У дев'яту річницю початку війни в Сирії чотири держави виступили зі спільною заявою і закликали притягнути диктатора Башара Асада до відповідальності за військові злочини його режиму, передає Deutsche Welle.
"Асад має бути притягнутий до відповідальності за вчинені ним звірства", - йдеться в заяві урядів США, Франції, Німеччини та Великобританії від 15 березня.
Укладачі заяви констатували, що наступ сил Асада за підтримки Росії та Ірану "призводить лише до подальших страждань і безпрецедентного гуманітарної кризи". За дев'ять років боротьба Асада за збереження влади призвела до того, що 500 тисяч сирійців загинули, а 11 мільйонів – половина населення країни – були змушені покинути Сирію.
США, Франція, Німеччина і Британії в черговий раз зажадали від Дамаска виконати приписи резолюції №2254 Ради Безпеки ООН. Документ передбачає оголошення загальнонаціонального перемир'я, проведення конституційної реформи, звільнення безпідставно затриманих осіб і проведення вільних виборів.
Держави, що виступили зі спільною заявою, висловили готовність розглядати питання про гуманітарну підтримку відновлення Сирії тільки після початку "незворотного і вселяє довіру реального політичного процесу".
Антиурядові виступи і масові протести почалися в Сирії в березні 2011 року на хвилі "Арабської весни". Опозиція вимагала відставки Башара Асада з посади президента, проведення демократичних реформ і скасування режиму надзвичайного стану, оголошегого в країні у 1962 році.
Режим Башара Асада застосував війська для придушення протестів. Влітку того ж року в Сирії спалахнув масштабна громадянський конфлікт, в який втрутилися іноземні держави. Режим Асада підтримують Росія, Іран і підконтрольне Тегерану ісламістське угруповання "Хезболла".
На тлі війни в Сирії активізувалася боротьба курдів за власну державність. Туреччина ввела війська в Сирію під приводом боротьби з №курдськими терористами" та підтримки протурецької угруповань, які виступили проти Асада.
Тривалий час значну частину Сирії контролювали терористи "Ісламської держави".
Детальніше про протистоянні читайте у спецпроекті ZN.UA "Що важливо знати про конфлікт у Сирії".