Групу компаній "друзів Путіна" з активами не менше 4,5 млрд доларів виявили журналісти-розслідувачі - "Медуза"

Поділитися
Групу компаній Вілла Селлгрена, де, за даними телеканалу "Дощ", любить відпочивати Путін. Кадр із радянського телесеріалу "Шерлок Холмс та доктор Ватсон" © ZN.UA
Всі вони користуються поштою на корпоративному домені LLCIinvest.

Організації, що належать друзям Путіна, користуються поштою на домені LLCIinvest.ru. Вивчивши адреси на цьому домені, «Медуза» та OCCRP – проект з розслідування корупції та організованої злочинності – підрахували, щощо активи користувачів домену становлять не менше 4,5 млрд доларів. Про це пише "Медуза" у публікації "LLC Invest: ще один кооператив Путіна та його друзів".

"Ми знайшли 86 компаній, але ними вона може не обмежуватися. Однак із витоків даних цих організацій стає ясно, як саме банк "Росія" керує активами друзів Путіна на мільярди доларів", - пишеться в публікації.

Власник домену llcinvest.ru - компанія "Москомзв'язок", тісно пов'язана з банком "Росія". З витоку метаданих клієнтів «Москомзв'язку», до якого отримали доступ журналісти «Медузи» та OCCRP, слід, що за допомогою пошти на цьому домені регулярно спілкувалися керівники, власники та співробітники зовні ніяк не пов'язаних між собою компаній. З приватними особами у "Москомзв'язку", як з'ясувалося, не працюють.

Поштою на llcinvest.ru користується ТОВ "Хвиля", якою володіє Сергій Руднов, син друга Путіна. З витоку метаданих клієнтів «Москомзв'язку» видно, що внутрішню бухгалтерію «Хвилі» у листуванні обговорює менеджер зовсім іншої компанії, що формально не має жодного відношення до «Хвилі», але також із поштою на llcinvest.ru.

Про те, що компанії з поштою на домені LLCInvest не тільки консультуються, а й співпрацюють між собою, журналісти дізналися з іншого витоку. Судячи з листування про хід будівництва «дачі Путіна» в Карелії («Відкриті медіа» у 2019 році писали, що цей об'єкт називається «Хатина рибалки»), трьома ділянками землі навколо комплексу житлових будинків володіють три компанії з поштами на домені LLCInvest, а безпосередньо будівництвом займається четверта.

Загальна вартість активів, якими володіють знайдені "Медузою" та OCCRP компанії з "кооперативу LLCInvest" - близько 4,5 мільярда доларів. Це сума активів усіх компаній із останніх доступних щорічних звітів, які вдалося знайти. Це: особняки, літаки бізнес-класу, яхти та просто банківські рахунки з величезними сумами грошей.

У багатьох компаній одні й ті самі директори, юридичні адреси та аудитори. Деякі безпосередньо мають банк «Росія». Десятки записані на акціонерів «Росії» — зокрема друга Путіна, мільярдера Юрія Ковальчука та «подругу Путіна», як про неї пишуть у незалежній пресі, Світлану Кривоногих. Ще 18 компаній, на перший погляд, не мають жодного відношення до банку, але, як з'ясували "Медуза" та OCCRP, записані на його пересічних співробітників.

У Ленінградській області на березі Фінської затоки стоїть витончений цегляний особняк, відомий як вілла Селлгрена. Вона була побудована за проектом фінського архітектора Уно Ульберга напередодні революції 1917 року. За радянських часів її використовували як декорації в телесеріалі про Шерлока Холмса. Наступного разу вілла прославилася 2017-го, коли у розслідуванні телеканалу «Дощ» її назвали місцем відпочинку президента Росії.

Віллою володіє компанія «Північ». У відкритих джерелах можна побачити, що вона використовує поштову адресу на домені LLCInvest. Як з'ясували журналісти «Медузи» та OCCRP, адреса на цьому домені зареєстрована і у самого Сергія Руднова, кінцевого власника вілли. А в управлінні цією нерухомістю брав участь Павло Зайцев, який не має жодного формального статусу в «Північі» — зате він володіє ще кількома компаніями, пов'язаними з LLCInvest. Він також має пошту на цьому домені.

Цій же групі компаній, що входить до кола LLCInvest належить гірськолижний курорт «Ігора», де відзначала весілля дочка Путіна Катерина Тихонова, та безліч інших об'єктів нерухомості, що так чи інакше стосуються президента Росії або його близьких. Ці ж компанії мають кілька розкішних яхт. Дві з них помітили на маршрутах між володіннями, пов'язаними з Путіним; ще одна належить «подрузі Путіна» Світлані Кривоногих. Один із судів перебуває в управлінні відразу в кількох компаній із кола LLCInvest.

Зокрема, Brizo 46 – 14-метрове допоміжне судно – було куплено у 2015 році за 1,2 мільйона євро через компанію Unison. Єдиний акціонер та колишній директор цієї компанії Володимир Авраменко користується поштою на домені www.llcinvest.ru.

Ввезенням яхти до Росії займалася зовсім інша юридична особа, керівники якої формально не мають відношення до Unison. Проте, судячи з відомостей з витоків, вони обговорювали питання зниження мита з представником Unison — використовуючи поштові скриньки на домені (як і можна було очікувати) LLCInvest.

Згідно з митними даними, зимують деякі яхти, якими володіють компанії, пов'язані з LLCInvest, на приколі у фінському порту Котка неподалік Петербурга. Там же фінські журналісти знайшли яхту «Фотинія», що належить колишньому президентові та прем'єру Росії Дмитру Медведєву. Сам човновий гараж, де вони зберігаються, також пов'язаний із друзями Путіна. Дмитро Горєлов, один з акціонерів банку «Росія» (причетний до будівництва палацу на Чорному морі), видав компанії, що володіє гаражем, безвідсотковий кредит.

Більшість організацій із кооперативу LLCInvest не ведуть жодної публічної діяльності. «Русейр» — рідкісний виняток: у нього навіть є сайт, де зазначено, що це «компанія, що динамічно розвивається, у сфері авіаційних перевезень». Руссейр запевняє, що може організувати чартерний рейс у будь-який час дня і ночі, а регіон польотів - весь світ.

Однак, коли журналіст OCCRP зателефонував до «Руссейра» і представився клієнтом, який хоче замовити чартер, менеджер компанії відмовилася назвати послуги, що надаються компанією, і попросила надіслати запит електронною поштою. Він залишився без відповіді. Судячи з російського реєстру повітряних суден, "Руссейр" насправді не зміг би нікого нікуди відвезти, тому що на балансі компанії числяться лише два вертольоти, призначені для комерційних авіаперевезень. Ще чотири вертольоти та два бізнес-лайнери Falcon 7X компанія має право використовувати лише для своїх потреб.

Так улаштовано корупційна держава. Те, що виявили розслідувачі, - лише мала частина, модель, величезної корупційної машини. Україна - своя корупційна машина, тісно пов'язана з російською. І треба знайти сили не лише перемогти агресора, а й зламати цю машину. Це і є ключ до Європи, до гідного життя не лише для тих, хто грабує країну та хто їм у цьому сприяє, а для кожного громадянина країни.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі