У Греції о 07:00 ранку за місцевим часом (07:00 за Києвом) стартувало голосування на референдумі щодо долі пропозицій кредиторів країни.
За даними міністерства внутрішніх справ та адміністративної реформи, право взяти участь у народному волевиявленні мають приблизно 8,5 млн громадян греків. У той же час, не зможуть проголосувати близько півмільйона громадян Греції, які в даний момент відсутні в країні.
Питання в бюлетені поставлено таким чином, що при голосуванні "Так" громадянин Греції приймає запропонований кредиторами пакет рекомендацій для подальшого надання країні фіндопомоги, при голосуванні "Ні" - відмовляється від умов кредиторів.
Як повідомлялося, напередодні референдуму грецька влада, що активно агітує громадян голосувати "проти" пропозицій кредиторів, в якості компенсації за закриття банків і обмеження зняття готівки на території Греції зробили безкоштовний проїзд на міському транспорті, а також ввели 50%-ву знижку для проїзду на залізничних поїздах для суддів, які залучені до роботи виборчих комісій.
Напередодні міністр фінансів Греції Яніс Варуфакіс звинуватив кредиторів і Брюссель в "тероризмі" і зазначив, що Євросоюз не може собі дозволити втратити 1 трильйон євро" у разі виходу Греції з єврозони. Він також висловив упевненість, що ЄС піде на компроміс з Грецією.
У той же час, в Брюсселі і МВФ вже заявили, що не мають наміру обговорювати з Грецією нові умови про надання фіндопомоги і реструктуризації кредиту до результатів референдуму. На такій же позиції наполягає міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле.
Більш того, лідери ЄС вже попередили греків, що в разі негативного голосування на референдумі Греції буде загрожувати виключення з єврозони, оскількі "ні" кредиторам (Євросоюзу, Європейського центрального банку та МВФ) буде означати "ні" всій Європі. В Австрії і поготів вважають, що вихід Греції з єврозони майже не позначиться на економіці ЄС.
За останні кілька тижнів кредитори і грецький уряд обговорили найрізноманітніші пропозиції для досягнення угоди. Зокрема, обговорювалися різні суми допомоги, коригувалися терміни її надання та умови реформ. Як передавалося, влада Греції через місяці тиску кредиторів погодилися на компроміс з реформ у соціальній сфері, на що кредитори також трохи пом'якшили свої вимоги. В кінцевому підсумку уряд Ціпраса відхилив і ці пропозиції.
В самій країні тим часом збираються багатотисячні протести: на підтримку прийняття пропозицій кредиторів і проти них. Напередодні референдуму переваги греків, згідно з даними різних соцопитувань, змінюються протягом дня, проте в цілому готовність сказати "Так" і "Ні" віразили приблизно однаковий відсоток людей (трохи вище 40%).