Індія та Росія тісно співпрацюють у сфері ядерної енергетики — CNN

Поділитися
Індія та Росія тісно співпрацюють у сфері ядерної енергетики — CNN © Getty Images
Санкції щодо російської нафти зблизили Путіна і Моді.

Суперечливий візит індійського прем'єра Моді до Москви, який збігся в часі з ракетним обстрілом Росією дитячої лікарні "Охматдит" в Україні, є ознакою того, що санкції Заходу і спроби ізолювати Путіна через його війну мають обмежений ефект.

Напередодні агентство ТАСС повідомило, що країни ведуть переговори про будівництво Росією в Індії шести нових потужних ядерних реакторів, а також малих атомних електростанцій нового покоління. Глобальні перегони за постачання атомних станцій і палива в інші регіони світу тривають, і Росія виграє за багатьма показниками, пише CNN.

"З комерційного погляду, Росія не дуже добре вміє виробляти багато речей, але вона має природні ресурси й сильні ядерні можливості ще з радянських часів, і це те, чим вона може скористатися зараз", — сказала в інтерв'ю для CNN Елізабет Брау, старший науковий співробітник Трансатлантичної ініціативи з безпеки Атлантичної ради.

Це домінування в ядерній енергетиці допомагає Путіну зберігати свої позиції на світовій арені, навіть коли США і Європа уникають його через війну. А Моді чітко дотримується традиції позаблокової зовнішньої політики Індії, що дозволяє їй торгувати з Росією, залишаючись при цьому другом Заходу.

Росія програла перегони у сфері відновлюваних технологій Китаю і значно відстає від Сполучених Штатів у власному енергетичному переході, розвинувши дуже мало вітрових і сонячних потужностей. Тому вона робить велику ставку на продаж ядерної енергії за кордон для отримання доходу і впливу, пропонуючи все — від звичайних ядерних реакторів до малих модульних реакторів наступного покоління і збагаченого уранового палива, відомого як HALEU, яке поки що не виробляє жодна інша країна на такому значному рівні.

Сполучені Штати усвідомлюють, наскільки це велика проблема. Адміністрація Байдена, яка намагається конкурувати з Росією за продаж ядерних технологій за кордон, спочатку чинила опір санкціям проти Росії щодо урану, оскільки США дуже залежать від нього у виробництві власної ядерної енергії. У травні вона змінила свою позицію, заборонивши імпорт російського урану, і зараз прагне швидко розвивати власну промисловість з виробництва високозбагаченого урану для палива для своїх реакторів наступного покоління.

"Угода про розвиток ядерної енергетики як чистої енергії, однак, не є ознакою того, що Росія чи Індія планують відмовитися від викопного палива найближчим часом, або того, що вони є лідерами у боротьбі з кліматичними змінами", — зазначає CNN.

Індія посідає третє місце у світі за обсягами викидів парникових газів, а Росія — четверте. Вони, ймовірно, не лише прагнуть підтримувати торгівлю нафтою і газом, але й хочуть скористатися перевагами швидкого танення льоду в Арктиці, що спричинено глобальним потеплінням.

9 липня російські та індійські делегати обговорили подальшу експлуатацію Північного морського шляху, судноплавного проходу, використання якого стає все більш реальним через танення арктичного льоду. Це швидший спосіб дістатися із західної Росії до Індії й за прогнозами, до 2050 року вся ця ділянка буде вільною від льоду. За іронією долі, тип енергії, що транспортується цим маршрутом між двома країнами — викопне паливо — є основною причиною зміни клімату.

Детальніше про цілі візиту прем'єр-міністра Індії до Москви, читайте у статті Наталії Бутирської "Обійми з Путіним: чому індійські заклики до миру його не принесуть".

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі