Низька явка виборців і дедалі частіше оспорювані результати виборів у всьому світі загрожують довірі до виборів, попередила у вівторок міжурядова організація Міжнародний інститут демократії та сприяння виборам (IDEA), пише Reuters.
За оцінками фахівців, субіндекс вільних і справедливих виборів у 2023 році зазнав найбільшого падіння за всю історію.
У своєму звіті Міжнародний інститут демократії та сприяння виборам зазначив, що 2023 рік став восьмим роком поспіль, коли спостерігалося чисте зниження загальних демократичних показників, що є найтривалішим падінням поспіль з моменту початку спостережень у 1975 році. Наглядова організація визначає індекси глобального стану демократії на більш ніж 100 факторах і використовує для класифікації показників чотири основні категорії: представництво, права, верховенство права та участь.
Підкатегорія представництва у 2023 році зазнала найгірших показників за всю історію свого існування.
«Цей звіт є закликом до дій на захист демократичних виборів. Успіх демократії залежить від багатьох речей, але він стає абсолютно неможливим, якщо вибори не відбуваються», - зазначив у звіті Генеральний секретар IDEA Кевін Касас-Замора.
Аналітичний центр заявив, що залякування з боку урядів та порушення виборчого процесу, такі як фальсифікація реєстрації виборців та підрахунку голосів, зростають. Загрози іноземного втручання, дезінформації та використання штучного інтелекту в передвиборчих кампаніях також додали проблем.
У звіті також зазначається, що глобальна участь виборців у голосуванні у 2023 році знизилася до 55,5% виборців, які мають право голосу. У 2008 році цей показник становив 65,2%. У всьому світі майже на 20% виборів у період з 2020 по 2024 рік один з кандидатів або партій, що програли, не визнав результати.
IDEA зазначає, що показники демократії в США, де цього року відбудуться президентські вибори, за останні два роки дещо покращилися, але замах на колишнього президента Дональда Трампа в липні висвітлив ризики, що зберігаються.
«Менше половини (47%) американців заявили, що вибори 2020 року були «вільними та чесними», і країна залишається глибоко поляризованою», - зазначає IDEA.
В Україні, за даними опитування, проведеного Соціологічною групою Рейтинг разом із інститутом досліджень Gallup International, 64% громадян погоджуються з твердженням, що демократія може мати свої недоліки, але це – найкраща система правління.
У квітні проведене IDEA опитування показало, що виборці в багатьох країнах переживають кризу віри в свої демократії та інститути.