Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф заявив про те, що Єрусалим "не продається". Так в День Кудса (Єрусалиму) глава дипломатії Ісламської республіки прокоментував можливий "мирний план" президента США Дональда Трампа з врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту, що глава Білого дому називає "угодою століття".
"Єрусалим не продається... На жаль, невелика кількість арабських правителів вважають, що якщо вони вишикуються в ряд разом з [прем'єром Ізраїлю Біньяміном] Нетаньяху, він зможе затвердити свої амбіції. Нетаньяху не зміг захистити свою сутність, незважаючи на його [систему ПРО] "Залізний Купол", як він зможе захистити цих правителів?" - написав Заріф в Twitter.
القدس ليست للبيع. لا يحق لأحد أن يهب قبلتنا الاولى.
- Javad Zarif (@JZarif) May 31, 2019
مع الأسف، ان عدداً ضئيلاً من الحكام العرب، يعتقد واهماً انه اذا ما إصطف الى جانب نتانياهو، سيكون قادراً على تحقيق طموحاته!
نتانياهو فشل في تأمين كيانه رغم قبته الحديدية، فكيف سيكون قادراً على تأمين هولاء الحكام؟
Перед цим Заріф заявляв, що США не зможуть віддати Єрусалим, а Ізраїль не зможе його отримати.
"Єрусалим належить Палестині і палестинцям: історія показує, що той, хто ігнорує це, приречений на ганебну невдачу. Іран стоїть разом з Палестиною", - писав Зариф 29 травня.
Al-Quds (Jerusalem) is neither America's to give away nor Israel's to take. And NOT for brutal accomplices to try to buy.
- Javad Zarif (@JZarif) May 29, 2019
Quds belongs to Palestine & Palestinians: history shows that whomever ignores this is condemned to ignominious failure.
Iran stands with Palestine. #QudsDay
Відзначати День Кудса постановив аятолла Рухолла Хомейні - лідер іранської ісламської революції 1979 року. Свято проводиться в останню п'ятницю мусульманського місяця Рамадан. Опозиція Ізраїлю є наріжним каменем очолюваного шиїтами Ірану. Тегеран підтримує палестинських і ліванських ісламістських бойовиків, які виступають проти миру з Ізраїлем. Іран не визнає Ізраїль як державу.
"Мирний план" Трампа полягає в тому, щоб стимулювати інвестиції арабських країн-донорів в Західний берег та у сектор Газа, перш ніж вирішувати складні політичні проблеми, що лежать в основі ізраїльсько-палестинського конфлікту. Палестинські чиновники вже відкинули такий план, вважаючи, що він буде сильно упередженим на користь Ізраїлю. В Ірані кажуть, що план не вдасться.
14 травня 2018 року, всупереч міжнародним протестам, в Єрусалимі відкрилося посольство США. Цей крок спровокував масові протести палестинців на кордоні сектора Гази та Ізраїлю. Для придушення протестувальників ізраїльські солдати застосували вогнепальну зброю. У результаті були вбиті 60 палестинців, більше 2770 осіб отримали поранення.
Держдепартамент анонсував відкриття посольства США у Єрусалимі 14 травня 2018 року, приурочивши його до 70-ї річниці утворення Держави Ізраїль. Згідно з планами Держдепартаменту, посол Девід Фрідман і частина персоналу спочатку розташуються у генеральному консульстві в районі Арнона на півдні Єрусалиму. До кінця 2019 року посольство переїде у нову будівлю.
2017 року президент США Дональд Трамп оголосив про рішення визнати Єрусалим столицею Ізраїлю. Від рішення США дистанціювалися члени Ради Безпеки ООН.