Пандемія COVID-19 створила хвилю економічної невизначеності у всьому світі в 2020 році. Але на початку цього року, навіть попри те, що кількість випадків коронавірусу зростала фактично в усьому світі, відчуття «глобальної впевненості», ймовірно, повертається, пише журнал The Economist.
Такий сигнал фіксує Світовий індекс невизначеності - щоквартальний показник рівня глобальної економічної та політичної кризи. Він досяг рекордного максимуму в першому кварталі 2020 року, але різко впав наприкінці березня цього року, досягнувши 14-річного мінімуму.
На відміну від деяких альтернативних показників невизначеності, таких як «волатильність фондових ринків», цей індекс спирається на широкий набір інформації про 143 країни.
Індекс невизначеності також оновлюється частіше, ніж аналіз зростання ВВП (деякі країни досі не звітували про ВВП за 2020 рік).
Для побудови індексу Хайтс Ахір та Давіде Фурчері з МВФ, а також Нік Блум зі Стенфордського університету підрахували випадки вживання слів «непевний» та «невизначеність» у звітах країн.
За останні три десятиліття ці терміни з'являлись у середньому трохи більше півтора раза на 10 тисяч слів. Потім підрахунок оцінював загальну кількість цих слів у кожному звіті. Збільшення використання поняття «невизначеність» та його похідних свідчить про те, що непевність зростає, і, відповідно - навпаки.
Згідно з цим показником, ситуація в світі була «похмурою» ще задовго до пандемії. Аналітики вважають, що такі події, як хаотичний вихід Великої Британії з ЄС та президентство Дональда Трампа в США могли збільшити невизначеність порівняно із середнім показником 1996-2010 років на 10% та 20% відповідно.
Пандемія сприяла зростанню цього показника. До першого кварталу 2020 року невизначеність перевищила рівень, який спостерігався під час терактів 11 вересня та європейської боргової кризи.
Але коли у листопаді Дональд Трамп покинув посаду президента США після перемоги Джо Байдена на виборах, а Велика Британія уклала торговельну угоду після Brexit з ЄС в останні дні 2020 року, глобальний індекс невизначеності почав падати.
Цьому зниженню могли сприяти також перші повідомлення про ефективну вакцину від коронавірусу виробництва Pfizer-BioNTech 9 листопада. Оскільки в першому кварталі цього року деякі країни почали впроваджувати програми вакцинації, це також сприяло падінню індексу глобальної невизначеності.
Зниження індексу невизначеності може здивувати з огляду на всебічну кризу, яку створила пандемія. У першому кварталі цього року, згідно з офіційною статистикою, було зафіксовано майже мільйон смертей від COVID-19, що є найбільшим квартальним показником з початку пандемії.
Але індекс коригується з урахуванням ВВП, кредитування багатих країн та успішності програм вакцинації. Останнє оновлення охоплює лише перший квартал, тому воно ще не відображає катастрофічної другої хвилі коронавірусу Індії та загрози, яку несе новий варіант коронавірусу B.1.617.
Водночас аналітики не очікують, що коронавірусна криза в Індії призведе до значної зміни показника глобальної невизначеності. Вони пояснюють це тим, що країни, які є найбільш вразливими до «наслідків» невизначеності, складають невелику частку світового ВВП.
Тим часом у багатому світі ситуація на ринку праці та стан споживчих цін показують ознаки того, що економічне відновлення дійсно триває. А Світовий індекс невизначеності підтверджує цей оптимізм, резюмує видання.
Раніше перший заступник глави Міжнародного валютного фонду Джеффрі Окамото заявила, що економіка в усіх країнах світу відновлюється швидше, ніж прогнозувалося раніше. Однак, за її словами, відновлення економіки йде нерівномірно в різних країнах. ВВП в більшості країн залишається істотно нижче докризових показників.
Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що МВФ має намір змінити прогнози для світової економіки на поточний рік в бік покращення. Позитивними факторами є нові заходи бюджетного стимулювання в США, а також просувається вакцинацію від COVID-19.