Італійські журналісти заявляють про цензуру та тиск з боку уряду

Поділитися
Суспільний мовник RAI оголосив протест через втручання в редакційну політику.

Журналісти впливового італійського громадського мовника RAI оголосили страйк, пише Financial Times.  У відеозаяві Спілка журналістів Rai, яка представляє близько 75 відсотків із 2000 журналістів мовника, поскаржилася на втручання у редакційну політику та погіршення умов праці і оголосила п’ятиденну акцію протесту.

«Ми краще втратимо один або кілька днів зарплати, ніж втратимо свободу. Незалежність та свобода RAI є цінними для всіх», – йдеться в заяві профспілки.

Минулого місяця профспілка звинуватила правління мовника, в якому домінують призначені урядом Мелоні представники, у прагненні перетворити мережу «на мегафон правлячої партії», і заявила, що атмосфера стає «з кожним днем дедалі більш  задушливішою».

Раніше Мелоні критикувала RAI, називаючи його «лівим бастіоном протягом багатьох років» і говорячи про необхідність  «відновлення балансу» за допомогою більш різноманітних поглядів, щоб канал став більш об’єктивним і міг виконувати свою суспільну роль.

Керівництво RAI звинуватило профспілку журналістів у «страйку з ідеологічних та політичних мотивів, а не через трудові права». Керівництво також вимагає від профспілки «припинити популяризацію фейкових новин, які завдають шкоди іміджу компанії», і звинуватило страйкарів у використанні суспільного мовника для «політичних маніпуляцій» напередодні виборів до Європарламенту.

Профспілка відповіла, що керівництво Rai намагається «дискредитувати» всіх журналістів RAI. Мовник, який об’єднує кілька національних і місцевих каналів, є найбільшим виробником новин в Італії, на нього припадає близько 38 відсотків глядачів у прайм-тайм. Упродовж кількох місяців у RAI кипіла напруга через заплановану урядом Мелоні реформу:  профспілка скаржилася на неспроможність замінити журналістів, що виходять на пенсію, або жінок у декретній відпустці, а також на практику утримання постійного персоналу редакції на тимчасових контрактах. 

Минулого місяця після раптового скасування запланованого виступу на телебаченні відомого письменника Антоніо Скураті, автора історичного роману-бестселера «М: Син століття» про прихід до влади фашистського диктатора Беніто Муссоліні, скандал вилився назовні.

Скураті, за романом якого зараз знімається телевізійний міні-серіал, мав виступити з монологом напередодні Дня визволення Італії 25 квітня, який знаменує кінець фашизму, але його появу раптово скасували незадовго до зйомок.

У його монолозі, який натомість зачитав ведучий програми, Скураті розкритикував Мелоні, яка розпочала власну політичну кар’єру як активістка неофашистського Італійського соціального руху, за те, що вона не змогла адекватно засудити часи Італії під фашизмом. Скураті публічно звинуватив Мелоні в цензурі, написавши, що «мої думки про фашизм і постфашизм були замовчені». Водночас керівництво RAI заявило, що за рішенням стоять проблеми з контрактом і несподівано високий гонорар Скураті.

Мелоні, яка цього року заявила, що RAI має покращити якість, плюралізм і об’єктивність, також відкинула звинувачення в цензурі та опублікувала зміст промови Скураті на власній сторінці у Facebook.

Обговорюючи скарги журналістів на сьогоднішньому брифінгу для преси, ветеран політичного репортера RAI Енріка Агостіні сказала, що за 25 років роботи на мовнику вона «ніколи не стикалася з таким тиском і цензурою, як в цей період».

Страйк відбувся через кілька днів після того, як щорічний індекс свободи преси «Репортерів без кордонів» знизив рейтинг Італії на п’ять сходинок до 46-го місця серед 180 країн. Члени Демократичної партії висловили підтримку журналістам, які страйкують, тоді як деякі члени уряду Мелоні, включаючи міністра туризму Даніелу Сантанче, розкритикували профспілку.

У 2020 році італійський громадський мовник RAI втрапив у скандал: в ефірі італійського шоу «L'Eredita» прозвучало твердження про те, що «мала Росія - друга назва України».

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі