те, як укріпити євро, зробивши його резервною валютою, яка може навіть за потреби замінити долар, це принаймні послабить здатність Америки використовувати свою валюту для залякування європейського бізнесу.

Тісні зв'язки з Америкою було легше виправдати під час "холодної війни", коли Радянський Союз залякував фактично всіх. Зараз частина політиків ЄС розглядає ці відносини як необов'язкові, вважає болгарський письменник Іван Крастев.

Попри те, що частина європейських виборців завжди виступала за зменшення впливу Америки на континент, зрештою європейці розуміли, що іншого варіанту немає. Сьогодні виник серйозний трансатлантичний розрив. Для Америки Китай посідає перше місце у списку загроз, тоді як для ЄС це лише одна з багатьох проблем.

Під час опитування 11 європейських країн, більшість респондентів відповіли, краще залишатись нейтральними у конфлікті між Америкою та Китаєм чи Росією. Таким чином, Європа взяла на себе роль, якою колись користувалася Японія під час холодної війни, стверджує Крастев: союзник, далекий від головного театру дії. З цієї точки зору, прагнення ЄС до розширення власного геополітичного впливу передбачає не вступ блоку у великодержавну політику, а втечу від неї.

Звісно, налагодження кращих відносин між ЄС та США після завершення часів Трампа неминуче станеться. Але навіть за президенства поміркованого Байдена відносини між сторонами будуть далекими від ідеалу. Зараз ЄС хоче приймати власні рішення з фундаментальних тем, щоб убезпечити себе на випадок появи в Білому домі «послідовника Трампа». Часто незалежні цілі ЄС будуть сумісні з американськими, адже історія Європи та США тісно переплетена, і сторони мають подібний світогляд. Але цілі союзників не будуть ідентичними, ймовірно, погляди ЄС та США будуть дедалі більше розходитися, як з малих, та і з великих питань, резюмує видання.

США, ЄС, Велика Британія і Канада оголосили в понеділок про запровадження санкцій проти чиновників Китаю, через порушення прав людини.
«Ми разом з Британією, Канадою і ЄС спільно виступаємо за притягнення до відповідальності тих, хто порушує права людини», - заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Державний департамент США вважає утиски прав уйгурів геноцидом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі