Греція стала першою православною християнською країною, яка легалізувала одностатеві шлюби. Депутати грецького парламенту проголосували за законопроект, розроблений правоцентристським урядом, незважаючи на заперечення представників церкви, пише The Guardian.
Міжпартійна більшість у складі 176 з 300 депутатів парламенту проголосувала за законопроект, розроблений правоцентристським урядом прем'єр-міністра Кіріакоса Міцотакіса. Ще 76 депутатів проголосували «проти», двоє утрималися, а 46 не були присутні на голосуванні.
Новий закон визнає батьківські права за одностатевими парами, але не дозволяє геям мати біологічних дітей за допомогою сурогатних матерів у Греції.
Опитування громадської думки показало, що більшість греків підтримують це рішення, тож це питання не викликало глибоких розбіжностей у країні, яка більше стурбована високою вартістю життя.
Законопроект підтримали чотири ліві партії, в тому числі головна опозиційна СІРІЗА. Три невеликі ультраправі партії та Комуністична партія виступили проти законопроекту.
Прихильники, які розмахували веселковими банерами, і противники законопроекту, які тримали релігійні ікони і молилися, провели окремі невеликі мирні зібрання біля парламенту.
«Люди, які були невидимими, нарешті стануть видимими навколо нас. І з ними багато дітей нарешті знайдуть своє законне місце», — сказав Міцотакіс законодавцям перед голосуванням.
Законопроект надає повні батьківські права одруженим одностатевим партнерам, які мають дітей. Але він не ставить гей-пари в один ряд з жінками, які не можуть мати дітей за станом здоров'я і яким дозволено мати дітей за допомогою сурогатних матерів.
Опитування показують, що хоча більшість греків погоджуються на одностатеві шлюби, вони також відкидають поширення на чоловічі пари права батьківства шляхом сурогатного материнства. Одностатеві цивільні партнерства дозволені в Греції з 2015 року. Але це лише надавало біологічним батькам дітей, які перебувають у таких стосунках, право опіки над ними, залишивши їхніх партнерів у бюрократичній невизначеності.
Основну опозицію до нового законопроекту висловили представники традиціоналістської церкви Греції, яка також не схвалює гетеросексуальні цивільні шлюби.
На початку року Естонія легалізувала одностатеві шлюби і стала першою колишньою радянською країною, яка ухвалила це рішення.
Торік до Верховної Ради України було подано законопроєкт про цивільні партнерства. Якщо він буде прийнятий, то закріпити на юридичному рівні свої стосунки зможуть військові та цивільні одностатеві. Також дія законопроєкту у разі прийняття поширюватиметься і на різностатеві пари.