Японія оголосила про найбільше нарощування військового потенціалу з часів Другої світової війни з планом вартістю 320 мільярдів доларів, який передбачає закупівлю ракет, здатних завдати удару по Китаю, а також підготовку країни до тривалого конфлікту, оскільки регіональна напруженість і вторгнення Росії в Україну розпалюють побоювання війни. Про це повідомляє Reuters.
Масштабний п’ятирічний план, який колись був немислимий для пацифістської Японії, зробить її третьою у світі країною за обсягом витрат на оборону після Сполучених Штатів і Китаю.
Прем'єр-міністр країни Фуміо Кісіда сказав, що нарощування сил є «відповіддю на різні виклики безпеці», з якими зіштовхнулася Японія.
Його уряд стурбований тим, що Росія створила прецедент, який може заохотити Китай напасти на Тайвань, загрожуючи прилеглим японським островам, порушуючи постачання напівпровідників і потенційно перекриваючи морські шляхи, якими постачається нафта.
«Це задає новий курс для Японії. Якщо все буде виконано належним чином, Сили самооборони стануть реальною, ефективною силою світового рівня», - сказав адмірал, який командував японським флотом у 2008 році Йодзі Кода.
Уряд країни заявив, що також буде накопичувати запасні частини та інші боєприпаси, розширювати транспортні можливості та розвивати можливості кібервійни.
Раніше у своїй післявоєнній конституції Японія відмовилася від права вести війну і від засобів для цього.
«Вторгнення Росії в Україну є серйозним порушенням законів, які забороняють застосування сили, і похитнуло основи міжнародного порядку», - йдеться в стратегічному документі.
«Стратегічний виклик з боку Китаю є найбільшим, з яким Японія коли-небудь зіштовхувалася», - додається в документі, де також зазначається, що Пекін не виключає застосування сили для взяття Тайваню під свій контроль.
Окремий документ стратегії національної безпеки Японії, який вказує на Китай, Росію та Північну Корею, обіцяє тісну співпрацю зі Сполученими Штатами та іншими країнами-однодумцями для стримування загроз встановленому міжнародному порядку.
Пекін вже звинуватив Японію в неправдивих заявах про військову діяльність Китаю в новій стратегії безпеки, йдеться в заяві посольства Китаю в Японії.
Урок вторгнення РФ в Україну
«Війна в Україні показала нам необхідність бути здатними вести боротьбу, і це те, до чого Японія поки що не готова. Японія запізнюється зі стартом, це все одно, що ми відстаємо на 200 метрів у спринті на 400 метрів», - сказав генерал у відставці Тошімічі Нагайва.
Витрати на оборону Китаю випередили витрати Японії на рубежі століть, і зараз військовий бюджет Пекіна більший у чотири рази. Занадто мало боєприпасів і нестача запчастин є найбільш нагальними проблемами для Японії, які необхідно вирішити, повідомили Reuters військові джерела.
План Кісіди передбачає подвоєння витрат на оборону до приблизно 2% валового внутрішнього продукту протягом п'яти років, що перевищує встановлений ліміт витрат в 1%, який діє з 1976 року.
Це збільшить бюджет Міністерства оборони приблизно до десятої частини усіх державних витрат на нинішньому рівні. Ці витрати забезпечать роботою японських виробників військової техніки, таких як Mitsubishi Heavy Industries, яка, як очікується, очолить розробку трьох ракет великої дальності, що будуть частиною нових ракетних сил Японії.
Компанія також буде будувати наступний японський винищувач разом з BAE Systems PLC (BAES.L) і Leonardo SPA (LDOF.MI) в рамках спільного проекту між Японією, Великою Британією та Італією, про який було оголошено минулого тижня. Країна виділила на це 5,6 мільярда доларів в рамках п'ятирічної оборонної програми.
Іноземні компанії також отримають вигоду. Японія заявляє, що хоче, щоб американські крилаті ракети «Томагавк» виробництва Raytheon Technologies (RTX.N) стали частиною її нових сил стримування.
Інші пункти у списку військових закупівель Японії на наступні п'ять років включають ракети-перехоплювачі для протиракетної оборони, ударні і розвідувальні безпілотники, обладнання супутникового зв'язку, винищувачі-невидимки Lockheed Martin F-35, вертольоти, підводні човни, військові кораблі і транспортні літаки.
Китай не влаштовує нинішня система світового порядку, де превалюють західні цінності та стандарти, функціонують глобальні інститути, «підпорядковані США». Пекін пропонує власну, за його твердженнями, більш справедливу альтернативу нинішньому світовому порядку, де домінують США, — «побудову людського суспільства зі спільним майбутнім». Втім, риторика Китаю не завжди збігається з його діями. Про те, як хоче змінити світ лідер Піднебесної, читайте в статті Наталії Бутирської «Новий порядок від Сі Цзіньпіна».