У жовтні минулого року Ізраїль зазнав жорстокого нападу з боку ХАМАС. Його військова відповідь, хоча і коштувала жахливих жертв серед цивільного населення Гази, але була відповідною до загрози його існуванню. Ізраїль вважає, що він дуже близький до успіху у знищенні ХАМАС як бойової організації, пише Джеймс Ставрідіс, оглядач Bloomberg Opinion.
Зараз Ізраїлю загрожує війна з Іраном, оскільки той пообіцяв відповісти на вбивство Ізраїлем одного з лідера ХАМАСу Ісмаїла Ганії. Тегеран витратив два десятиліття на створення смертоносної мережі маріонеткових організацій, націлених на знищення Ізраїля: зокрема, ХАМАС, "Хезболла" і хусити.
Використовуючи розбіжності між арабськими країнами та Іраном, Ізраїль може побудувати набагато кращий захист від войовничості Тегерана. Йому б допомогла відмінна спільна розвідка, системи протиракетної оборони й раннього попередження, а також співпраця зі спецпідрозділами. Дещо з цього вже відбувається неформально і без розголосу протягом багатьох років, але на думку оглядача, перевести це у відкритий формат має сенс як для Ізраїля, так і для США.
Якщо Ізраїль успішно знешкодить ХАМАС на півдні, виникне серйозна спокуса переслідувати "Хезболлу" на півночі. Але це було б великою стратегічною помилкою.
"Повномасштабна атака Армії оборони Ізраїля на "Хезболлу" майже напевно призведе до відкритого втягування Ірану в конфлікт, в тому числі до нових атак з використанням балістичних ракет і безпілотників, на кшталт тієї, яку Ізраїль, США та інші союзники успішно відбили у квітні. Вашингтону буде дуже важко залишитися осторонь такого відкритого конфлікту", — вважає Ставрідіс.
Отже, що ж робити ізраїльтянам натомість? Перший важливий компонент — дипломатичний, який полягає у перетворенні "Угод Авраама" на "Альянс Авраама" — створення стратегічного трикутника між США, Ізраїлем та арабським світом.
Друге, що можуть робити ізраїльтяни, це вести гібридну війну, зазначає оглядач. Це передбачає продовження кампанії повітряних ударів по керівництву "Хезболли"; операції спецназу, що виводять з ладу наступальні можливості "Хезболли"; кібератаки на фінансові та логістичні ланцюги терористичного угруповання; перекриття сухопутних і морських шляхів постачання між Іраном і Ліваном.
Вони також можуть вдатися до інформаційної війни, спрямованої на те, щоб спричинити конфлікт між "Хезболлою" і вічно хитким урядом Лівану.
Про те, чи почнеться військове протистояння між Іраном та Ізраїлем, зважаючи на останні події, пише Ігор Семиволос у статті "Чи загрожує світу війна Ізраїлю з Іраном?".