FT: Судовий розгляд воєнних злочинів в Косово може про дещо застерегти Україну

Поділитися
FT: Судовий розгляд воєнних злочинів в Косово може про дещо застерегти Україну © ruserbia.com
Коли гармати замовкнуть, буде важко добитися неупередженого правосуддя та регіонального примирення.

Поки міжнародні слідчі збирають докази звірств воєнного часу в Україні, сьогодні має розпочатися судовий процес щодо воєнних злочинів, пов'язаних з похмурими подіями в іншій частині Європи. Колишнього президента Косово Хашима Тачі і трьох його соратників звинувачують у скоєнні воєнних злочинів і злочинів проти людства в 1998-1999 роках, коли переважно албанське населення боролося з сербськими правителями і врешті-решт проголосило незалежність (за підтримки Заходу) в 2008 році.

«Дуже сумнівно, що косовари чи серби вважатимуть цей процес справедливим правосуддям, не кажучи вже про те, щоб він сприяв регіональному примиренню. Однак, цей процес може стати уроком для майбутніх спроб розглянути справи про воєнні злочини, скоєні після вторгнення Росії в Україну», - пише в статті для Financial Times колишній голова економічного відділення Міжнародного цивільного представництва в Косово Андреа Лоренсо Капуселла.

Одна з проблем стосується незвичного статусу суду, який розглядає справу проти Тачі і його соратників. Відомий як Косовська спеціалізована палата (КСП), він номінально є частиною судової системи Косово, але розташований у Нідерландах. На практиці суд під повним управлінням ЄС. Його прокурори і судді обрані дипломатами союзу і не мають гарантованого терміну перебування на посаді, що робить їх вразливими до політичного впливу.

Як і слід було очікувати, косовари розглядають КСП як упереджену установу ЄС, яка зосереджується на їхніх бійцях, а не на сербах, які, на думку косоварів, скоїли найбільше воєнних злочинів. Щоправда, перший в історії вирок суду - суворий вирок проти менш значної фігури, ніж Тачі, - викликав лише короткочасні протести. Але більш авторитетні міжнародні або гібридні трибунали, які розглядали воєнні злочини в колишній Югославії, не змогли повністю задовольнити жагу місцевого населення до правосуддя або врегулювати глибокі розбіжності між колишніми ворогами щодо їхнього минулого. У деяких балканських країнах як еліти, так і громадяни все ще шанують своїх «героїв війни».

Передумовою для судового процесу стала доктрина ліберального інтервенціонізму, яку колись підтримував Захід. У 1999 році НАТО завдав повітряних ударів по Сербії, щоб зупинити масові репресії проти косоварів з боку режиму Слободана Мілошевича. До 2008 року західні держави дійшли висновку, що найкращим вирішенням проблеми, яка черпає свій початок в історії Балкан початку 20-го століття, було б підтримати прагнення Косова до незалежності.

Але, головним чином завдяки російському та китайському спротиву, Рада Безпеки ООН не санкціонувала ані втручання НАТО, ані проголошення незалежності Косова. До сьогодні п'ять країн ЄС, які мають власні непокірні або сепаратистські меншини - Кіпр, Греція, Румунія, Словаччина та Іспанія - не визнають Косово. Не визнають його також Китай, Індія, Росія та десятки інших країн. Це перешкоджає набуттю країною членства в ООН.

Влада Косова не має контролю над сербськими громадами в північних районах, де спостерігається висока напруженість. Тиск ЄС щодо пошуку компромісу призвів до укладення різних несистематичних угод, а нещодавно - до усного пакту, в інтерпретації якого Сербія і Косово одразу ж розійшлися.

Економіка Косова є найслабшою на Балканах, незважаючи на великі потоки іноземної допомоги. Країна також може похвалитися наймолодшим в Європі населенням, але кожен другий молодий громадянин - безробітний. Корупція та організована злочинність залишаються проблемою. За все це певною мірою відповідальність лежить на Тачі, який був прем'єр-міністром, міністром закордонних справ і президентом Косово.

Суд, який судитиме його, був створений тому, що ООН і ЄС, які здійснювали правосуддя в Косово в 1999-2008 і 2008-2014 роках відповідно, ігнорували серйозні злочини. Але в 2011 році звіт Ради Європи, написаний швейцарським сенатором Діком Марті, підсумував докази імовірних воєнних злочинів, скоєних Армією визволення Косово, а також насильницьких методів, за допомогою яких її лідери згодом здобули політичну та економічну владу.

Піддавшись тиску, ЄС за підтримки США створив КСП. Тачі та його соратники стверджують, що не винні у висунутих проти них звинуваченнях.

«Зміна в політиці Заходу: від толерування зловживань косовської еліти до притягнення Тачі та інших до суду, - свідчить про непослідовність втручання ЄС і США в цьому куточку Європи. Захід змінив кордони Сербії у 2008 році, а потім оголосив кордони Косово непорушними. Він врятував Косово від Мілошевича, а потім спостерігав, як його поступливі місцеві партнери грабують нову державу», - пише автор.

Він наголошує, що пріоритетом для західних держав зараз має бути підтримка програми встановлення чистого врядування та інклюзивного економічного зростання, прийнятої реформаторами, за яких косовари проголосували у 2021 році.

«Натомість Захід спостерігає за судовим процесом, що проводиться сумнівним судом. Ми повинні сподіватися, що кожен, хто матиме справу з подібними судовими процесами та зусиллями з розбудови інституцій в Україні, буде краще підготовлений», - пікдреслює Капуселла.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі