Індія відмовляється від російської зброї, але хоче зберегти міцні зв'язки – Reuters

Поділитися
Індія відмовляється від російської зброї, але хоче зберегти міцні зв'язки – Reuters © Нарендра Моді/facebook
Індійський прем’єр Моді хоче більше виробляти зброї у країні, на основі західних технологій

Індія прагне дистанціюватися від свого найбільшого постачальника озброєнь – Росії. Повномасштабна війна в Україні підірвала здатність Росії постачати Вндії боєприпаси і запчастини для озброєнь. Проте Нью-Делі повинна діяти обережно, щоб не підштовхнути Москву до зближення з Китаєм, кажуть індійські джерела Reuters.

Індія, яка є найбільшим у світі імпортером озброєнь, повільно повертається до Заходу – на тлі намагань Сполучених Штатів зміцнити зв'язки в Індо-Тихоокеанському регіоні й сподіваючись стримати зростаючу загрозу з боку Китаю.

За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, за останні два десятиліття Росія забезпечила 65% закупівель зброї в Індії на суму понад 60 мільярдів доларів, але війна в Україні прискорила диверсифікацію її бази озброєнь.

«Ми навряд чи підпишемо будь-яку велику військову угоду з Росією. Це було б червоною лінією для Вашингтона», – сказав Нандан Уннікрішнан, експерт з питань Росії в аналітичному центрі Observer Research Foundation в Нью-Делі. 

Ця думка з'являється попри пропозиції Москви, описані чотирма індійськими урядовими джерелами, в тому числі високопоставленим чиновником служби безпеки, який нещодавно вийшов на пенсію, які включають найсучасніші гелікоптери Ка, винищувачі Су та МіГ, а також додаткову угодою про спільне виробництво в Індії.

Росія публічно закликала Індію посилити оборонні зв'язки, але прем'єр-міністр Нарендра Моді зосередився на внутрішньому виробництві із застосуванням західних технологій, кажуть експерти і чиновники. Такі зусилля краще вписуються в програму Моді «Зроби в Індії», спрямовану на заохочення внутрішнього виробництва, оскільки він робить заявку на третій термін на загальних виборах, що відбудуться в травні.

За словами міністра оборони Індії, протягом наступного десятиліття вона планує витратити майже 100 мільярдів доларів на оборонні замовлення. Одним з чинників, що стимулює зв'язки Індії зі Сполученими Штатами, є занепокоєння Нью-Делі щодо Китаю – їхні війська були втягнуті у конфлікт на гімалайському кордоні у 2020 році, коли в одному з найкривавіших зіткнень за останні п'ять десятиліть загинуло 24 солдати.

Сусіди, які мають ядерну зброю, воювали у 1962 році, але їхній кордон, довжиною понад 3200 кілометрів, досі залишається спірним.

Індія повинна ходити по тонкій лінії у відносинах з Росією, яка є її найбільшим продавцем зброї, а з 2022 року – одним з її найбільших продавців нафти. Припинення такої торгівлі підштовхне Москву до зближення з Пекіном, єдиною великою економікою, з якою вона має справу.

«Купуючи зброю, ви купуєте вплив. Закриваючи їм доступ, ви робите їх підлеглими Китаю», – сказав відставний співробітник спецслужб.

Торгівля з Росією в енергетичній та інших сферах допомогла б «тримати її якомога далі від Китаю», додав аналітик Уннікрішнан.

«Оскільки війна в Україні затягується, виникають питання, чи зможе Росія надати нам запасні частини… Багатовекторність Індії триватиме, щоб підтримувати зв'язки з Росією і балансувати із Заходом, але це не буде рівномірним розподілом», – сказав Свасті Рао, експерт з питань Євразії в державному Інституті оборонних досліджень і аналізу ім. Манохара Паррікара. 

За словами двох індійських військових, Росія вже більше року затримує постачання частин системи протиповітряної оборони, яку Індія купила в 2018 році за 5,5 мільярда доларів.

Нагадаємо, під час візиту президента Франції Еммануеля Макрона до Нью-Делі 26 січня, Індія та Франція домовилися про спільне виробництво оборонного обладнання, включаючи гелікоптери і підводні човни для індійських збройних сил.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі