FT: Росія готує військові навчання з Китаєм на тлі війни в Україні, навіщо це Москві?

Поділитися
FT: Росія готує військові навчання з Китаєм на тлі війни в Україні, навіщо це Москві? © Радіо Свобода
Експерти кажуть, що російська влада переслідує кілька цілей, коли готується до участі в навчаннях «Схід», і одна з них - це створити враження, ніби у Москви все гаразд і вона не потерпає від наслідків війни, яку розв’язала.

Росія і Китай цього тижня проведуть серію військових навчань. Вони стануть символом поглиблення зв’язків між Москвою і Пекіном, а також бажання Кремля створити враження, ніби він веде «справи в звичному режимі» попри тяжкі втрати у війні проти України.

Про це пише Financial Times, нагадуючи, що російсько-китайські навчання «Схід» почнуться у вівторок. Вони проводяться кожні чотири роки на Далекому Сході Росії. Попереднього разу, в 2018 році, в них брали участь 300 тисяч військових з Китаю, РФ і Монголії. Цьогорічні маневри особливо символічні на тлі російської війни проти України, яка триває вже сьомий місяць.

Західні чиновники і аналітики у сфері оборони кажуть, що навчання стануть ілюстрацією «дружби без меж», яка була проголошена Владіміром Путіним і китайським лідером Сі Цзіньпіном перед початком російського вторгнення. Вони також підкреслять здатність Кремля підтримувати зв’язки з союзниками за межами Заходу, серед яких Білорусь і Індія. Військові цих країн теж будуть брати участь в навчаннях. Пекін вже наголосив, що його участь у навчаннях «Схід» ніяк не пов’язаний «з нинішньою міжнародною і регіональною ситуація». Востаннє Росія і Китай проводили спільні військові навчання минулого року. Тоді Вашингтон не надав їм жодного значення.

Неназваний західний радник з питань оборони сказав Financial Times, що сама назва навчань «Восток» говорить все, що потрібно про них знати. Вони служать доказом російської підтримки Пекіну в часи, коли спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі відвідала Тайвань, розлютивши Китай. Путін назвав поїздку Пелосі «ретельно спланованою провокацією».

«Росія програла в інформаційній війні на Заході. І Путін тепер хоче показати Сходу, що російське життя триває, к зазвичай. Мовляв, не залежно від того, що відбувається в Україні, Росія сильна і переможе», - сказав співрозмовник видання.

Щоб продемонструвати цю силу, минулого тижня два російські військово-морські конвої пройшли через протоку Лаперуза, яка розділяє Росію і Японію. Це підтвердили в Міноборони Токіо, припустивши, що російські бойові кораблі прямували на навчання. Разом з тим, три чверті російської армії вже беруть участь у війні проти України. Аналітики кажуть, що російсько-китайські маневри будуть фактично «військовим театром». Їхнє скасування послало б небажаний сигнал. А проведення навчань не принесе жодної стратегічної користі.

«Військові навчання «Схід» - це регулярна подія. Але сьогодні вони не мають ніякого сенсу. Майже всі боєздатні підрозділи Росії беруть участь у війні проти України. Це лише вдавання, ніби все гаразд», - сказав незалежний російський військовий аналітик Павєл Лузін.

Старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень Бен Баррі вважає, що Москва намагається «зберегти вітрину в той час, коли верхні поверхи вже палають». Навіть деякі російські аналітики помітили військові невдачі і недоліки російської зброї, яку рекламували під час міжнародної виставки озброєнь у Москві цього місяця. Путін хвалився на відкритті виставки, що російські зразки озброєння «на десятиліття випереджають» конкурентів, а також говорив про готовність поділитися технологіями з союзниками.

Однак, військовий аналітик і член громадської ради Міноборони РФ Руслан Пухов критикував російську армію, підкреслюючи, що на фронтах в Україні в неї «немає достатньої кількості високоточної зброї і сучасного озброєння».

«Це означає, що в артилерійських дуелях українці часто нас розбивають», - сказав Пухов нещодавньому інтерв’ю, яке виявилося дуже відвертим, що не типово для Росії.

Аналітики визнають, що деякі зразки російського озброєння можуть зрівнятися з західними аналогами. Зокрема, це стосується ракет С-400. Однак, нестача західних компонентів підриває можливості військово-промислового комплексу РФ.

«Росія втрачає можливості оборонного експорту вже кілька років», - сказав Лузін, додавши, що ВПК РФ перебуває «в глибокій кризі щонайменше шість років і не витримає нинішній тиск санкцій».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі