Вашингтон вчинив правильно, коли чітко заявив очевидне: рішення Росії знищити зернову угоду - це дуже серйозна проблема, яка призведе до тяжких побічних наслідків в усьому світі, вплинувши на глобальний голод. Уряд США також закликав Росію відновити домовленості про експорт українського зерна. Але цього не достатньо.
Що могли б зробити США? На думку експерта Atlantic Council Мелінди Херінг, Білий дім повинен розділити свої дії на дві категорії. І перша з них - це захист. Вона наголосила, що ні в кого немає сумнівів щодо намірів Росії завдавати нові удари по українській інфраструктурі в Одесі і на Дунаї.
«Що ми можемо зробити, щоб захистити торгівлю зерном? Давайте відправимо туди системи Patriot. Я знаю, що в нас не достатньо цих систем. Давайте шукати альтернативи. Одна батарея Patriot може закрити весь район Одеси. Значить потрібно відправити цю зброю туди негайно. Це не важко. Якщо в нас її немає, давайте зателефонуємо в Берлін. Якщо Берлін не може це зробити, давайте телефонувати в Париж», - пропонує Херінг.
Вона також вважає, що другим кроком США могло б стати забезпечення спеціального страхування для зернових трейдерів в Одесі від Міжнародної фінансової корпорації розвитку (DFC). Це дозволило б покрити часткові пошкодження внаслідок російських ударів і допомогти бізнесу залишитися на плаву. Але, за словами експерта Atlantic Council, велике питання полягає в тому, як привернути увагу Владіміра Путіна.
«По-перше, уряд США може попрацювати з ЄС над тим, щоб зупинити залізничне сполучення з Калінінградською областю через Литву. Путіну дуже потрібен цей залізничний транзит. Але це повинен бути крок з боку Заходу, не можна допустити, щоб Литва знову діяла самотужки. І ми не повинні погрожувати, ми повинні зробити це, а потім вести переговори. Так ми можемо привернути його увагу», - сказала Херінг, додавши, що таку залізничну блокаду Калінінграда можна влаштувати вже сьогодні.
Також США могли б допомогти Україні запровадити симетричну блокаду портів на українській території, які перебувають під контролем Росії. І, зокрема, стосується Криму.
«Зробити це можна за допомогою великої кількості протикорабельних ракет. Це створить серйозні проблеми для кожного російського капітана і страхової компанії. І це добре. Коли Росії набридне, Туреччина і ООН зможуть ініціювати переговори про взаємне зняття блокади», - пропонує експерт Atlantic Council.
У свою чергу, асоційований член програми Chatham House з питань Росії і Євразії Тімоті Еш зауважив, що Захід досі не запровадив жодних санкцій проти Росії за зрив зернової угоди з знищення української інфраструктури для експорту продовольства.
«Я натрапив нещодавно на дуже цікаву ідею. Йдеться про бізнес-рекомендації від США. Фактично це означає, що американський уряд міг би закликати компанії не вести справи або уникати бізнес-зв’язків з Росію. Весь G7 міг би це зробити. Це був би сильний сигнал для всього міжнародного бізнесу, особливо на Заході», - сказав Еш, додавши, що західним компаніям варто було б вже давно піти з російського ринку.
Але разом з тим, досі велика кількість товарів подвійного значення потрапляє з Заходу в Росію. І це, на його думку, можна зупинити.
«Можна запровадити тотальні санкції проти Москви, але, наприклад, відкласти їх на два роки, пригрозити ними. За цей час кожній компанії потрібно було б отримати ліцензію, пояснити, чому їй так необхідно вести бізнес з Росією», - запропонував експерт Chatham House.
Еш також нагадав про ініціативу визнати Росію країною-спонсором тероризму. Адже вона вже скоїла достатньо, щоб світ зробив цей крок.
«Також Путіну, здається, не байдуже, що думають на Глобальному Півдні, що думають в Китаї. Ми могли б почати лобіювати тиск на Росію з боку Глобального Півдня з вимогою припинити обстрілювати інфраструктуру України і відновити зернову угоду», - сказав Еш.