Україна застосувала американську та іншу зброю так, як мало хто очікував — The New York Times

Поділитися
Україна застосувала американську та іншу зброю так, як мало хто очікував — The New York Times © Stars and Stripes
Американські експерти здивовані тим, як українці використовують надану союзниками зброю.

Американські експерти та офіційні особи стверджують, що українські військові воюють з Росією за допомогою модернізованого обладнання, включаючи ракети та ракетні системи, встановлені на вантажівках і катерах. Про це йдеться в матеріалі видання The New York Times.

Мільярди доларів військової допомоги, яку Сполучені Штати надіслали Україні, включають деякі з найдосконаліших і смертоносних систем зброї у світі. Але, на думку військових експертів, Україна також досягла значних успіхів у війні, застосовуючи зброю та обладнання несподіваними способами, а також за допомогою імпровізації.

Від затоплення «Москви», чорноморського флагмана Росії, у квітні до атаки на російську авіабазу в Криму цього місяця, українські війська використовували американську та іншу зброю так, як мало хто очікував, кажуть експерти та чиновники Міністерства оборони США.

Наприклад, встановлюючи ракети на вантажівки, ЗСУ швидше доставляли їх на позиції для підвищення дальності стрільби. Встановивши ракетні системи на швидкохідних катерах, вони підвищили свою бойову здатність на морі. І, на подив експертів, Україна продовжує знищувати російські цілі за допомогою відносно повільних ударних безпілотників Bayraktar турецького виробництва та недорогих дронів, модифікованих для скидання гранат та інших боєприпасів.

«Вони діють за «принципом Макгайвера», — говорить Фредерік Ходжес, колишній головнокомандувач армії США в Європі, згадуючи серіал 1980-х років, у якому головний герой використовує прості, імпровізовані пристрої, щоб вийти зі складних ситуацій.

Після шести місяців війни кількість загиблих з обох сторін є високою: у той час як американські офіційні особи оцінюють, що до 80 000 російських військових було вбито або поранено, українська армія, яка програє у озброєнні, каже, що втрачає від 100 до 200 військових щодня. Незважаючи на це, інженерна винахідливість українців різко контрастує з повільним доктринальним характером ведення війни Росією.

Під час нападу на «Москву», наприклад, українці розробили власну протикорабельну ракету під назвою «Нептун», яку вони розташували на конструкції старої радянської протикорабельної ракети, але зі значно покращеними дальністю та електронікою. 

За словами високопоставленого американського чиновника, вони, схоже, встановили ракети «Нептун» на одну або декілька вантажівок і перемістили їх у радіус дії корабля, який знаходився приблизно в 120 км від Одеси. Цей удар був, по суті, доказом існування та ефективності Нептуна; нова українська зброя була вперше застосована в реальній війні, і вона збила російський флагман у Чорному морі.

«З «Москвою» вони створили дуже ефективну протикорабельну систему, яку вони розмістили на задній частині вантажівки, щоб зробити її мобільною», — розповідає Ходжес, який зараз є старшим радником Human Rights First. 

Українські війська настільки добре впоралися з безпілотником Bayraktar, що виконавчий директор компанії  Baykar Defence Халюк Байрактар в нещодавньому інтерв’ю українській програмі новин похвалив їх здатність «вичавити якомога більше з цих систем». 

Американські військові чиновники залишаються здивованими тим, чому російські багаторівневі системи протиповітряної оборони не змогли ефективно зупиняти ці безпілотники, які не мають систем самооборони, легко помічаються радаром і летять зі швидкістю лише 128 км на годину.

Високопосадовець Пентагону заявив, що українські сили встановили на винищувачі МіГ-29 радянської розробки протирадіолокаційні ракети HARM, надані США – те, чого жодна авіація досі ніколи не робила. 

Американська ракета HARM, призначена для пошуку та знищення російських радіолокаційних станцій ППО, зазвичай не сумісна з МіГ-29 чи іншими винищувачами в арсеналі України.

Але Україні вдалося переналаштувати датчики наведення, щоб пілоти могли запускати американську ракету зі своїх літаків радянських часів. 

«Вони успішно це адаптували», — сказав високопоставлений чиновник журналістам під час брифінгу в Пентагоні. Згідно з правилами адміністрації Байдена, він говорив на умовах анонімності.

Офіційні особи кажуть, що ці ракети можуть націлюватися на російські системи ППО на відстані до 150 км.

Зараз винахідливість ЗСУ демонструють у Криму. Останніми тижнями Україна здійснила серію атак на Чорноморський півострів, який Росія незаконно анексувала в 2014 році.

Під час удару по російській авіабазі українські війська знищили вісім винищувачів. Кілька днів потому підпільні українські загони, які діяли в тилу ворога, завдали ударів по кількох об’єктах на окупованій території, які Росія вважала безпечними, зокрема по складах боєприпасів і лініях постачання.

Тоді вибухи пролунали на військовому аеродромі поблизу Севастополя, найбільшого міста в Криму, де базується Чорноморський флот Росії. Росія тоді стверджувала, що то було «вдалою роботою їх ППО».

«Українці можуть ефективно використати свої знання в цьому напрямку», — говорить Дара Массікот, старший дослідник з політики RAND Corporation.

Витоки цих знань сягають корінням в історію України, як серця оборонної промисловості колишнього Радянського Союзу. Протягом десятиліть Україна була місцем, де Радянський Союз — а потім Росія — розробляли турбіни для військових кораблів, танків і навіть літаків, як-от Антонов Ан-124, який є одним із найбільших вантажних літаків у світі і використовується Росією для транспортування зброї на війну в Україну.

Американські воєначальники, які працювали з українськими військами стверджують, що українці завжди готові імпровізувати.

Генерал Ходжес говорить, що він помітив «наскільки кмітливими були українці на тактичному рівні», коли працював з ними в 2013 і 2014 роках. Він додає, що адаптація американських ракетами HARM для роботи на МіГах продемонструвала глибину технологічного ноу-хау в українському війську.

«Ви не можете просто почепити будь-яку ракету на будь-який літак — тут задіяно багато авіоніки та інших аспектів польоту. Але українці це зробили», — сказав він. 

Атаки в Криму демонструють дедалі агресивнішу військову тактику України, оскільки уряд в Києві зробив ставку на сили спеціального призначення та місцевих партизанів, щоб завдати удару глибоко в тилу, зруйнувати логістику ворога та успішно протистояти перевазі Росії в зброї та техніці.

Американські офіційні особи кажуть, що Сполучені Штати надали детальні розвіддані, щоб допомогти українським силам атакувати російські цілі упродовж всієї війни. 

Але перший з нещодавніх ударів по Криму — серію вибухів на військовому аеродромі в Саках 9 серпня — Україна здійснила без попереднього повідомлення американських та інших західних союзників, заявили офіційні особи.

Один з американських чиновників згодом повідомив про атаки, заявивши, що українські спецназівці та партизанські групи використовували для завдання ударів імпровізовані зброю, вибухівку та тактику.

«Це все — імпровізація. Ми не отримали жодного попереднього повідомлення», — сказав чиновник на умовах анонімності.

Перший удар по аеродрому знищив значну частину авіації та складів боєприпасів 43-го полку морської авіації Чорноморського флотуВін також мав на меті здійснити психологічний вплив на російські війська в Криму, сказав чиновник США, назвавши це «рейдом Дуліттла», маючи на увазі напад Америки на Японію під час Другої світової війни.

Рейд Дуліттла 18 квітня 1942 р. — авіаналіт 16 середніх бомбардувальників наземного базування B-25 Mitchell під командуванням підполковника Джеймса Дуліттла, які, злетівши з авіаносця «Хорнет», вперше атакували територію Японії. Наліт не мав серйозних військових наслідків, але мав велике політичне значення. Це підтримало американський внутрішній фронт, який похитнувся від низки невдач у Тихому океані, починаючи з атаки на Перл-Харбор 7 грудня 1941 року. Це також зруйнувало ідею про те, що Японія невразлива для американських повітряних атак, як стверджував її уряд.

Український військовий журналіст Андрій Цаплієнко після удару по Саках у Telegram каналі написав, що пошкодження об'єкту свідчать про використання українцями під час атаки важкої ракетної установки «Грім» або «Сапсан», встановленої на вантажівці. Цю систему розробив державний український аерокосмічний завод «Південмаш». У Кремлі, однак, відкинули можливість того, що українська система балістичних ракет має до цього якесь відношення.

«Діяльність на Кримському півострові, ймовірно, знаменує нову фазу у війні, коли українці переходять у наступ, спрямований на те, щоб витіснити Росію з території, яка, на їхню думку раніше, була безпечною», — говорить Мік Малрой, колишній чиновник Пентагону та офіцер ЦРУ.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі