Як стабілізувати країну після завершення війни? — FT

Поділитися
Як стабілізувати країну після завершення війни? —  FT © Getty Images
Міжнародне співтовариство відіграє певну роль, але процеси відбудови повинні очолити місцеві суб'єкти.

Війна Росії проти України триває вже понад два роки й кінця-краю їй не видно. Тим часом, бойові дії між ХАМАС та Ізраїлем продовжуються, з постійним ризиком — як показав конфлікт між Іраном та Ізраїлем минулого тижня — що на всьому Близькому Сході може відбутись ескалація. Після лютневого перевороту 2021 року в М'янмі громадянська війна загострилася: війська режиму втратили значні позиції на користь різних ополченців опору, а майже 2 млн людей стали вимушеними переселенцями.

Громадянська війна в Судані триває вже рік, хоча країна перебуває в стані нестабільності з часів повстання проти Омара аль-Башира у 2019 році. Кілька інших країн — Ефіопія, Гаїті, Лівія, Сирія та Ємен — потерпають від війн на виснаження, гуманітарних страждань та насильства з боку ополченців, повідомляє Financial Times.

Так, кожна ситуація унікальна. Але вони також мають певні спільні риси: роки безвладдя і привласнення дефіцитних ресурсів, глибокі внутрішні розбіжності й кероване державою насильство проти цивільного населення. Конфлікти також загострюються під впливом зовнішніх чинників, включаючи серйозний екологічний стрес і військове втручання з боку інших країн.

У кожному з цих випадків низка місцевих і міжнародних суб'єктів намагаються виступити посередниками й покласти край стражданням. У тих рідкісних ситуаціях, коли кінець може бути успішним, слід пам'ятати про три основні принципи. По-перше, для того, щоб перехідний уряд був успішним, він повинен негайно встановити контроль над безпекою. Якщо цього не зробити, вакуум влади призведе до мародерства і злочинності, як це сталося після військових інтервенцій США в Панамі та Іраку.

Другий принцип — полягає у тому, як краще відбудовувати країну. На ранніх стадіях післявоєнної відбудови величезні суми грошей надходять від міжнародних агентств розвитку, приватного сектору, діаспор та нетрадиційних донорів. Вкрай важливо заздалегідь узгодити прозорі механізми моніторингу, координації та підзвітності. 

У дуже багатьох випадках (наприклад в Афганістані та Іраку) величезні фінансові вливання підбадьорювали не тих людей, створюючи нові угруповання і порушників. Ще до припинення бойових дій необхідно розбудовувати потенціал і мережі місцевих неурядових організацій, щоб допомогти забезпечити фінансову доброчесність на "наступний день".

Нарешті, найважливіший принцип може здатися найочевиднішим, але його часто ігнорують: забезпечення того, щоб місцеві суб'єкти виконували всі функції управління, реконструкції, адміністрування та безпеки. Наприклад, у Боснії, Східному Тиморі, Іраку та Косово міжнародні представники взяли на себе функції цивільного уряду, а іноземні миротворці та поліція відповідали за підтримання безпеки. Це не найкращий сценарій.

Післявоєнне відновлення повинні очолити місцеві суб'єкти. Роль міжнародних учасників після завершення будь-якого конфлікту має бути кулуарною і консультативною, вважає Financial Times. 

Про сценарії відновлення житлового фонду українських міст читайте у статті Анастасії Горбач "Скільки коштуватиме відбудова зруйнованих війною міст України та що треба врахувати".

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі