Історичний референдум в Греції за умовами угоди країни з міжнародними кредиторами завершився.
Перші офіційні дані за підсумками голосування очікуються через дві години, ділянки були відкриті з 7 ранку до 7 вечора.
Голосування пройшло при високій явці - хоча офіційних даних поки немає, на деяких ділянках до 15.00 проголосувало більше 50% внесених у списки виборців, а щоб референдум був визнаний таким, що відбувся, у голосуванні повинні взяти участь не менше 40% виборців, внесених до списку.
У списках для голосування знаходилося 9,8 мільйона виборців. Серед них - 108 тисяч 18-річних виборців, що вперше беруть участь у виборчому процесі. При цьому право голосу в цю неділю було надано лише тим, хто знаходиться в Греції, в референдумі не змогли взяти участь ті, хто перебував з межами країни. Тому багато греків повернулися на батьківщину, щоб проголосувати.
Для голосування були відкриті понад 19 тисяч ділянок. Вперше на весь процес підготовки і проведення референдуму був відведений лише тиждень. За даними МВФ, голосування пройшло без пригод.
Традиційні екзит-поли в цей раз не проводилися.
Нинішній референдум в Греції став восьмим в історії грецької держави з моменту його утворення в 1831 році. Уряд Греції запропонував громадянам відповісти "ні" або "так" на питання, чи слід схвалити проект угоди, представлений Європейською комісією, ЄЦБ і МВФ 25 червня цього року.
У випадку, якщо греки проголосують "проти" пропозицій кредиторів вихід Греції з єврозони буде фактично неминучим, попередив в день референдуму президент Європейського парламенту Мартін Шульц.
У той же час грецька влада, що активно агітує громадян голосувати "проти" пропозицій кредиторів, в якості компенсації за закриття банків і обмеження зняття готівки на території Греції зробили безкоштовний проїзд на міському транспорті, а також ввели 50%-ву знижку для проїзду на залізничних поїздах для суддів, які залучені до роботи виборчих комісій.
За останні кілька тижнів кредитори і грецький уряд обговорили найрізноманітніші пропозиції для досягнення угоди. Зокрема, обговорювалися різні суми допомоги, коригувалися терміни її надання та умови реформ. Як передавалося, влада Греції через місяці тиску кредиторів погодилися на компроміс з реформ у соціальній сфері, на що кредитори також трохи пом'якшили свої вимоги. В кінцевому підсумку уряд Ціпраса відхилив і ці пропозиції.
В кінці кінців в МВФ заявили про невиплату Грецією 1,6 млрд боргу до 1 липня, ніж країна оголосила дефолт.
В самій країні перед референдумом збиралися багатотисячні протести: підтримку прийняття пропозицій кредиторів і проти них. на підтримку прийняття пропозицій кредиторів і проти них. Напередодні референдуму переваги греків, згідно з даними різних соцопитувань, змінюються протягом дня, проте в цілому готовність сказати "Так" і "Ні" віразили приблизно однаковий відсоток людей (трохи вище 40%).