Японія та Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) в неділю, 17 грудня, на саміті, присвяченому 50-річчю дружби та співпраці, домовилися поглиблювати відносини у сфері безпеки й економіки в умовах геополітичних змін та зростання впливу Китаю. Про це повідомляє Kyodo.
У спільній заяві, оприлюдненій після зустрічі в Токіо, лідери країн пообіцяли посилити співпрацю в галузі морської безпеки, зміцнити ланцюги поставок, сприяти сталому використанню енергії і розширити обміни в різних секторах.
Серед інших зусиль, спрямованих на подальше стимулювання економіки в регіоні, - підтримка цифрових стартапів, а також прискорення державних і приватних інвестицій для досягнення декарбонізації.
Президент Індонезії Джоко Відодо заявив, що Японія і АСЕАН будуть підтримувати мир і стабільність у регіоні, дотримуючись міжнародного права.
Саміт відбувся в той час, коли Токіо зміцнює зв'язки з країнами, що розвиваються, та країнами з перехідною економікою, в тому числі з членами АСЕАН, намагаючись, зокрема, протистояти зростанню впливу Пекіна.
Японія вважає свої відносини з АСЕАН стратегічно важливими, оскільки країни групи виходять до Південно-Китайського моря, де пролягає один із найжвавіших морських шляхів у світі. Деякі з десяти членів АСЕАН перебувають у “територіальних суперечках” із Китаєм.
До АСЕАН входять Бруней, Камбоджа, Індонезія, Лаос, Малайзія, М'янма, Філіппіни, Сінгапур, Таїланд і В'єтнам. М'янма, яка перебуває під правлінням військової хунти після перевороту в лютому 2021 року, не була запрошена на саміт.
Раніше повідомлялося, що Японія фундаментально змінила свою Стратегію національної безпеки. Які три головні загрози для країни бачить Токіо та про що ще йдеться в оновлених головних документах країни у сфері безпеки та оборони, читайте у статті посла України в Японії Сергія Корсунського «Прощавай, пацифізме!»: війна Росії проти України змушує Японію озброюватися».