Ізраїль проти Ірану: як може виглядати тотальна війна

Поділитися
Ізраїль проти Ірану: як може виглядати тотальна війна © EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH
Потенційна війна може призвести до обміну ядерними ударами.

Ізраїль готується до нападу з боку Ірану, який пообіцяв помститися за вбивство в Тегерані політичного лідера палестинського угруповання ХАМАС Ісмаїла Ганії. Конфлікт між країнами був у стані «слабкого кипіння», сторони атакували одна одну здебільшого тихо, а у випадку Ірану – часто чужими руками. Але початок війни між Ізраїлем і підтримуваним Іраном угрупованням ХАМАС прискорив перебіг подій. У квітні Іран здійснив масовану ракетну і дронову атаку на Ізраїль. Хоча це завдало мінімальної шкоди і спровокувало обмежений удар у відповідь, проте зіткнення лоб в лоб перевело ізраїльсько-іранський конфлікт у небезпечнішу фазу, пише Bloomberg.

Які військові можливості Ізраїлю та Ірану?

Ізраїльські війська мають значну технологічну перевагу над іранськими. Частково це пов'язано з військовою та фінансовою підтримкою з боку США, які вже давно прагнуть забезпечити перевагу Ізраїлю в рамках своїх зобов'язань щодо безпеки єврейської держави. Наприклад, Ізраїль - єдина держава на Близькому Сході, яка придбала винищувач F-35.

Ізраїль також широко відомий тим, що має ядерну зброю, хоча він ніколи не визнавав цього.

Натомість санкції і політична ізоляція обмежили доступ Ірану до іноземних військових технологій, що змусило його розробляти власну зброю, зокрема ракети і безпілотники. Бойові літаки Ірану – це переважно старі моделі, успадковані ще до революції 1979 року. Також Тегеран домовився про купівлю російських літаків, але не ясно, чи були вони поставлені.

Іран вже давно підозрюють у тому, що він має намір використати свою ядерну програму для створення ядерної зброї, хоча він заперечує наявність таких амбіцій. Він накопичив достатньо збагаченого урану, щоб створити кілька ядерних бомб, якщо його лідери вирішать очистити важкий метал до рівня 90%, який зазвичай використовується в такій зброї. Для того, щоб створити боєздатну ракету, здатну вразити віддалену ціль, Ірану ще потрібно буде освоїти процес збройового використання палива.

Вважається, що іранська армія, хоч і є технологічно відсталішою, але володіє значними запасами балістичних і крилатих ракет, а також дешевих безпілотників.

Під час квітневої атаки Іран дізнався, що прорватися крізь потужну ізраїльську систему протиповітряної оборони є складним завданням. Зокрема ізраїльські системи ППО Arrow і David's Sling разом із американськими та іншими союзницькими силами в регіоні перехопили 99% з понад 300 безпілотників і ракет, випущених Іраном.

Власний оборонний арсенал Ірану включає зенітно-ракетні комплекси, серед яких російські С-300 для протидії літакам і крилатим ракетам, а також протиракетну систему місцевого виробництва «Арман». Вони не так добре випробувані в боях, як оборонні системи Ізраїлю, що свідчить про те, що Іран віддає перевагу асиметричній війні, в якій він може застосувати більшу силу, ніж в лобовому зіткненні.

І Ізраїль, і Іран мають можливості для ведення кібервійни. Понад десять років тому шкідливе програмне забезпечення, відоме як Stuxnet, поставило під загрозу роботу іранського заводу зі збагачення ядерної енергії, що, як підозрюють, було результатом спільної операції США та Ізраїлю.

Згідно з оцінкою Розвідувального управління Міністерства оборони США, Іран здатен на «цілий ряд кібероперацій, від інформаційних до деструктивних атак на урядові та комерційні мережі по всьому світу». Серед кібератак, здійснених Іраном, була така, яка мала на меті вивести з ладу комп'ютери і водопостачання двох ізраїльських районів.

Чи буде Ізраїль націлений на ядерні об'єкти Ірану?

Атака ізраїльської авіації на ядерну програму Ірану була б однією з найбільш екстремальних відповідей на новий напад Ірану. Раніше Ізраїль відкладав цю загрозу на той час, коли Іран досягне межі можливостей створення ядерної зброї.

Проблема полягає в тому, що атомні об'єкти Ісламської Республіки численні і розкидані по всій країні. Найважливіші з них були переміщені під землю в останні роки, щоб убезпечити їх від небезпеки, хоча це не зупинило менш масштабні диверсійні операції, які зазвичай приписують Ізраїлю. Вважається, що Ізраїль стоїть за вбивством у Тегерані п'яти іранських вчених-ядерників з 2010 року. А в 2021 році Іран звинуватив Ізраїль у вибуху на ключовому об'єкті зі збагачення урану.

Високопоставлений військовий чиновник, відповідальний за захист іранської ядерної програми, заявив, що країна відповість тим же, якщо Ізраїль націлиться на цю програму. Він натякнув, що навіть загроза цього може змусити Іран переглянути свою політику щодо того, що він називає «мирною ядерною програмою».

Хто їхні союзники?

Найважливішими союзниками Ірану є шиїтські угрупування в Лівані, Ємені, Іраку і Сирії, які він підтримує грошима, зброєю і навчанням. Ліванська «Хезболла» може відіграти найбільш важливу роль у повномасштабній війні. Вона неодноразово воювала з Ізраїлем і регулярно обстрілювала ракетами, мінометами і реактивними снарядами північні райони країни відтоді, як почалася війна з ХАМАСом. За даними ізраїльської розвідки, арсенал «Хезболли» налічує понад 70 000 ракет і снарядів, включаючи ракети великої дальності і високоточного наведення.

Єменські повстанці-хусити, ймовірно, прагнуть взяти участь у більш масштабній війні. Із початку протистояння між Ізраїлем і ХАМАС хусити, окрім нападів на комерційні судна в Червоному морі, обстрілюють Ізраїль балістичними ракетами і безпілотними літальними апаратами. Зокрема дрон хуситів влучив у будівлю в центрі Тель-Авіва, вбивши людину і поранивши кількох інших, що стало першою смертельною атакою такого роду на ізраїльській землі.

Єдиним державним союзником Ірану на Близькому Сході є Сирія. Уряд президента Башара Асада навряд чи зможе допомогти Ірану, оскільки він все ще намагається встановити контроль над усією країною після спалаху громадянської війни в 2011 році.

Іран має добрі відносини з Росією, хоча війна в Україні, ймовірно, обмежить її можливості допомогти, і з Китаєм, який купує іранську нафту, хоча і залишається під санкціями США та їхніх союзників.

Ізраїль має на своєму боці США і Великобританію. Сили цих двох країн знищили деякі ракети і безпілотники, які Іран запустив по Ізраїлю в квітні. Очікуючи нової іранської атаки на Ізраїль, американські військові оголосили про кроки щодо посилення своєї присутності на Близькому Сході, додавши кораблі та винищувачі для протиракетної оборони.

Як можуть відреагувати арабські країни?

Ізраїльсько-іранська війна поставила б багато країн регіону у скрутне становище. Чотири арабські країни уклали мирні угоди з Ізраїлем у 2020 році, так звані «Угоди Авраама». Недовіра до Ірану була частиною того, що їх об'єднало. Але малоймовірно, що будь-яка арабська країна стане на бік Ізраїлю в конфронтації проти іншої мусульманської країни, не кажучи вже про таку потужну, як Іран.

Минулого року Іран і Саудівська Аравія відновили дипломатичні відносини після семирічного заморожування. Саудівська Аравія вивчає можливість нормалізації відносин з Ізраїлем в рамках ширшої угоди, в якій вона сподівається отримати гарантії безпеки від США, і, ймовірно, намагатиметься уникнути втягування в конфлікт.

Нагадаємо, 31 липня у ХАМАС повідомили про загибель одного зі своїх лідерів – Ісмаїла Ганії. Він знаходився у іранській столиці на інавгурації нового президента країни.

В Ірані пообіцяли помститися за ліквідованого Ізраїлем Ганію. Там назвали це своїм обовʼязком.

Побутує загальновизнана думка, що ніхто не хоче великої війни на Близькому Сході. Іронічно це можна порівняти з подібним твердженням, що ніхто не хотів Першої світової війни. А якщо Ізраїль хоче такої війни?

Свої міркування стосовно цього в статті «Чи загрожує світу війна Ізраїлю з Іраном?» виклав експерт Центру близькосхідних досліджень AMES Ігор Семиволос.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі