Західні політики та дипломати вважають, що переговорів між Росією та Україною може не бути ще «кілька місяців чи років», а російсько-українська війна ризикує перетворитися на заморожений конфлікт, пише Politico.
Високі ціни на енергоносії, скорочення запасів зброї та сповільнення економіки підживлюють розмови про те, що деякі союзники України можуть натиснути на країну, щоб Київ хоча б розпочав діалог із ворогом йдеться у матеріалі.
Насправді ж, наголошують журналісти, Україна та Росія, схоже, рухаються до потенційного глухого кута. Жодна зі сторін не бачить переваг у тому, щоб починати переговори на завершальній стадії військової операції.
«Чесно кажучи, на даний момент я не бачу жодної перспективи для переговорів. Але важливо тримати таку опцію відкритою», - коментує міністр закордонних справ Австрії Александр Шалленберг.
Президент Росії Владімір Путін занадто глибоко загруз у війні, щоб змінити курс. Україна ж може продовжувати боротьбу, завдяки стабільним постачанням західної зброї та вмотивованість військових. Проте жодна зі сторін наразі не має ресурсів для швидкої перемоги.
«На мою думку, найбільш вірогідний сценарій – це туманний сценарій, коли конфлікт закінчиться якимось глухим кутом або навіть замороженим конфліктом. Я сумніваюся, що буде явна «перемога» для будь-якої сторони», - заявив у розмові із журналістами високопоставлений європейський дипломат.
Попри те, що тема переговорів активно обговорюється у США та європейських столицях, офіційні представники НАТО не бачать на місцях ситуації, яка б сприяла цьому. І Росія, і Україна очікують можливостей для продовження бойових дій наступного року.
Старший науковий співробітник Центру нової американської безпеки (CNAS) Андреа Кендалл-Тейлор вважає, що навіть зміна влади у РФ може не стати вагомими чинником для припинення війни.
«Я не думаю, що війна може закінчитися з Путіним. Сумна реальність полягає в тому, що існує велика ймовірність того, що навіть лідеру, який прийде на зміну Путіну, також буде важко вивести Росію з війни», - зауважує експертка.
Деякі європейські політики вважають, що підштовхнути Росію до мирних переговорів можуть народні бунти на тлі погіршення економіки під тиском санкцій та міжнародної ізоляції РФ. Міністр оборони Естонії Ханно Певкур говорить, що «ключ до припинення війни лежить в кишенях російського народу».
Ще одним ключовим фактором, що визначає хід війни – і можливі майбутні переговори – є зброя. Україна значною мірою залежить від західної, зокрема американської, зброї. І її військові плани пов'язані з готовністю Білого дому продовжувати надавати оборонну допомогу.
За словами Кендалл-Тейлор, для повної перемоги українським військам потрібні більш сучасні системи озброєння, такі як артилерія більшої дальності.
Однак західні уряди досі не готові надати Києву певні озброєння, побоюючись ескалації у відносинах з Росією. Інші вважають, що втрата Криму може спровокувати РФ на застосування ядерної зброї, оскільки питання окупованого півострова є «червоною лінію» для Путіна.
У довгостроковій перспективі переговори зрештою мають відбутися – чи-то коли обидві сторони будуть виснажені через кілька років, чи-то раніше, якщо лінія фронту несподівано зміниться, наголошується у матеріалі. «Зрештою, мир ніколи не досягається на полі бою. Він робиться за столом переговорів», - підсумовує Шалленберг.