Як зупинити війну між Вірменією та Азербайджаном — The Washington Post

Поділитися
Як зупинити війну між Вірменією та Азербайджаном — The Washington Post © Reuters
Ситуація в Нагірному Карабаху перебуває у кризовому стані.

Конфлікт Вірменії та Азербайджану заходить у глухий кут. Переговори про припинення вогню - це завжди важке завдання для дипломатів. Сторона, що зміцнює свої позиції, не хоче поступатися перевагою, тоді як інша сторона конфлікту також не хоче йти на поступки під тиском. У цьому полягає проблема для чиновників Державного департаменту США, які намагаються сприяти укладанню стабільного перемир'я у війні між Вірменією та Азербайджаном, пише The Washington Post.

Цього тижня адміністрація президента США Дональда Трампа намагалася стати посередником у врегулюванні давньої битви за Нагірний Карабах - анклав на далекому Кавказі, який знаходиться в межах Азербайджану, але населений вірменами.

Карабах протягом трьох десятиліть був одним із тих «заморожених конфліктів», зафіксованих у статусі-кво, такий статус був сприятливим для Вірменії та її сильних сухопутних військ.

Але конфлікт несподівано розгорівся з новою силою 27 вересня, коли Азербайджан, використовуючи військові безпілотники, які постачає Туреччина та Ізраїль, зміг нейтралізувати протиповітряну оборону, артилерію та танки Вірменії.

Стабільним довгостроковим результатом для цього скалистого анклаву буде автономний статус, незалежний від будь-якого сусіда.  Але до встановлення такого остаточного статусу ще дуже далеко, поки гармати досі стріляють.

Цей конфлікт пропонує яскраву демонстрацію того, як залишені невирішеними регіональні проблеми можуть врешті-решт перерости в набагато ширшу кризу: Туреччина хвалиться, що готова приєднатися до Азербайджану на полі бою, російські війська у Вірменії згідно з оборонним пактом можуть виступити на підтримку Вірменії. Ця війна може легко втягнути у військове протистояння інші могутні країни.

На щастя, для адміністрації Трампа, зовнішня політика якої іноді є досить суперечливою, посередництво між Вірменією та Азербайджаном було іншим - обережні багатосторонні зусилля, що працюють в тандемі з Росією та Францією. Ці три країни, як співголови Мінської групи, намагаються врегулювати карабахський конфлікт з 1992 року.

Вірменія та Азербайджан так і не змогли досягнути припинення вогню, попри заклики міжнародної спільноти та зусилля Мінської групи.

Але американські чиновники можуть бути на правильному шляху до вирішення протистояння за Нагірний Карабах. Вони пропонують організувати міжнародний моніторинг режиму припинення вогню (чого хоче Вірменія) та переговорів щодо "термінів" для "всебічного врегулювання" (до якого прагне Азербайджан).

Адміністрація Трампа побачила попереджувальні ознаки спалаху конфлікту, ще 25 вересня, коли заступник держсекретаря Стівен Біган застеріг послів Вірменії та Азербайджану від військового наступу, адже тоді США виявили надмірну військову активність з боку Вірменії та Азербайджану.

Обидва посли тоді пообіцяли, що їхні країни не мають наміру розпочинати війну, але через 48 годин Азербайджан розпочав атаку, і Вірменія негайно відповіла.

Росія домовилася про припинення вогню 10 жовтня, але воно вийшло з ладу ще до того, як чорнило угоди висохло; Франція спробувала налагодити перемир'я 17 жовтня, знову безрезультатно. Потім у ситуацію втрутився державний секретар США Майк Помпео, який викликав міністрів закордонних справ двох учасників бойових дій у Вашингтон минулої п'ятниці на спільні переговори.

США підкреслили, що обидві сторони конфлікту повинні визнати, що статус-кво змінився. Аби переконатися, що вірмени розуміють необхідність досягнення компромісу, це повідомлення було передано як представниками Демократичної партії США, так і республіканцями.

"Звичайно, ми готові до розумних компромісів", - сказав посол Вірменії в США Варужан Нерсесян.

Але азербайджанці, відчуваючи, що вони здобувають перевагу у протистоянні, продемонстрували опір. Президент Азербайджану Ільхам Алієв скасував домовленості про перемир’я. Тоді до угоди внесли кілька поправок, і новий варіант домовленостей «отримав благословення» в Баку та Єревані, а також у Москві та Парижі. Трамп навіть написав у Твіттері "привітання" і сказав, що "багато життів буде врятовано", коли перемир'я набуде чинності в ніч на неділю.

Але це припинення вогню швидко зруйнувалося. Здавалося, Алієв все ще відчував запах неминучої перемоги Азербайджану на полі бою, а вірмени були рішуче налаштовані перешкодити азербайджанцям захопити так званий "Лачинський коридор", що з'єднує Вірменію з Карабахом.

США повинні терміново думати про те, як зупинити тривалі бої. Перешкоджання постачанню зброї Ізраїлю до Баку? Контроль над потенційною спробою Росії виступити з військовою підтримкою Вірменії? «Покарання» Туреччини за втручання у протистояння за Нагірний Карабах? Однак, реальним є те, що будь-яке припинення вогню в Нагірному Карабаху буде нетривалим, якщо альтернатива не буде більш болючою. На шляху до миру дипломатам потрібно стати більш рішучими, резюмує видання.

Раніше повідомлялося, що, починаючи з 08:00 26 жовтня по місцевим часом Нагірного Карабаху, в регіоні було оголошено нове гуманітарне перемир'я. 24 жовтня міністри закордонних справ Вірменії Зограб Мнацаканян і Азербайджану Джейхун Байрамов зустрілися із заступником держсекретаря США Стівеном Бігуном і держсекретарем Майком Помпео, підтвердивши прихильність до дотримання гуманітарного перемир'я, про яке домовилися 10 жовтня в Москві.

Однак у понеділок, 26 жовтня, майже відразу після початку чергового перемир'я в Нагірному Карабаху, Міністерство оборони Азербайджану заявило про порушення угоди збройними силами Вірменії.

Баку почав наступ в Нагірному Карабаху, прагнучи відновити суверенітет над регіоном. Найближчі дні покажуть, чи вдасться Азербайджану досягти своєї мети. Поки ж азербайджанська армія взяла під контроль шість населених пунктів регіону і кілька стратегічних висот в зоні конфлікту. Про те, що відбувається в Нагірному Карабаху, читайте в статті Володимира Кравченка «Осіннє загострення» і «Позиційні бої не місцевіого  значення».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі