Туреччина блокує процес вступу Фінляндії й Швеції в НАТО. Однак, на думку генерального секретаря альянсу Єнса Столтенберга, аргументи і занепокоєння Анкари необхідно обов’язково врахувати.
Про це він сказав на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
«Я говорив з Ердоганом в суботу. Туреччина висловила занепокоєння щодо тероризму і питань, які стосуються її безпеки. Я впевнений, що ми зараз, як і багато разів у минулому, вирішимо всі проблеми, щоб прийняти Фінляндію і Швецію в наш альянс. Їхнє членство буде дуже важливим для безпеки Балтії. Але я також визнаю необхідність розглянути турецькі занепокоєння. Зрештою, Туреччина межує з Близьким Сходом, де доводиться боротися з ІДІЛ. А на півночі її сусід в Чорному морі - це агресивна Росія», - підкреслив Столтенберг.
16 травня президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що Туреччина не погодиться на вступ Фінляндії та Швеції до НАТО.
Ердоган звинуватив Швецію і Фінляндії у приховуванні членів сепаратистської бойової Робочої партії Курдистану (РПК), і прихильників священнослужителя Фетхуллаха Гюлена, який базується в США, якого Туреччина звинувачує в організації спроби державного перевороту в 2016 році. РПК була визнана терористичною організацією в Туреччині, США та ЄС. За словами Ердогана, Швеція не екстрадувала 30 людей, яких Туреччина вважає пов'язаними із тероризмом.
Швеція та Фінляндія давно синхронізують свою політику в галузі безпеки та оборони. На відміну від своїх сусідів Данії та Норвегії, які є членами НАТО, Швеції та Фінляндії, доводилося розраховувати самим на себе. Коли ж виявилося, що Росія - набагато небезпечніший сусід, ніж здавалося, Швеція та Фінляндія переглянули свою позицію щодо НАТО. Докладніше читайте у статті Аліни Гриценко «Фінляндія опинилася за крок від членства в НАТО: чим відповість Росія».