Financial Times: Підозра Медведчуку – це боротьба проти Путіна

Поділитися
Financial Times: Підозра Медведчуку – це боротьба проти Путіна © kremlin.ru
Віктор Медведчук розглядається як «голос Кремля» в Україні.

Президент України Володимир Зеленський протягом тривалого часу намагався уникати зайвої конфронтації з Москвою. Але один вчинок неабияк розлютив Кремль: справа проти Віктора Медведчука - проросійського політика і кума президента Росії Володимира Путіна, пише Financial Times.

У лютому український уряд запровадив санкції проти Медведчука, заморозив його активи та заблокував пов’язані з ним телеканали за поширення дезінформації.

Наступ Зеленського на Медведчука став результатом його розчарування через те, що намагання організувати мирний процес почали заходити у глухий кут, а війна на сході України так і не закінчилася. Крім того, санкції проти Медведчука певною мірою могли бути побічним фактором мобілізації російських військ вздовж кордону з Україною минулого місяця, зазначають аналітики.

Минулого тижня українська прокуратура вимагала арешту Медведчука за звинуваченням у державній зраді. У п'ятницю Путін заявив, що Москва відповість «оперативно і належним чином, на всі загрози». На думку Путіна, Україна перетворюється на «антипод Росії».

Попередники Зеленського часто використовували Медведчука як «зворотний канал» для переговорів із Москвою. Але останнім часом українська влада почала розглядати Медведчука як «голос Кремля», що транслював свої погляди через телеканали та політичну партію, виступаючи проти руху України до НАТО та ЄС.

Зеленський відчув тиск з боку адміністрації американського президента Джо Байдена, яка вимагає боротися проти олігархів та корупції.

«Медведчук – не тільки олігарх, але і головний агент впливу Кремля в Україні протягом десятиліть. Це робить його великою загрозою для національної безпеки країни», - заявив радник Зеленського.

Медведчук фактично повторював вимоги Москви щодо припинення конфлікту в Донбасі, закликаючи Україну провести прямі переговори з окупантами.

«Він є активом Путіна в Україні. Він як магніт для всіх проросійських груп та настроїв», - сказала керівник Українського форуму аналітичного центру Chatham House у Лондоні Орися Луцевич.

До того, як їх заблокували, підконтрольні Медведчуку телеканали роками транслювали розповіді «подібні до тих, які транслюють російські державні ЗМІ: Путіна представляють героєм, Росія - це дружня нація, з якою ми повинні мати зв’язки, наш ворог - Захід», за словами редактора «Детектор медіа» Наталії Лігачової.

Медведчук неодноразово заперечував «зв’язок» із заблокованими телеканалами. Вони належали соратнику Медведчука та проросійському депутату Тарасу Козаку, якого також минулого тижня звинуватили у державній зраді. Українська влада заявила, що Козак перебуває в Росії. За словами Медведчука – Козак наразі в Білорусі.

Виступаючи в четвер у суді, який призначив йому домашній арешт, Медведчук заперечив протиправні дії та назвав звинувачення «політично вмотивованими».

Адміністрація Зеленського та незалежні експерти пропонують докази того, що Кремль фактично фінансував політичну діяльність Медведчука та його однодумців, надаючи їм вигідні пропозиції в енергетичному бізнесі в Росії. Розслідування все ще триває. Деякі аналітики вважають, що боротьба Зеленського проти Медведчука – це фактично війна з Путіним.

Медведчук використовував свою політичну позицію, щоб підірвати зусилля Зеленського щодо реформ. Президент намагається трансформувати корумповану судову систему. Проросійські політики активно намагаються посіяти ворожнечу між Києвом та його західними союзниками. Депутати, «пов’язані з Медведчуком», минулого року подали заяву до нереформованого Конституційного суду України щодо зменшення повноважень антикорупційних органів, цим самим поставивши під загрозу позику МВФ на суму 5 мільярдів доларів.

«Сторона Медведчука» вважає, Зеленський поводився як «шахрай», блокуючи опозиційні ЗМІ і намагаючись розчавити лідера партії-опонента.

Однак, боротьба проти російських довірених осіб в Україні широко підтримується українським суспільством. Дивно, що після російського вторгнення в Крим та на схід України Медведчук ще протягом тривалого часу розширював свій політичний вплив, резюмує видання.

11 травня СБУ прийшла з обшуками в будинок і офіс Віктора Медведчука, однак самого його не застали. Медведчуку і його соратнику по партії Тарасу Козаку повідомили про підозру за трьома епізодами державної зради і замаху на розграбування національних ресурсів в окупованому Криму. За даними СБУ, Тарас Козак ховається в Росії.

13 травня Печерський районний суд Києва відпустив Медведчука під цілодобовий домашній арешт.

Запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту обрано до 9 липня 2021 року включно. Суд поклав на Медведчука наступні зобов'язання: не залишати Київ і Київську область без дозволу слідчого і прокурора, повідомляти слідчого і прокурора і суд про зміну місця проживання або місця роботи, утримуватися від спілкування з підозрюваними і свідками.

14 травня на Медведчука одягли електронний браслет.

Перший заступник генерального прокурора Роман Говда пояснив, що Медведчуку поки не інкримінують фінансування тероризму, оскільки окупанти в Криму і РФ не визнані терористичними організаціями. Однак це питання розглядається.

У матеріалі «Підозра Медведчуку і Козаку: головне» ZN.UA зібрало ключові моменти про справу двох депутатів від «ОПЗЖ».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі