Інтереси України в проекті "Міжмор'я" пов'язані з національною безпекою – експерти

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Інтереси України в проекті "Міжмор'я" пов'язані з національною безпекою – експерти "Міжмор'я" для України представляє інтерес в контексті гібридної війни з РФ. © polonews.in.ua
Проект бачать в Києві як доповнення до інших інтеграційних проектів, а не як альтернативу.

Європейський Союз і НАТО через свою нерішучу політику розширення, створили геополітичну "сіру зону" в Східній Європі і на Південному Кавказі. Ці організації і в найближчому майбутньому не будуть готові і здатні заповнити там вакуум безпеки, що утворився. На цьому тлі низка політиків, дипломатів і вчених з пострадянських країн почали обговорювати альтернативні варіанти часткового забезпечення безпеки та міжнародної включеності своїх країн. Найбільш помітним з проектів регіональної безпеки є створення проекту "Міжмор'я".

На початку XX ст. ідея Міжмор'я набула особливої популярності в Польщі. За останні роки новий польський президент Анджей Дуда теж значно досяг успіху в використанні цієї концепції не тільки і не стільки в якості схеми співробітництва держав Східної Європи, спрямованої проти кремлівських амбіцій, але і як певної альтернативи домінуючим західним державам всередині ЄС.

Реактивація ж проекту Міжмор'я в українському експертному, політичному і дипломатичному середовищі здійснюється через зовсім інші міркування. Київський інтерес у цьому проекті пов'язаний, насамперед, з проблемами національної безпеки на тлі української боротьби за виживання в гібридній війні з Москвою. Про це в статті для "DT.UA" пишуть експерти Костянтин ФЕДОРЕНКО і Андреас УМЛАНД з Інституту євроатлантичного співробітництва.

На їх думку, проект "Міжмор'я" бачать в Києві, скорішеу вигляді доповнення, ніж альтернативи іншим інтеграційним проектам і схем співпраці, і не як майданчик ведення будь-яких внутрішньоєвропейських політичних ігор.

В логіці конструювання проекту Міжмор'я Україна вже розвинула систему особливих зв'язків з Молдовою, Грузією та Азербайджаном в рамках Організації за демократію та економічного розвитку (ГУАМ).

Україна також почала інтенсивніше військове співробітництво з Польщею і Литвою, в рамках реалізації якого була створена спільна військова бригада трьох країн.

Та все ж жоден з цих та інших похідних проектів Міжмор'я поки не привів до створення ефективного союзу безпеки в Східній Європі, зазначають автори.

Крім того, як сказано в статті, Міжмор'я як концепція безпеки стала використовуватися в якості інструменту просування вузьких інтересів нових традиціоналістів, які перебувають при владі в Польщі. Судячи з усього, Польща зараз більш за все прагне до створення альтернативного центру впливу всередині Європейського Союзу, щоб зміцнити власні позиції перед обличчям західних держав і збалансувати зростаючий вплив Німеччини на Заході в цілому і в Європі? зокрема.

Втім, як зазначають автори статті, до цих пір ні в одному з проектів не була втілена оригінальна ідея Міжмор'я, яка полягала в тісному об'єднанні малих держав Центральної та Східної Європи проти загального противника, що володіє геополітичними і військовими перевагами.

І все ж ця ідея після 1991 р. постійно хвилювала і продовжує хвилювати уми, що відображається у безлічі дискусій вчених і періодичних політичних деклараціях.

Детальніше про проект "Міжмор'я" і про політичні процеси, пов'язані з ними, читайте в статті Костянтина ФЕДОРЕНКА та Андреаса УМЛАНДА "Концепт регіонального блоку в Центрально-Східній Європі" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі