Які позитивні зміни перемога Байдена принесе Україні – Atlantic Coucil

Поділитися
Які позитивні зміни перемога Байдена принесе Україні – Atlantic Coucil © U.S. Department of State/Flickr
Перемога Байдена - дуже хороша новина для Києва

Лише деякі країни, ймовірно, виграють від президентства Джо Байдена більше, ніж Україна. Байден дуже добре знає країну. Він був відповідальним за політику США щодо України в якості віцепрезидента. Він прихильний як її захисту від Росії, так і внутрішніх реформ в країні, пише Андерс Ослунд для Atlantic Council.

Автор нагадав, що на посаді віцепрезидента Байден щонайменше п'ять разів приїжджав в Україну. В результаті такої інтенсивної взаємодії у нього також є відмінний персонал, який дуже добре знає Україну, зокрема, доктор Майкл Карпентер, який, швидше за все, стане його ключовим співробітником в Україні.

Україна зіграла велику, хоча і ненавмисно, роль в перемозі Байдена над Дональдом Трампом. Імпічмент Трампа був заснований на його "ідеальній" телефонній розмові з президентом України Володимиром Зеленським влітку 2019 року. Обурливо, що Трамп і його приватний адвокат Рудольф Джуліані для наклепу проти Байдена намагалися використовувати російську дезінформацію, отриману в Україні від підозрюваних у співпраці з російськими спецслужбами. Як Андрій Деркач.

Трамп звільнив чесних американських чиновників, які підтримували Україну, зокрема, посла Марію Йованович і підполковника Алєксандра Віндмана. У інших американських чиновників не було іншого вибору, окрім як мовчати. Трамп віддавав перевагу відносинам з Путіним.

Попри ці вкрай несприятливі обставини, Україна продовжувала користуватися сильною двопартійною підтримкою в Вашингтоні протягом усього періоду президентства Трампа. Навіть лояльні Трампу люди, такі як держсекретар Майк Помпео, підтримували Україну.

Ослунд пише, що Байден посилить цю двопартійну підтримку України і зробить її ефективною. У США не було постійного посла в Україні з травня 2019 року, коли Трамп звільнив Йованович. Тепер країна знову отримає високопоставленого посла, і його політика буде більш активною, ніж будь-коли, тому що Україна багато в чому критично важлива для інтересів США.

На щастя, Трампу не вдалося зупинити або навіть зменшити військову підтримку України з боку США. Байден збереже цю підтримку і, можливо, збільшить її, одночасно зміцнивши свій авторитет, що дасть Кремлю їжу для роздумів. Спроби проросійських сил всередині України просувати антиамериканські та антизахідні наративи відповідно втратять довіру.

Заходи США проти Кремля постраждали від непослідовності в період президентства Трампа. Сам Трамп хотів припинити або, принаймні, послабити санкції, в той час як інша частина Вашингтона хотіла їх посилити. Це створило плутанину і підірвало їх ефективність. Можна очікувати, що Байден, який був одним з початкових авторів нинішнього режиму санкцій США проти Росії, внесе нову ясність і посилить існуючі заходи.

Неминуче, що адміністрація Байдена подбає про те, щоб вона відігравала важливу роль в переговорах України з Росією з приводу триваючої війни на сході України. Це означає, що ймовірність серйозного розгляду Росією питання про виведення військ з східної України раптово зросла. Кремль знає і поважає Байдена, який виховав репутацію жорсткого противника Путіна.

Як віцепрезидент, Байден наполегливо боровся за верховенство права в Україні. Він повинен зробити це ще більш рішуче, як президент. Це погана новина для багатьох різних сил в сучасній Україні, які намагаються повернути назад антикорупційні ініціативи або заблокувати судову реформу.

Наприклад, одинадцять суддів Конституційного суду України, причетних до спроб зірвати антикорупційну діяльність, краще переглянути. В іншому випадку вони можуть потрапити під санкції США, включаючи заборону на видачу віз і заморожування активів. Глобальний акт Магнітського від 2016 року було спеціально розроблено з урахуванням таких персонажів.

У багатьох інших українців зараз є всі підстави переосмислити свої дії. Найближчий союзник Путіна в Україні, Віктор Медведчук, з березня 2014 року санкціонований США в зв'язку з російською окупацією Криму. Чому ж тоді йому дозволили очолити парламентську фракцію і контролювати три великих українських телеканалу? Байден, швидше за все, поставить таке запитання.

Повідомляється, що ФБР з 2016 року веде розслідування щодо українського олігарха Ігоря Коломойського у зв'язку з передбачуваним відмиванням грошей в Клівленді. Чутки свідчать про те, що Трамп заблокував судове переслідування в США. Коломойський є ще однією очевидною мішенню для "Акта Магнітського". Тим часом, заплутана справа Мін'юсту США проти олігарха Дмитра Фірташа, швидше за все, призведе, нарешті, до його екстрадиції в США.

Ці американські кримінальні справи можуть допомогти очистити політику України. Вони також могли б дати президенту Зеленському нове життя, оскільки він бореться за те, щоб жити по рахунках як свіже обличчя, здатне трансформувати політичну культуру України.

За підтримки Байдена, який підтримує сильну антикорупційну програму в Україні, Національне антикорупційне бюро і решта антикорупційної архітектури країни будуть посилені. Довгоочікувана реформа Служби безпеки України, швидше за все, нарешті відбудеться, а судова реформа буде відновлено, вважає Ослунд.

В результаті Україна, продовжує автор, наблизиться до справжнього верховенства права. Це надасть значний позитивний вплив на процвітання країни і одночасно прокладе шлях до подальшої євроатлантичної інтеграції.

Співпраця України з Міжнародним валютним фондом (МВФ) придбає новий імпульс. Дійсно, Україна могла б отримати від МВФ, Європейського Союзу та Світового банку такий рівень фінансової підтримки, який на даний момент видається неправдоподібним.

Поєднання заходів зі зміцнення верховенства права та розширення міжнародного фінансування також приверне прямі іноземні інвестиції. Немає необхідності говорити про те, що всі ці заходи поліпшать перспективи більшого економічного зростання.

Після оголошення перемоги Джо Байдена на президентських виборах в США в 2020 році президент Зеленський став одним з перших іноземних політичних лідерів, який привітав його. Він поступив мудро. Україна, як і Зеленський особисто, може багато виграти від президентства Байдена, резюмує автор.

Увечері 7 листопада низка медіа повідомили про перемогу Джо Байдена, який разом із Пенсільванією набрав 273 голоси вибірників.

Світові лідери надсилають привітання Байдену і майбутньому віце-президенту Камалі Харріс. 

Докладніше про те, як може позначитися на Україні перемога Джо Байдена на президентських виборах в США, читайте в статті Олега Шамшура «Вимоглива симпатія».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі