Як «пенсіонер» Назарбаєв володіє банками, готелями, телеканалами та літаком за $100 млн — розслідування

Інфографіка
Поділитися
Як «пенсіонер» Назарбаєв володіє банками, готелями, телеканалами та літаком за $100 млн — розслідування © Сайт президента Казахстану
Все своє майно експрезидент контролює особисто через благодійні фонди.

Колишній президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, який називає себе пенсіонером, який «30 років, не покладаючи рук, працював заради Батьківщини», через мережу фондів розпоряджається активами на 8 мільярди доларів США, а серед майна експрезидента банки, готелі, телеканали та літак за 100 мільйонів доларів, йдеться у спільному розслідуванні Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP), (Киргизстан) та Vласть (Казахстан).

Згідно з розслідуванням журналістів, благодійні фонди Назарбаєва, крім самої благодійності, виконують і іншу функцію — керують активами на мільярди доларів. Серед майна першого президента Казахстану елітні готелі, банки, фабрики, склади та інші активи загальною вартістю щонайменше вісім мільярдів доларів. Формально ці багатства Назарбаєву не належать, проте, будучи засновником фондів, контролює їх. За твердженнями юристів, саме Назарбаєв приймає остаточні рішення у зв'язку з діяльністю фондів, зокрема про продаж або передачу активів.

«Фонди не публікують щорічну звітність, а деякі активи приховані за непрозорими комерційними структурами за кордоном. Незрозуміло, де розміщені ці кошти і що з ними буде в умовах політичних та соціальних потрясінь», - наголошують автори розслідування.

Частина активів перейшла під контроль назарбаєвських фондів від олігархів, які завдячують своїм станом клановому капіталізму, що склався за його правління. Деякі приватні компанії, згодом придбані фондами, отримували фінансування від уряду Казахстану. Наразі фонди Назарбаєва контролюють більше підприємств, ніж багато міжнародних конгломератів.

Так «Назарбаєв Фонд» та «Фонд Нурсултана Назарбаєва» як приватні фонди були засновані Назарбаєвим у 2009 та 2010 роках відповідно. А ще два фонди — «Фонд Демеу» та «Єлбаси Фонд» — у 2013 та 2021 роках.

«Назарбаєв Фонд» не здійснював видимих інвестицій до 2019 року, коли Назарбаєв залишив посаду президента. На той час два освітні фонди створили інвестиційний холдинг Pioneer Capital Invest і через нього купили казахстанський банк «ЕкспоКредит» за 30 мільйонів доларів. Потім Назарбаєв Фонд заволодів 75 відсотками Pioneer Capital.

Після цього Pioneer Capital почав активно інвестувати у різні підприємства, зокрема купив великого казахстанського кредитора — «Цеснабанк», придбав ще кілька банків, мобільних операторів, платформу для онлайн-торгівлі, склади, торгові центри і навіть макаронну фабрику.

На сьогоднішній день активи Pioneer Capital оцінюються у 7,8 мільярда доларів. Серед них казначейські векселі США, держоблігації Киргизстану та Казахстану та 3,4 мільярда доларів готівкою. У 2020 році прибуток фонду склав понад 500 мільйонів доларів.

У 2020 році в структурах Назарбаєва з'явилася нова холдингова компанія Jusan Technologies, зареєстрована у Великій Британії. Pioneer Capital переклав їй свої банки, склади, торгові центри та решту активів.

Назарбаєв Фонд також використовує непрозорі корпоративні структури в Люксембурзі, що дозволило таємно придбати 24 відсотки акцій великого казахстанського мобільного оператора.

Інші три фонди Назарбаєва також активно зайнялися інвестиціями після того, як він залишив президентську посаду. Також у серпні 2020 року «Фонд Нурсултана Назарбаєва» придбав новий літак у швейцарської авіакомпанії та імпортував його до Казахстану. Business Insider назвав літак «літаючим пентхаусом», а загалом Airbus ACJ320neo оцінено у понад 100 мільйонів доларів.

Наразі він у флоті Berkut Air — державної авіакомпанії, яка підпорядковується Управлінню справами президента. Невідомо, чи належить літак фонду офіційно, проте є незаперечні докази того, що ним користується Назарбаєв. При цьому пересування літака не відображається у більшості спеціальних трекерів.

Серед найцікавіших активів фонду The St. Regis Astana – готель у центрі Нур-Султана, який відкрили у вересні 2017 року. Він входить до складу гурту Marriott International. У рекламних матеріалах нахвалюють його «престижне розташування в центрі столиці». St. Regis належить казахстанській компанії Turion Investment Group — на будівництво готелю вартістю 189 мільйонів доларів вона отримала кредит у 85 мільйонів доларів у Банку розвитку Казахстану.

Серед інших великих активів фонду експрезидента є ще один готель, гольф-клуб, театр балету та кілька ЗМІ. Одне з них, онлайн-видання «Караван», активно висвітлює благодійну діяльність фондів.

Нагадаємо, що Нурсултан Назарбаєв вирішив залишатися в тіні, коли в Казахстані почалися масові протести та заворушення, що спричинили іноземне втручання. 18 січня Назарбаєв публічно спростував версії про протистояння у казахстанській еліті, публічно підтримав Токаєва та заплановані реформи, назвавши себе «пенсіонером» на заслуженому відпочинку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі