Головна загроза для Заходу йде не з Китаю — FT

Поділитися
Демократичним союзникам варто уникати деяких небезпечних пасток.

Союз демократій поступово починає відроджуватися, Захід намагається зберегти глобальне лідерство. Більше того, його основною метою є протидія Китаю. Загроза з боку Пекіна була однією з тем нещодавньої поїздки президента США Джо Байдена до Європи. Прагнення відродити відносини Америки з демократичними союзниками після ери Дональда Трампа має сенс. Але новий фокус політики Заходу несе свої ризики, пише Financial Times.

Джеффрі Сакс з Колумбійського університету написав, що «нам не потрібна G7», але це не зовсім так. Демократіям вигідно координувати політику у сферах спільних інтересів та цінностей. Це особливо актуально, коли сама демократія перебуває в рецесії, а глобальний вплив відходить від США та їх союзників.

Зростання Китаю - це стратегічна реальність. Цього року, за даними МВФ, Пекін генеруватиме 19 відсотків світового виробництва, виміряного за потужністю купівельної спроможності, порівняно з 7 відсотками у 2000 році. Однак у сукупності демократії з високим рівнем доходу залишаються найбільшою економічною силою. Країни G7 генеруватимуть 31 відсоток виробництва, а 37 демократичних країн з високим рівнем доходу - 42 відсотки у 2021 році.

У торгівлі G7 все ще генерує 31 відсоток світового товарного експорту та 36 відсотків глобального імпорту проти 15 та 12 відсотків для Китаю відповідно. Демократії з високим рівнем доходу генерують 55 відсотків світового експорту та 57 відсотків глобального імпорту.

Демократії з високим рівнем доходу також мають найпродуктивніші економіки у світі за обсягом доходів на душу населення. У демократичних країнах розташована переважна більшість провідних компаній, найбільші міжнародні фінансові ринки, університети та найвпливовіші ЗМІ. США також мають найпотужнішу військову силу. Більше того, попри всі свої недоліки, ідеал ліберальної демократії залишається привабливим для багатьох людей у ​​світі.

Маючи подібні економіки та політичні системи, демократії з високим рівнем доходу повинні координувати регулювання у таких сферах, як фінанси, цифрові технології та стратегічна конкуренція. Вони також повинні захищати свої базові цінності, такі як свобода слова, від втручання ззовні, зокрема з боку Китаю.

Це стосується співпраці. Але Сакс також має рацію: диктувати решті світу, що робити - це неправильно і неефективно.

Як пише Ян Моріс зі Стенфорда «європейці вели п’ятисотлітню війну проти решти світу» і світ про це не забув. Десятиліття після розпаду Радянського Союзу ще більше підірвали довіру до компетенції та цінностей Заходу на тлі війни в Афганістані та Іраку, світової фінансової кризи, виходу Великої Британії з ЄС та перемоги Дональда Трампа на виборах в США. У спільній заяві «Великої сімки» йдеться про спільну відданість «міжнародному співробітництву, багатосторонності та відкритому, стійкому світовому порядку, що базується на правилах». Сьогодні це викликає сумніви. Байден сподівається, що Трамп був винятком, але він має шанси повернутися.

Щоб оновлений демократичний союз мав вагу, йому потрібна послідовна та узгоджена політика. Цієї послідовності та узгодженості не вистачає саме у сферах, які цього найбільше потребують, зокрема, у боротьбі з пандемією та проведенні глобальної вакцинації проти COVID-19.

G7 визнає, що «припинення пандемії в 2022 році вимагатиме вакцинації щонайменше 60 відсотків світового населення». Це означало б як мінімум 9,4 мільярда доз вакцини. Країни G7 також зазначають, що витратили понад 12 тисяч доларів на підтримку своїх громадян та бізнесу.

В запланованому новому союзі проти Китаю є довгострокові загрози. Демократії з високим рівнем доходу повинні захистити свої основні цінності. Але головна загроза для них йде не з Китаю, а фактично зсередини. Головною проблемою є неможливість забезпечити загальнолюдський добробут та захистити демократичні норми. Тому варто визнати гостру потребу глобальної співпраці у збереженні миру та захисті людства від глобальних загроз, таких як пандемії та екологічні катастрофи.

У довгостроковій перспективі впевненість у демократичних цінностях відкритості та свободи може змінити і Китай. Без сумніву, демократії повинні захищати основні економічні та стратегічні інтереси. Але при цьому варто залишатися максимально відкритими для торгівлі та нових ідей. Санкції ризикують не змінити Пекін, це може зробити лише китайський народ. Демократіям варто уникати деяких небезпечних пасток, які можуть йти зсередини, резюмує видання.

Правозахисники Freedom House попередили про "антидемократичний переворот" в Європі та Азії.

Станом на сьогодні більшість країн перебувають в гіршому стані щодо демократії, ніж 10 років тому. 

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі