«Всього один пуск, Борисе, і Англії немає», - погрожував російський телеведучий на початку цього тижня, стоячи на фоні відео, на якому ядерна зброя знищує Велику Британію й Ірландію.
Тривожне відео облетіло соціальні мережі й швидко спровокувало критику на Заході, де якого називали провокативним перебільшенням. Це був один з останніх епізодів ескалації російської риторики Москви щодо можливого застосування ядерної зброї у відповідь на те, як Захід допомагає Україні, - пише Financial Times. В лютому Владімір Путін змусив світ нервувати, коли віддав наказ привести ядерні сили в бойову готовність. Це стало сигналом, який говорив про готовність застосувати таку зброю. Минулого тижня міністр закордонних справ Сєргєй Лавров сказав в інтерв’ю державному телеканалу Росії: «Загроза російського ядерного удару серйозна і реальна. Ми не повинні її недооцінювати».
Але попри всі погрози і той факт, що у Росії справді є найбільший у світі ядерний арсенал, ніхто з розвідників чи аналітиків на Заході не вірить, що Москва справді влаштує такий катастрофічний удар, як вона показувала на державному телебаченні цього тижня. Реальне питання полягає в тому, чи Путін використає тактичну ядерну зброю з меншим зарядом, щоб здобути перевагу на полі битви в Україні.
«Зважаючи на потенційний відчай Путіна і російського керівництва, а також на військові провали, з якими вони зіштовхнулися, ніхто не з нас не може легковажно ставитися до можливості застосування тактичної ядерної зброї або ядерної зброї зі слабим зарядом», - сказав директор ЦРУ Білл Барнс минулого місяця.
Однак, він додав, що «досі ми не бачили практичних доказів щодо розгортання таких сил, що могло б посилити занепокоєння». Західні чиновинки й аналітики кажуть, що Росія розуміє, що ціна застосування ядерної зброї будь-якого типу буде неприпустимо високою. Тому всі погрози - це лише позування, мета якого стримати США і созників, щоб вони не втручалися у російську війну проти України.
«У них і так багато проблем через те, що відбувається на Донбасі. У них немає жодних сил чи часу, щоб займатися розширенням конфлікту з НАТО чи ескалацією, тому що вони добре знають, що наша відповідь буде потужною», - сказав виданню неназваний європейський чиновник.
Леонор Томеро в перший рік роботи адміністрації Байдена працювала в Пентагоні, де займалася ядерною політикою. На її думку, російське застосування тактичної ядерної зброї проти України «гальванізує весь світу» проти Росії. Якщо постраждають цивільні, з’явиться «потужна вимога», щоб США втрутилися в ситуацію військовими методами.
«Ми не хочемо, щоб вони прорахувалися. Ми повинні дати чітко зрозуміти, що наслідки будуть нищівними», - сказала Томеро.
Financial Times пише, що західний страх перед російським ядерним ударом розвіявся. Тож США і союзники посилюють військову допомогу для Києва, надсилаючи важке озброєння для ЗСУ. У лютому адміністрація Байдена створила робочу групу під назвою «Tiger», яка розробляє плани на випадок, якщо застосування хімічної, біологічної чи ядерної зброї все ж відбудеться. З початку війни в Україні Вашингтон не змінив свою позицію щодо ядерної зброї чи рівень тривоги для своїх військ чи союзників. Втім, американські чиновники і аналітики не виключають повністю можливість, що Росія може наважитися застосувати ядерну зброю короткої і середньої дальності проти України, зважаючи на те, що її армія зазнає поразки на полі битви.
«Вони так багато інвестували в різноманітний арсенал ядерної зброї не з нудьги. Все буде залежати від російських розрахунків щодо ціни і вигоди. Зараз увага повинна бути зосереджена на тому, щоб донести до росіян, що ціна буде набагато вища, ніж будь-яка користь, на яку вони розраховують після застосування ядерної зброї будь-якої потужності. Навіть якщо це станеться на порожньому полі», - сказала эксперт Hudson Institute Ребекка Гейнрихс.
Попри те, що американські чиновники хочуть, щоб Москва знала, що після ядерного удару її будуть чекати тяжкі наслідки, стратегія стримування, як би це не парадоксально звучало, полягає в тому, щоб не говорити точно, якою буде ціна такого кроку. Про це сказав професор політології Стенфордського університету Скотт Саган, який раніше працював у Пентагоні.
«За лаштунками триває великий процес планування. Люди намагаються вийти за рамки старого мислення часів Холодної війни в дусі «око за око». Вони намагаються з’ясувати, як переконати росіян, що такий крок буде неприйнятним і надзвичайно небезпечним, але при цьому щоб це не призвело до автоматичної ескалації», - сказав Саган.
Нагадаємо, 26 квітня глава МЗС РФ Сєргєй Лавров сказав, що ризики застосування ядерної зброї "дуже суттєві", "небезпека серйозна, вона реальна, її не можна недооцінювати". При цьому він нагадав, що принципова позиція держав "ядерної п'ятірки" – неприпустимість застосування ядерної зброї, зауваживши, що "ми в жодному разі не маємо допустити Третьої світової війни".
Тим часом президент України Володимир Зеленський вважає, що якщо керівництво РФ не втратить зв'язку з реальністю та адекватністю, воно не використовуватиме ядерну зброю. Він зазначив, що вірити в те, що таке може статися, не хочеться.