Іран показав зацікавленість повернутися до міжнародної угоди, яка обмежує його ядерну діяльність, після того, як наступного місяця новообраний президент США Джо Байден вступить на посаду. Але режим Алі Хаменеї демонструє, що покращення пошкоджених відносин із Заходом не є пріоритетом для Ірану. Це також підкреслило і те, що в Ірані стратили опозиційного журналіста Рухоллу Зама, який жив у Франції до того, як його викрали та повернули до Тегерану, пише The Washington Post.
Зама повісили після засудження за звинуваченням у «корупції», звинувачення, який режим прирівнює до шпигунства та зради. Його фактичним правопорушенням було детальне висвітлення акцій протесту, що вибухнули в Ірані протягом 2017 року. Журналіст розповідав про протести на веб-сайті та телеграм-каналі Amad News. Зам проживав у Франції з 2011 року, він покинув Іран після того, як потрапив до в'язниці за участь у Зеленому русі 2009 року, черговому масовому повстанні.
Франція, знаючи про практику Ірану нападу на дисидентів, забезпечила іранському журналісту широкий захист безпеки. Але в жовтні 2019 року Зама заманили в Ірак, де його викрав Корпус вартових ісламської революції. Опинившись під вартою, його змусили виступити на телебаченні та зізнатися у своїх «злочинах». Він був повішений всього за два дні до запланованого початку Євро-Іранського бізнес-форуму, триденної віртуальної конференції, яка фінансується Європейським Союзом.
Зрозуміло, що зустріч була скасована на тлі бурхливих заяв Франції та Німеччини, посли яких мали виступити на форумі; французький уряд назвав страту "варварським і неприйнятним актом". Уряд іранського лідера Хасана Рухані різко відповів на критику країн Заходу. Рухані назвав страту законною тоді як міністер закордонних справ Ірану Мохаммед Джавад Заріф звинуватив французьких та німецьких послів у втручанні у внутрішні справи Ірану.
Заріф заявив, що Іран повернеться до умов ядерної угоди, якщо це зробить і адміністрація Байдена. Це означало б зменшення темпів зростання іранських запасів збагаченого урану та скасування санкцій США, запроваджених з 2018 року президентом Дональдом Трампом. Байден та його радник з питань національної безпеки Джейк Салліван заявили, що хотіли б відновити домовленість як стимул до подальших переговорів з Іраном. Однак викрадення та вбивство Зама є чітким знаком того, що режим не готовий пом'якшити свою поведінку ні вдома, ні за кордоном. Страх іранського режимуперед внутрішніми заворушеннями явно переважає будь-який інтерес до покращення відносин з Європою або США.
Джейк Салліван, очевидно, це розуміє. За його словами, страта Зама "є ще одним жахливим порушенням прав людини з боку іранського режиму". Він сказав, що США приєднаються до західних союзників у протистоянні зловживанням Ірану. Контролювати іранський режим буде складно, але це є важливим завданням. Не менш важливо, щоб Іран обмежив свою ядерну активність, резюмує видання.