Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш на кліматичному саміті COP28 закликав світових лідерів планувати майбутнє без викопного палива, заявивши, що немає іншого способу стримати глобальне потепління. Виступаючи на наступний день після того, як президент COP28 Султан Ахмед аль-Джабер запропонував продовжувати використовувати викопне паливо в майбутньому, Гутерріш заявив, що «неможливо врятувати палаючу планету за допомогою пожежного рукава з викопним паливом», повідомляє Reuters.
"Обмеження (глобальної температури) в 1,5 градуса можливе лише в тому випадку, якщо ми врешті-решт припинимо спалювати все викопне паливо", - сказав він.
Саме використання викопного палива стало найбільш суперечливим питанням, що постало перед світовими лідерами на цьогорічному кліматичному саміті ООН у нафтовидобувній країні Об'єднаних Арабських Еміратах.
Король Великої Британії Чарльз ІІІ закликав світових лідерів досягти прогресу в глобальному кліматичному порядку денному. Коментарі Чарльза, роль якого як глави британської держави є здебільшого церемоніальною, розійшлися з думкою уряду в Лондоні. Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак скасував деякі внутрішні заходи, встановлені попередніми урядами з метою досягти цілей щодо нульового рівня викидів до 2050 року.
За межами головної сцени саміту працюють делегації та технічні комітети, оцінюючи прогрес у досягненні глобальних кліматичних цілей, зокрема мети Паризької угоди щодо стримування глобального потепління в межах 2 градусів за Цельсієм вище доіндустріального рівня. Вчені стверджують, що зростання глобальної температури вище цієї межі призведе до катастрофічних і незворотних наслідків у всьому світі.
У п'ятницю, 1 грудня, Організація Об'єднаних Націй опублікувала свій перший проект того, що може стати шаблоном для остаточної угоди на саміті COP28, який завершиться 12 грудня.
Проект пропонує "будівельні блоки" для політичного результату і включає кілька варіантів вирішення одного з найгостріших питань саміту: питання про те, чи повинні викопні види палива відігравати певну роль у майбутньому, і якщо так, то якою мірою.
Один із варіантів передбачає зобов'язання щодо поетапного скорочення або повної відмови від використання викопного палива, відмови від вугільної енергетики та потроєння потужностей відновлюваної енергетики до 2030 року.
Також обговорюється питання про те, чи варто поступово відмовлятися від субсидій на викопне паливо, які минулого року склали близько семи трильйонів доларів, і чи варто включати положення про технології уловлювання і видалення вуглекислого газу.
Президент COP28 закликав країни працювати з нафтовими компаніями, щоб досягти спільної позиції. Саміт також здобув дострокову перемогу, ухваливши створення нового фонду, який допоможе бідним країнам впоратися з кліматичними катастрофами.
Раніше повідомлялося, що глобальні викиди вуглекислого газу (CO2), пов'язані з енергетикою, досягли рекордного рівня минулого року, хоча більш чисті технології, такі як сонячна енергетика та електромобілі, допомогли обмежити вплив збільшення використання вугілля та нафти.
За словами вчених, якщо світ хоче досягти цілей щодо обмеження глобального підвищення температури і запобігання зміні клімату, то в найближчі роки необхідне глибоке скорочення викидів, головним чином від викопного палива.