Financial Times розповідає, чому не варто зациклюватися на своєму режимі сну

Поділитися
Надмірна увага до власного графіку сну може мати негативні наслідки.

День має свої позитивні моменти. Але чи можна порівняти це із задоволенням від сну? Той момент, коли весь рутинний безлад зникає в обіймах ковдри для багатьох є порятунком. Однак частина людей чомусь відкинула це задоволення на задній план. Для прикладу, третина дорослих американців стверджують, що сплять менше рекомендованих семи годин на добу. Багато людей постійно почуваються втомленими через дефіцит сну, пише Financial Times.

Частиною проблеми є насичене сучасне життя: електронні листи, графік справ. Зростання споживання кави, ймовірно, також працює у цьому напрямку.

Для інших людей це вимоги роботи чи сім’ї. Минулого місяця втомленого лікаря в штаті Массачусетс оштрафували на п’ять тисяч доларів за те, що він зробив перерву, щоб поїсти в своїй машині і проспав час операції.

Однак є й ті, хто не може заснути, навіть коли намагається. Політик, який дрімає публічно – це погано, але альтернатива може бути ще гіршою. У 1895 році граф Розбері пішов у відставку після майже року перебування на посаді прем'єр-міністра Великої Британії, не в змозі подолати своє безсоння.

Століття тому люди не знали, що «електрична активність» мозку змінюється під час сну. Тепер є докази того, що нестача сну пов’язана з підвищеним ризиком депресії, раку, хвороби Альцгеймера та ожиріння. Дослідження, опубліковане в European Heart Journal, повідомляє, що серцеві захворювання зустрічалися рідше серед людей, які лягали спати між 22:00 і 23:00, незалежно від того, як довго вони спали.

З одного боку, такі дослідження – це добре. Але після поширення все більшої кількості інформації сон може стати черговою частиною людської діяльності, яку будуть відстежувати, підраховувати і порівнювати.

Для когось норма — прокидатися о 5 ранку. Але навпаки, коли люди занадто багато уваги приділяють своєму режиму сну, це також може принести негативні наслідки.

Експерименти з поділом сну на дві або більше частин на добу — відомі як двофазний або поліфазний сон, нагадують модну дієту.

Ризик полягає в тому, що люди часто самі ускладнюють проблеми. Чи дійсно ми спимо менше, ніж наші предки? Докази насправді туманні. За даними вчених, перший коронавірусний локдаун у Британії призвів до зростання проблем зі сном, особливо серед матерів, які більше доглядають за дітьми. Проте скорочення кількості поїздок на роботу дозволило багатьом людям спати довше, ніж до пандемії.

Стрес через нестачу сну може посилити проблему. У своїй книзі «Подолання безсоння та проблем зі сном» професор Колін Еспі пише про «ортосомнію» - надмірну зосередженість людей на своєму режимі сну. Така зосередженість може викликати стрес і тривогу.

Еспі каже, що у кожного є режим сну, який визначається методом спроб і помилок.

Генетично деякі люди — «жайворонки», а інші — «сови». «Жайворонки» можуть мати кращий стан серця. Але якщо «сови» почнуть боротися зі своїм природним режимом сну, це не принесе користі.

Основні поради щодо «гігієни сну» є особливо послідовними, зокрема: дотримуйтесь регулярного режиму, скоротіть вживання алкоголю та кофеїну, усуньте всі відволікаючі фактори. Одним із варіантів для боротьби із безсонням є когнітивно-поведінкова терапія.

Але замість того, щоб просто розширювати дані про поради щодо сну для окремих людей, їх потрібно втілювати в життя. Роботодавці можуть бути більш «толерантними» до різних потреб своїх працівників. Уроки в школах можуть починатися пізніше, щоб збігатися з біоритмами дітей. Одного дня дорогі готелі можуть навіть зрозуміти, що для гарного сну не потрібно вісім величезних подушок.

У сучасному ритмі життя сон став аспектом діяльності, у якому люди намагаються досягти успіху. Однак, не варто забувати, що повноцінний сон - це перш за все задоволення, і до цього треба ставитися простіше, щоб уникнути зайвого стресу, резюмує видання.

Відчуваєте себе втомленими після нестачі сну? Вітаємо, ви приєдналися до безлічі людей по всьому світу, які страждають від недосипання - серйозної проблеми, яка може вплинути на психічне та фізичне здоров'я.

Згідно зі статистикою, проблеми зі сном становлять «глобальну епідемію, яка загрожує здоров’ю та якості життя 45% населення світу».

Здавалося б, досить легко вилікуватися від дефіциту сну, особливо в молодості: поспали довше і ви повернулися до свого звичного стану? На жаль, все не так просто. Відновлення після дефіциту сну займає більше часу, ніж здається.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі