Після майже п’яти місяців війни проти України російський автократ Владімір Путін, схоже, переходить до нової фази у своїй воєнній стратегії. У четвер Кремль підписав закон, який дозволяє уряду запроваджувати «спеціальні заходи» для забезпечення військових операцій за кордоном.
Це означає, що Москва тепер може зобов’язувати окремі компанії підлаштовувати своє виробництво під потреби армії Росії у війні проти України, - пише Focus. Працівників можуть змусити працювати в нічні зміни, на свята і без відпусток. Таким чином, Путін фактично запровадив стару соціалістичну планову економіку. За словами експерта з питань Росії з Німецької ради міжнародних відносин Штефана Мейстра, Кремль переводить російську економіку на «воєнні рейки».
«Закон фактично дозволяє державі диктувати російським компаніям, скільки вони будуть вироблячи товарів, як довго працювати і якою повинна бути ціна на їхні продукти і послуги», - пояснив Мейстер.
Це означає, що в Росії більше не буде ринкових правил.
«Тепер буде потужне втручання в російську економіку з боку держави, націлене на переорієнтацію певних компаній для забезпечення армії у війні проти України», - додав німецький експерт.
За словами Мейстра, все це говорить про підготовку Кремля до довготривалої війни. Зараз російська армія втратила ланцюги забезпечення, існує дефіцит матеріалів для ремонту і підтримки військової техніки. Санкції спричинили серйозні проблеми для військової промисловості країни. На думку експерта, цілі частини російської економіки будуть переорієнтовані на забезпечення російських Збройних сил і служб безпеки на тлі війни з Україною.
«Це означає, що воєнні потреби будуть в пріоритеті над цивільним виробництвом», - сказав Мейстер.
Разом з тим, він сумнівається, що Кремль зможе досягти своєї мети підкорити Україну. Санкції створили в Росії дефіцит західних технологій і компонентів, що і далі буде заважати виробництву сучасних військових технологій. Навіть попри перехід до «воєнної економіки», певних речей все одно буде не вистачати. Разом з тим, на думку експерта, «Путін переверне все, щоб заповнити дефіцит і краще забезпечити свою армію». Підписаний ним закон - це зізнання, що війна буде тривати довго. І російська економіка зможе компенсувати втрати лише за умови переходу на зовсім інший виробничий режим.
«Чи спрацює це, ми побачимо з часом», - сказав Мейстер, додавши, що на подальший хід війни буде більше впливати те, чи Захід збільшить поставки зброї Україні, а не рішення Путіна.