Як захистити жінок і дівчаток від цифрового насильства: рекомендації Ради Європи

Поділитися
Як захистити жінок і дівчаток від цифрового насильства: рекомендації Ради Європи
Україна досі не ратифікувала Стамбульську конвенцію.

Цього року у Міжнародний день ООН з викорінення насильства щодо жінок, 25 листопада особлива увага приділяється цифровому виміру насильства щодо жінок та дівчаток.

Від бодішеймінгу (висміювання форми, розміру чи зовнішності людини) та кіберфлешингу (розсилання небажаних сексуальних зображень в інтернеті) до доксингу (розповсюдження в інтернеті особистої інформації без його згоди) – стрімкий розвиток інформаційно-комунікаційних технологій відкриває нові шляхи для насильства щодо жінок та дівчаток, наражаючи їх на більший ризик стати жертвами насильства.

У своїй першій рекомендації щодо "цифрового виміру" насильства щодо жінок група експертів Ради Європи з протидії насильству щодо жінок та домашнього насильства (GREVIO) визначає та описує проблему як гендерного насильства щодо жінок, що вчиняється в інтернеті, так і нападів на жінок з використання технологій, таких як легально доступні пристрої стеження, які дозволяють злочинцям переслідувати своїх жертв.

Дійсно, компанії, що займаються питаннями інтернет-безпеки, виділяють, наприклад, stalkerware або spouseware, які можуть стежити за особистим життям людини без його відома чи згоди, отримуючи доступ до особистої інформації, такої як контакти, журнали викликів, фотографії, відео, SMS- повідомлення та навіть фізичне розташування.

Спостерігаючи за виконанням Стамбульської конвенції, GREVIO виявила серйозні прогалини в національному законодавстві щодо насильства щодо жінок за допомогою таких технологій та в інтернеті.

У рекомендації дається чітке визначення цифрового виміру насильства щодо жінок та пропонуються конкретні дії, засновані на чотирьох стовпах Стамбульської конвенції: профілактика, захист, судове переслідування та скоординована політика.

На сьогодні відсутня універсальна типологія/визначення поведінки чи дій, які, як вважається, поєднують усі форми насильства щодо жінок, які здійснюються в інтернеті або за допомогою технологій. У рекомендації використовується термін "цифровий вимір насильства щодо жінок", який є досить всеосяжним і включає як акти насильства в інтернеті, так і ті, які здійснюються за допомогою технологій, включаючи технології, які ще тільки належить розробити.

Масштаби проблеми

Статистика показує масштаби проблеми. Наприклад, згідно зі звітом, опублікованим організацією Women's Aid, 45% жертв домашнього насильства в тій чи іншій формі зазнавали образ в інтернеті під час відносин, а 48% повідомили, що зазнавали переслідувань або образ в інтернеті після припинення відносин.

Рекомендації

Конкретні дії у рекомендації щодо боротьби з цифровим аспектом насильства щодо жінок містять:

  • Перегляд відповідного законодавства відповідно до цифрового виміру насильства стосовно жінок
  • Реалізація ініціатив із викорінення гендерних стереотипів і дискримінації, особливо серед чоловіків і хлопчиків
  • Сприяння включенню цифрової грамотності та безпеки в інтернеті до всіх рівнів освіти
    Розробка та поширення інформації про юридичні засоби та служби підтримки
  • Забезпечення доступності послуг підтримки та консультування для всіх жертв
  • Забезпечення навчання та ресурсів для фахівців і телефонних ліній довіри
  • Заохочення інтернет-посередників забезпечити модерацію змісту
  • Обладнання правоохоронних органів необхідними інструментами та знаннями для ефективного розслідування та кримінального переслідування
  • Забезпечення оприлюднення системою кримінальної юстиції звітів про подібні випадки
  • Заохочення інтернет-посередників також взяти на себе відповідальність та вжити заходів, щоб покласти край безкарності за цифрові акти насильства
  • Включення цифрового виміру насильства щодо жінок у національні стратегії та плани дій
    Створення системи збору даних про насильство щодо жінок у цифровому вимірі
  • Забезпечення того, щоб дані про самогубства та гендерно зумовлені вбивства містили відповідну інформацію про переслідування в Інтернеті

Україна за 10 років виявилася неспроможною ратифікувати Стамбульську конвенцію - документ, що веде до вільного від насильства життя. ЄС неодноразово закликав Україну ратифікувати Стамбульську конвенцію За цей час у нашій країні змінилися 3,5 президента та 4 скликання Верховної Ради, які не знайшли в собі сміливості захистити власних громадян від насильства.

Представництво Європейського Союзу, Консультативна місія ЄС та Офіс Ради Європи в Україні закликали українську владу імплементувати всі положення чинного законодавства, посилити систему заходів та реагування на домашнє насильство, посилити нарощування потенціалу з цих питань та припинити негативне ставлення до згаданих питань серед представників влади.

Залишається здогадуватися, скільки винуватців злочинів залишаються без покарання, а жертв без шансів на відшкодування збитків. Детальніше читайте у статті Олени Подолян "Союз насильства та системи" для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі