Президент США Дональд Трамп 5 лютого виступив з щорічним зверненням до нації. Воно мало відбутися ще 29 січня, але через призупинення роботи уряду виступ відклали. Світові лідери люблять перебільшувати свої досягнення або спотворювати факти. Трамп не став винятком. Газета The Washington Post зробила фактчек промови американського президента.
Трамп часто перебільшує кількість створених під час його президентства робочих місяць, починаючи відлік з дня виборів, а не з моменту, коли він прийняв присягу. За даними Міністерства праці США, з січня 2017 року було створено майже 4,9 мільйона робочих місць, з яких 436 тисяч - у промисловості. Це дійсно вражаючий результат за майже два роки. При президенті Бараку Обамі протягом семи років після великої рецесії було створено близько 900 тисяч робочих місць в промисловості.
Трамп має на увазі, що рівень ВВП у третьому кварталі 2018 року становив 3,4% - приблизно вдвічі вище показника в 1,8% у першому кварталі. Але рівень ВВП нестійкий. Він підвищувався, потім опускався, а потім знову піднявся після закінчення світової економічної кризи. Досі рівень ВВП в середньому становив 2,8% в квартал за президентства Трампа, що не набагато вище середнього показника Обами в 2,1%. В одному з кварталів рівень ВВП досяг 4%, але і при Обамі тричі показник перевищував 5%.
Це в минулому. Міністерство праці США повідомило у п'ятницю, що рівень безробіття в січні виріс до 4%. Статистика по працевлаштуванню афроамериканців існує менше 50 років. Рівень безробіття серед них досяг мінімального 5,9% у травні 2018 року, але потім виріс до 6,8% у січні. Статистика по латиноамериканському населенню також існує менш ніж півстоліття - рівень досяг мінімуму в 4,4% в 2018 році, проте виріс до 4,9% у січні. Дані по американцям азіатського походження збиралися всього протягом менше 20 років. І хоча в травні рівень безробіття серед цієї верстви населення знизився до 2,1%, в січні він виріс до 3,2%.
Трамп перебільшує зв'язок між імміграцією та злочинністю - більшість досліджень показують, що іммігранти, як легальні, так і нелегальні, менш схильні скоювати злочини, ніж корінне населення.
Згідно з економічними дослідженнями, імміграція в першу чергу чинить позитивний вплив на економіку США і американців, особливо в довгостроковій перспективі. Згідно зі всебічним звітом Національної академії наук США від 2016 року, дослідження впливу імміграції показали "результат, який здається парадоксальним" - хоча великі потоки імміграції можуть призвести до зростання рівня безробіття, в деяких секторах рівень безробіття серед місцевого населення знижується.
Дані Міністерства фінансів США показують, що казначейство отримало на 6,7 мільярдів доларів більше, і, ймовірно, це пов'язано з підвищенням тарифів. Але мита платить не експортер, а імпортер, який в свою чергу продає товар споживачам. Дослідження Ради з міжнародних відносин показує, що 115 % коштів, отриманих від зборів, йдуть на надання допомоги фермерам, які постраждали від тарифів. Тому це програш.
Зусилля, спрямовані на те, щоб спонукати країн-членів НАТО витрачати більше на оборону, почалися задовго до того, як Трамп вступив на посаду. На саміті НАТО в 2014 році адміністрація Обами уклала угоду між країнами-членами Альянсу про збільшення оборонних витрат до 2% ВВП кожної країни протягом 10 років.
Трамп почав говорити про це незабаром після вступу на посаду, спочатку заявляючи про витрачені 6 трильйонів доларів, але незабаром збільшив число до 7 трильйонів доларів. Трамп розмірковує так, немов гроші вже витрачені, але він посилається на дослідження Університету Брауна, яке включало в суму оцінку майбутніх зобов'язань щодо догляду за ветеранами до 2056 року.
Трамп перебільшив тривалість воєн в Іраку і Афганістані. Війна в Афганістані розпочалася у жовтні 2001 року після теракту 11 вересня. Вторгнення в Ірак відбулося в березні 2003 року. Тобто США воювали трохи більше 17 років.
Раніше DT.UA зібрало стислий переказ того, що говорив Трамп в ході звернення до нації. Трамп повинен був виступити перед конгресменами ще в січні, однак цьому завадив "шатдаун", який тривав 35 днів. Він став найтривалішим в історії. Під час бездіяльності уряду у відпустку без утримання були відправлені близько 800 тисяч держслужбовців. У США почалися збої у роботі кількох аеропортів, історії про те, що співробітники правоохоронних органів не могли виконувати свою роботу в повну силу, допомогли переконати Трампа в короткостроковому рішенні знову відкрити уряд.