Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), спостерігач ООН, опублікує в середу, 8 квітня, доповідь із зібраними доказами проти Башара аль-Асада. Його звинувачують у великих хімічних атаках в Сирії, пише The Guardian.
Очікується, що в публічних і секретних версіях звіту нового підрозділу ОЗХЗ покажуть докази великої атаки хлором на повстанське передмістя Дамаска Дума у 2018 році, смертельний напад на хана Шейхуна у 2017 році, в результаті якого загинуло як мінімум 89 осіб. Також передбачається, що в доповіді основну увагу приділять нападам на село аль-Латаміна у 2017 році.
Розслідування є результатом нових повноважень, наданих ОЗХЗ резолюцією ООН 2018 року, в якій закликають "створити механізми для виявлення осіб, винних у застосуванні хімічної зброї в Сирійській Арабській Республіці, шляхом виявлення і надання інформації, потенційно має відношення до походження цього хімічної зброї ". Раніше місії по встановленню фактів ОЗХЗ не мали повноважень визначати вину у нападах із застосуванням хімічної зброї.
В результаті новостворена група з розслідування та ідентифікації в ОЗХЗ була задумана як обхідний шлях для протидії Росії, найближчого політичного союзника Сирії. Москва неодноразово використовувала міжнародні форуми та своє право на вето в якості постійного члена Ради безпеки ООН - для блокування незалежних розслідувань нападів із застосуванням хімічної зброї, імовірно розпочатих режимом Асада.
Результати доповіді групи можуть привести до нових санкцій відносно сирійських посадових осіб і до нових звинувачень з боку Москви, Тегерана і Дамаска в тому, що робота ОЗХЗ була політизована західними країнами. Звинувачення в тому, що Росія дозволяє або приховує використання хімічнї зброї проти сирійського цивільного населення, є одним з найбільших дипломатичних конфліктів між Росією і Заходом.
"Попри те, що докази злочинів Асада проти людства незаперечні, незалежні місії зі встановлення фактів були значною мірою підірвані кампаніями з дезінформації під керівництвом Росії ", - сказав Хамиш де Бреттон-Гордон, експерт з хімічної зброї та директор Doctors Under Fire.
"Якби заснований на правилах глобальний порядок дійсно застосовувався до війни в Сирії, то створення групи ІІТ не було б необхідним. Ця [нова міра] не ідеальна, але це крок вперед ", - вказали в ОЗХЗ.
Новий набір даних та інтерактивну мапу повинні опублікувати вже у вівторок, 6 квітня.
Дослідники з Глобального інституту державної політики у Берліні разом з сирійськими та міжнародними партнерами зібрали 345 достовірно обґрунтованих або підтверджених нападів по всій країні з 2011 року, ґрунтуючись на власних дослідженнях.
Приблизно 98% нападів були здійснені режимом Асада. Як правило, хімзброю розпилювали з повітря. Близько 90% зареєстрованих нападів було скоєно після сумнозвісної "червоної лінії" хлорної атаки на передмістя Дамаска Гута у 2013 році.
Згідно з дослідженнями GPPI, інтенсивне використання Асадом саморобних хлорних бомб є важливою частиною військової стратегії режиму: після того, як звичайні бомбардування заганяють мирних жителів у підземні тунелі та підвали, до них потрапляє газоподібний хлор, який важчий за повітря. Ця остання атака змушує людей залишати свої будинки та міста.
"Наше дослідження показує, що жителі Сирії знали про ці атаки роками: хімічна зброя стала повністю нормалізованим компонентом арсеналу сирійського режиму, який роками використовувався на очах міжнародного співтовариства практично безкарно", - сказав Тобіас Шнайдер, дослідник GPPI.
"Сирію зазвичай називають" найбільш документально підтвердженою війною в історії ". Хоча це правда, важко вийти за межі окремого інциденту, щоб обробити та розібратися у величезному масиві даних, отриманих у війні за ці роки. Ми сподіваємося, що це дослідження стане основою для судового переслідування. Але ці дані були доступні протягом багатьох років і могли б використовуватися для кращого інформування політиків, які могли б запобігти цей жах", - повідомили в ОЗХЗ.
Раніше Вашингтон заявив, що вважає Росію винною у вбивстві десятків турецьких військових, які забезпечують порядок у північно-західному регіоні Сирії. Загальна відповідальність за триваючі обстріли, вбивства мирних жителів і нищення шкіл та лікарень в Сирії лежить на режим Башара Асада, якого підтримують Росія та Іран.
В дев'яту річницю початку війни в Сирії США, Франція, Німеччина і Великобританія виступили зі спільною заявою і закликали притягнути диктатора Башара Асада до відповідальності за військові злочини його режиму.
Чотири країни в черговий раз зажадали від Дамаска виконати приписи резолюції №2254 Ради Безпеки ООН, яка передбачає оголошення загальнонаціонального перемир'я, проведення конституційної реформи, звільнення безпідставно затриманих осіб і проведення вільних виборів.