Focus: Скільки Путін витрачає щодня на війну проти України?

Поділитися
Focus: Скільки Путін витрачає щодня на війну проти України? © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Німецьке видання підрахувало, скільки Москва витрачає на своє безглузде кровопролиття на українській території, виявилося, що путінський план «Б» в рази дорожчий, ніж план «А».

Російська війна проти України триває вже більше двох місяців. І для Росії й Владіміра Путіна від самого початку все пішло зовсім не за планом. Більше того, війна стає все більш дорогою. Скільки насправді Москва витрачає на своє безглузде вторгнення?

Німецьке видання Focus наводить певні підрахунки, які можуть дати відповідь на це питання. У ЗМІ вже наводилися різні цифри. Однак, досі немає точних перевірених даних про кількість російських загиблих і поранених, а також про кількість втраченої техніки, про витрати на атаки тощо. А з усього цього й складається ціна війни. В пресі з’являлася божевільна цифра в 1 мільярд доларів, який Путін витрачає щодня на агресію проти України.

Щоб перевірити, чи це справді так, потрібно з’ясувати приблизний розмір армії Росії.

Скільки військових і зброї?

Різні джерела говорять, що кількість російських солдатів варіюється від 150 тисяч до 200 тисяч. Експерт Томі Ахонен вважає, що в російському вторгненні в Україну бере участь близько 190 тисяч російських військових. Для такої кількості особового складу потрібно приблизно 19 тисяч одиниць різної бойової техніки. Ці цифри можуть бути не точними. Однак, на думку Focus, від реальності вони можуть відрізнятися приблизно на кілька сотень. Тож в подальших розрахунках ці цифри використовують за основу. Російська військова логіка передбачає, що війська повинні мати змогу діяти в несприятливому середовищі. А отже для кожного солдата повинно бути місце в бронемашинах. Виходячи з цієї логіки, Ахонен вважає, що 40% техніки в руках Росії - це бронетранспортери, 30% - танки, 20% - артилерійські системи і 10% інші види військових машин, до яких експерт вносить системи ППО, вантажівки тощо. Тож виходить, що у Росії повинно бути 7600 одиниць бронетранспортерів, 5700 танків, 3800 одиниць різних артилерійських установок і приблизно 1900 одиниць інших військових машин.

Найдорожчий фактор війни для Путіна - це, звісно ж, артилерія, яка використовує найбільше дорогих боєприпасів. Не випадково більше половини російських вантажів, які прямують на територію України - це артилерійські боєприпаси. Focus ділить всі наявні у Росії артилерійські системи грубо на дві рівні групи: на самохідні гаубиці й самохідні міномети. Видання вважає, що одна артилерійська самохідна гаубиця за день може здійснити максимум 250 пострілів. А якщо уявити, що таких установок у Росії 1900, це 475 тисяч пострілів на день або 24 тисячі тонн боєприпасів. Звісно ж, всі російські гармати не стріляють кожен день. Але Ахонен вважає, що якби це сталося, то максимальна вартість такого артилерійського вогню впродовж одного дня коштувала б 475 мільйонів доларів. Ще 1900 самохідних гранатометів теж здатні здійснити не більше 250 пострілів щодня. А отже їм всім потрібно 5 тисяч тонн боєприпасів. Максимальна вартість стрільби з таких установок складає 95 мільйонів доларів на день. Також російські військові ведуть вогонь й з інших більш портативних видів зброї, як от гранатомети. Focus вважає, що на це Москва максимально витрачає 30 мільйонів доларів щодня.

Тож реальні витрати Росії на саму лише стрільбу сильно залежать від того, як її солдати насправді стріляють в Україні. 28 квітня Forbes також опублікував підрахунки, в яких стверджувалося, що за 62 дні війни на той час Москва витратила на ракети 7,5 мільярдів доларів. А це означає, що день ракетних обстрілів приблизно коштує агресору 120 мільйонів доларів.

Дороге пальне

Інша важлива стаття витрат - це пальне. Найбільше його «пожирають» російські танки зі своїми баками на 1100 літрів. Таким чином, Focus вважає, що для забезпечення всіх 5700 танків Москві потрібно витрачати 6,3 мільйонів доларів на день. Російська військова авіація теж потребує багато пального. Щодня ВПС РФ виконує близько 200 вильотів. В середині березня їх кількість зросла майже до 300. Заважаючи на те, що на один виліт потрібно від 4 до 10 тонн пального, можна припустити, що Росія витрачає на це 2,3 мільйона доларів кожного дня. Всі інші російські бойові машини використовують приблизно 5,9 мільйонів літрів пального. Тож у підсумку Росія витрачає лише на пальне приблизно 15,5 мільйонів доларів.

Дешеві найманці

Російські закони зобов’язують Кремль виплачувати компенсації за поранення і загибель солдатів. І це дорого. Статистичні підрахунки говорять, що в середньому 365 російських солдатів гинуть на війні проти України кожен день. А якщо припустити, що на одного загиблого припадає приблизно 1,72 поранених, тоді Москві доводиться платити 11,8 мільйонів доларів щодня тим, хто був скалічений у боях, і приблизно 11,2 мільйони сім’ям загиблих. Тож солдати обходяться Росії в 23 мільйони доларів щодня.

Але Путін також використовує приблизно 20 тисяч дешевих найманців з країн на зразок Сирії і Лівії. Кожен з них обходиться приблизно в 1800 доларів на місяць. При цьому, смерть таких бійців ні до чого Москву не зобов’язує. За місяць Росія витратила 36 мільйонів доларів на найманців або 1,2 мільйони щодня.

Втрачена бойова техніка

Якщо ж порахувати все, що ЗСУ вже знищили у цій війні, то російський рахунок стає ще більшим. Лише крейсер «Москва» потоплений українськими ракетами, коштував 760 мільйонів доларів. За різними підрахунками, армія Росії вже втратила техніки на приблизно 10 мільярдів доларів. Але реальна цифра, швидше за все, ще вища. Focus пише, що на ремонт або заміну всього втраченого обладнання Москві доведеться витратити не менше 14,7 мільярдів доларів. Важливо зазначити, що у сучасній війні втрачену бронетехніку не можна просто так замінити старими зразками зі складів. Тож щоденні втрати техніки, на думку видання, обходяться Росії в приблизно 230 мільйонів доларів.

Щодо російських солдатів, то їм потрібно платити не лише у випадку смерті чи поранення. Але і в мирні часи держава зобов’язана виплачувати їм зарплати. Тому в видання не враховує ці витрати в своїх розрахунках щоденної вартості війни проти України. 

Максимальний і реальний цінник

Таким чином, підсумкова максимальна вартість одного дня агресії може коштувати Росії 993,7 мільйони доларів. Але це максимальний цінник. Звісно ж, не кожна артилерійська установка стріляє і не кожен танк нещадно палить пальне кожного дня в обов’язковому порядку. Focus вважає, що реальні російські витрати на один день війни проти України становлять приблизно 534,5 мільйони доларів. Однак, очевидно, що твердження про один мільярд доларів, які з’являлися в ЗМІ раніше, теж взяте не зі стелі. Можуть бути окремі дні, коли бої особливо тяжкі й масштабні. І тоді Москві доводиться витрачати особливо багато.

Разом з тим, півмільярда доларів щоденних витрат - це цілком реалістична оцінка. Хоча вона робить путінське вторгнення в Україну найдорожчою війною за всі часи.

Дешевий план «А»

Але, вочевидь, Путін не збирався витрачати аж такі великі суми. Згідно з його планом «А», війна повинна була тривати всього три дні. Західні експерти теж вважали, що такий сценарій можливий. Можна припустити, що в такій інтенсивній кампанії була б використана вся військова техніка Росії. Споживання пального теж було б максимальним. Однак, на думку Focus, знадобилася б лише третина від максимальної кількості боєприпасів. Ахонен вважає, що Путін не готувався до виплат компенсацій за масові втрати військових. Найманців теж не враховували в початковий план. Таким чином, згідно з підрахунками Focus, Москва розраховувала, що її «маленька переможна війна» буде коштувати мільярд доларів. Схоже, таким був бюджет Путіна, виділений на вторгнення в Україну.

Дорожчий план «Б»

Як всі знають, російська спроба швидко перемогти ЗСУ провалилася. Тож з’явився план «Б», який передбачав окупацію Києва, щоб швидко закінчити війну. Путін хотів спочатку оточити українську столицію, замінувати її околиці, а потім розстрілювати цивільних, щоб змусити місто здатися під тиском облоги. Такі ж плани були й для інших великих міст України. На все це Росія планувала витратити до 6 місяців. У цьому плані теж не враховувалися витрати на виплату компенсацій за загибель чи поранення російських солдатів. Також ніхто в Москві не збирався витрачати гроші на найманців. Втім, такий план дозволив би скоротити витрати на боєприпаси і ракети. За розрахунками Focus, така піврічна війна коштувала б Росії 11,23 мільярди доларів.

Однак, Москва, схоже, розраховувала застосувати свій план «Б» після успішного триденного палану «А». Тому їхню вартість варто об’єднати. Тож за півроку Росія витратила б 12,23 мільярди доларів.

Але війна виявилась дорожчою

Втім, російські плани провалилися. Завоювати Україну дешево й швидко не вдалося. Тож війна стає дедалі дорожчою для Путіна. Замість очікуваного піврічного максимуму на рівні 12,23 мільярдів доларів Москва вже витратила на агресію проти сусідньої країни 34 мільярди. І це лише за два місяці. І при цьому кожні два дні до цієї суми додається ще мільярд доларів.

В такому темпі цілком вірогідно, що гроші стануть проблемою для Путіна у недалекому майбутньому. Тим більше, що санкції теж тиснуть на російську економіку. Як Росія відреагує на цю проблему? Важко передбачити. Можливо, 9 травня з’явиться підказка. Втім, якщо Путін справді оголосить велику мобілізацію в цей день, вона буде надзвичайно дорогою для Росії. І звідки взяти ці гроші не зрозуміло.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі