Глобальна енергетична криза стала наслідком багатьох факторів — The Washington Post

Поділитися
Глобальна енергетична криза стала наслідком багатьох факторів — The Washington Post © energetyka.com.ua
Енергетична дестабілізація руйнує кліматичні цілі.

Наприкінці цього місяця значна частина світової уваги буде зосереджена у Глазго, Шотландія. Світові лідери з близько 200 країн зустрінуться на міжнародному саміті з питань зміни клімату COP26, щоб встановити нові кліматичні цілі. Вчені чітко дали зрозуміти, що клімат планети, у якому температура підвищується на 1,5 градуса за Цельсієм вище доіндустріального рівня, буде наповнюватися все більш екстремальними погодними явищами, тоді як підвищення рівня моря та посуха змусять велику кількість людей покинути свої домівки, пише The Washington Post.

Відповідно до звіту Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, кліматична криза може стати безповоротною. Іншими словами, COP26 відбувається у момент, коли гостра необхідність переходу від викопного палива ще більше зростає. Алок Шарма, який буде головувати на кліматичному саміті, сказав, що багаті держави повинні використати цей момент, щоб «відправити викопне паливо в минуле».

Але в короткостроковій перспективі інша проблема може зупинити імпульс кліматичних дій. У різних частинах світу уряди відчувають, що ціни на енергоносії різко зросли. Зростання витрат на природний газ та дефіцит вугілля призвели до значних стрибків у ціні на електроенергію, у деяких країнах Європи ціни зросли втричі порівняно з попереднім роком. Перспектива холодної зими зі стрімким зростанням ціни за опалення може спричинити більший тягар у свідомості людей, ніж далекі абстрактні розрахунки навколо кліматичної кризи.

Криза постачання енергії показує, наскільки важко припинити залежність від викопного палива. Китай збільшує попит на вугілля, намагаючись забезпечити населення енергією. Європа, яка все ще залежить від поставок газу з Росії, бачить, що її компанії шукають більше вугілля для виробництва електроенергії, що робити важко з рекордно високими цінами. У Китаї деякі регіони зіштовхнулися з відключенням електроенергії.

Економісти попереджають, що подальші енергетичні перебої у промисловості можуть мати вплив, який поширюється на глобальну економіку, що вже постраждала через проблеми з ланцюгами поставок.

«Дефіцит електроенергії в Китаї має глобальні наслідки. Світові ринки відчують дефіцит поставок від текстилю та іграшок до деталей для авто», - сказав економіст Тин Лу.

Насувається енергетична криза в Азії, Європі та, можливо, навіть у Сполучених Штатах, яка є результатом складного набору факторів, починаючи від спаду гідро та вітрової енергетики до стрибка потреб у енергії, коли економіка знову почала відчувати дестабілізацію, спричинену пандемією.

Але скептики, які заперечують кліматичну кризу, розглядають поточний момент як попередження урядам про властиві ризики переходу на чисту енергетику. У Європі деякі країни намагаються запобігти громадському невдоволенню через зростання цін, тоді як постачальники природного газу в Росії, Катарі та інших країнах можуть отримати ще більше важелів впливу з настанням холодної пори року.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан - постійний опонент лібералізму ЄС, активно критикує кліматичні цілі блоку. Але він не єдиний, хто висловлює занепокоєння.

«Нам зараз потрібно визнати, що декарбонізація запрацює лише тоді, коли ви вже значною мірою декарбонізовані. Перебування на перехідному етапу робить економіку та енергетику вразливою», - сказав британський політик Бім Афоламі.

Але прихильники кліматичних дій розглядають нинішню нестабільність як доказ того, що потрібно активізувати енергетичний перехід.

«Ми бачимо, що економіка відокремлюється від своєї залежності від викопного палива», - сказав Том Санзілло з Інституту енергетичної економіки.

Дані показують, що відновлювана енергія у різних її формах стає дешевшою у виробництві. У новому звіті Центру досліджень енергетики та чистого повітря сказано, що електроенергія, вироблена з джерел із нульовими викидами вуглецю, допомогла скоротити рахунки Британії та ЄС за газ на десятки мільярдів доларів.

«Зростання цін є стимулом вийти з епохи викопного палива», - додав Санзілло.

Більшість європейських політиків вважають, що перехід до відновлюваних джерел енергії в довгостроковій перспективі допоможе захистити споживачів від нестабільності ринків нафти та газу.

«Неправильною реакцією на це було б уповільнення переходу на відновлювану енергію», - сказав нідерландський політик Франс Тіммерманс.

Держсекретар США Ентоні Блінкен повторив цю риторику.

«Ми знаходимось у розпалі переходу на відновлювані джерела енергії різних типів, подалі від викопного палива. Під час цього переходу можуть бути складні, нерівні кроки, перш ніж ми дійдемо до кінцевої мети», - сказав Блінкен.

На європейському ринку блакитного палива відбувається щось дивне: ціна на газ росте рекордними темпами.

Звичайно, ця ситуація впливає на український ринок газу: Україна не покриває своїх потреб газом власного видобутку, тому його ціна формується за принципом імпортного паритету і є залежною від світових цін. Та чи зросте ціна на блакитне паливо для українського споживача? Про це читайте в статті Олександра Харченка та Марії Якуб «Чому в Європі зростає ціна на газ і скільки заплатять за тепло українці?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі