Forbes: Найрозумніша зброя Росії працює на американському «мозку»

Поділитися
Forbes: Найрозумніша зброя Росії працює на американському «мозку» © Википедия
Фото і відео, які розміщують українські військові, свідчать, що російський безпілотник-камікадзе «Ланцет» оснащений модулем штучного інтелекту від відомої американської компанії.

Баражуючий боєприпас «Ланцет-3М» став одним з найефективніших видів зброї Росії під час її вторгнення в Україну. Нові дані свідчать про те, що цей дрон-камікадзе оснащений обчислювальним модулем зі штучним інтелектом американського виробництва.

Про це пише Forbes, нагадуючи, що російська військова техніка погано себе показала у цій війні. Російські танки катастрофічно вибухають при попаданні в них, ракети часто не спрацьовують, як належить, російська ППО стала об’єктом для насмішок, а флагманський крейсер був потоплений українськими силами, у яких навіть не має військово-морського флоту. Російські ВПС тримаються подалі від поля бою впродовж всієї війни. Одна російська зброя, однак, показала небезпечно хороші результати. Це безпілотники-камікадзе «Ланцет-3М», які вражають українську артилерію з великих відстаней. Але, схоже, що цей успіх може бути зумовлений компонентами, імпортованими зі США.

Російські війська часто публікують в соціальних мережах відеозаписи атак за допомогою «Ланцетів». Хоча деякі цілі не знищуються, точність системи не викликає сумнівів.

Остання версія «Ланцет-3M» або «Продукт 52», вироблена дочірньою компанією концерну «Калашников», має розмах крил 3 метри, важить близько 15 кілограмів і літає зі швидкістю близько 100 кілометрів на годину. Виробники заявляють про дальність польоту до 40 кілометрів.

Розробники також стверджують, що «Ланцет» має автономний режим, в якому він летить до заданого місця, а потім візуально шукає цілі, використовуючи алгоритм розпізнавання об'єктів. У цьому режимі він не потребує зв'язку з оператором і має імунітет до перешкод.

Незалежні аналітики Oryx ведуть моніторинг відеозаписів, на яких зафіксовані удари «Ланцетів». Вони часто використовуються для знищення артилерії. В Oryx зафіксували 43 удари по артилерійських установках, зокрема по 155-мм гаубицях, які передали США, а також по інших важливих цілях за лінією фронту, включаючи 7 зенітно-ракетних комплексів, 11 радарів і 2 командні пункти. Це на додачу до 11 танків і 9 інших броньованих машин. Найближчим українським еквівалентом, ймовірно, є американський безпілотник Phoenix Ghost, про який мало що відомо, хоча сотні одиниць вже розгорнуті на полі битви.

Минулого тижня Роман Кащук, український інструктор з підготовки снайперів, опублікував у соціальних мережах зображення розбитого «Ланцет-3» з підписом: «Дещо цього вечора для патологоанатомів. Це збитий Ланцет».

«На зображеннях видно те, що схоже на одноплатний комп'ютер NVIDIA Jetson TX2 американського виробництва і чіп Xilinx XLNX Zynq (Xilinx Adaptive належить AMD). Такі висновки не піддаються перевірці, але здаються правдоподібними», - пише Forbes.

«Не дивно, що саме цей російський безпілотник має імпортні компоненти, враховуючи, що NVIDIA - світовий лідер. Різноманітні російські канали закупівель та постачання також були добре задокументовані в минулому та цьому році, а NVIDIA вже багато років присутня в російській екосистемі високих технологій», - сказав Семюель Бендетт, експерт з російських безпілотників і радник CNA і CNAS.

Jetson TX2 - це пристрій розміром з кредитну картку, який розробники називають «найшвидшим та найефективнішим вбудованим обчислювальним пристроєм для ШІ». Процесор належить до нового покоління пристроїв, призначених для впровадження передових технологій машинного навчання та штучного інтелекту в мобільні пристрої, такі як побутові безпілотники.

Наприклад, більшість дронів вимагають, щоб оператор керував ними і наводив камеру на потрібний об'єкт. Але новіші споживчі дрони, такі як Skydio 2 на базі NVIDIA Jetson 2, літають самі - ви просто запускаєте дрон і наказуєте йому слідувати за вами, коли ви катаєтеся на лижах, скейтборді чи велосипеді. Він автоматично уникає перешкод і тримає вас у кадрі.

За словами Зака Калленборна з Програми стратегічних технологій CSIS, точна роль ШІ-чіпа на борту «Ланцета» поки що незрозуміла. Він припускає, що чіп може виділяти об'єкти, що становлять інтерес для оператора, тобто можливі цілі. Або ж це може бути удосконаленням системи наведення.

«Наприклад, «Ланцет» може використовувати алгоритми штучного інтелекту, які допоможуть відстежувати ціль і гарантуватимуть, що він летить правильним курсом, щоб знищити її», - сказав Калленборн.

Третя версія полягає в тому, що TX2 є мозковим центром автономного режиму і дозволяє «роботу-вбивці» самостійно шукати і знищувати цілі, хоча він може бути не достатньо потужнішим. Використання Росією Jetson TX2 на передовій має стати показником того, наскільки потужним стало комерційне обладнання для штучного інтелекту. Тим часом NVIDIA продовжує випускати ще потужніші модулі, такі як Jetson Orin. Цей модуль здатний виконувати 275 трильйонів операцій в секунду в порівнянні з 1,3 трильйона у TX2. Forbes припускає, що потенційно новіша розробка може бути доступною для українських виробників безпілотників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі