Евросоюз готовий разом з Британією шукати рішення проблем, що виникли при виконанні протоколу по Північній Ірландії, і вдосконалювати його, передає "Інтерфакс ".
"Ми продовжимо взаємодіяти з Британією, в тому числі щодо внесених сьогодні пропозицій. Ми готові продовжувати пошук творчих рішень в рамках протоколу в інтересах усіх спільнот Північної Ірландії. Однак ми не погодимося на перегляд протоколу", - заявив заступник голови Європейської комісії Марош Шефчович.
За словами головного переговорника Британії по Brexit Девіда Фроста, протокол створив для Північної Ірландії труднощі, які неможливо ігнорувати. Виступаючи в середу в британському парламенті, Фрост, зокрема, зазначив, що постачальники відмовляються возити товари в Північну Ірландію з інших частин королівства через митні перешкод.
Марош Шефчович заявив, що Євросоюз "бере до відома" заяву Фроста, але нагадав, що протокол був спільним рішенням "унікальних проблем, пов'язаних з Brexit, і типу Brexit, обраного британцями". Він прийнятий в результаті напружених переговорів в останній момент до настання нового 2021 року і ратифікований британським парламентом.
"Його мета - захистити Угоди Страсної п'ятниці (белфастські) у всіх його частинах, підтримати мир і стабільність в Північній Ірландії, уникнути встановлення жорсткого кордону на острові Ірландія, зберігаючи при цьому цілісність єдиного ринку ЄС", - підкреслив Марош Шефчович.
Протокол, про який йдеться, був узгоджений Лондоном і Брюсселем, щоб уникнути відновлення жорсткого кордону між Північною Ірландією, що входить до Великої Британії, і самостійної Республікою Ірландія, яка є членом ЄС. Він передбачає створення митного кордону в Ірландській море між Північною Ірландією і Великобританією. Незважаючи на вихід Великобританії з ЄС, вона поки зберігає часткове членство в Митному союзі Євросоюзу, але, коли всі умови угоди набудуть чинності, між Північною Ірландією і Великобританією почнуться повноцінні митні перевірки. Саме їх британський уряд зараз намагається частково скасувати.
У 28-сторінковому документі уряд Великобританії запропонував скасувати митні перевірки для товарів, кінцевим пунктом призначення яких британський виробник позначив Північну Ірландію; позбутися сертифікатів і перевірок для харчових продуктів, "призначених тільки для вживання в Північній Ірландії"; вивести з-під дії протоколу ліки; дозволити маркованих товарів, відповідними правилами Великобританії, вільно циркулювати в Північній Ірландії разом із зареєстрованими в ЄС продуктами.
Перший міністр Шотландії Нікола Стерджен після перемоги на регіональних виборах пообіцяла домогтися від Лондона організації ще одного референдуму про незалежність. Однак, результат виборів в Шотландії ще не гарантує проведення референдуму.