Файли FinCEN: Що варто знати про витік банківських документів на два трильйони доларів

Поділитися
Файли FinCEN: Що варто знати про витік банківських документів на два трильйони доларів
І це лише мала частина звітів

Витік файлів FinCEN показав транзакції на суму близько двох трильйонів доларів. Деякі з найбільших банків світу дозволили злочинцям переправляти брудні гроші по всьому світу. Документи також показали, як російські олігархи використовували банки, щоб уникнути санкцій, які повинні були перешкодити їм ввозити свої гроші на Захід, пише BBC .

Що таке Файли FinCEN?

Файли FinCEN - це більше 2500 документів, більшість з яких - це документи, які банки посилали владі США з 2000 по 2017 рік. У документах були побоювання банків з приводу того, що можуть робити їх клієнти.

Ці документи є одними з найбільш ретельно охоронюваних секретів міжнародної банківської системи.

Банки використовують їх, щоб повідомити про підозрілу поведінку, але вони не є доказом правопорушень або злочинів.

Документи отримали Buzzfeed News і передали групі журналістів-розслідувачів з усього світу. Документи розподілили між 108 редакціями в 88 країнах.

Сотні журналістів перебрали технічну документацію, розкриваючи деякі види діяльності, про які банки вважали за краще б, щоб громадськість не знала.

Дві абревіатури, які вам потрібно знати

FinCEN є Мережею США по боротьбі з фінансовими злочинами. Це люди з Казначейства США, які борються з фінансовими злочинами. Заклопотаність з приводу операцій, здійснених в доларах США, необхідно направляти в FinCEN, навіть якщо вони були вчинені за межами США.

Звіти про підозрілу діяльність, або SAR, є прикладом того, як ці побоювання реєструються. Банк повинен заповнити один з цих звітів, якщо він турбується про те, що один з його клієнтів може виявитися не в змозі принести користь. Звіт направляється до органів влади.

Чому це важливо?

Якщо ви плануєте отримати прибуток від злочинного підприємства, то одним з найважливіших способів є відмивання грошей.

Відмивання грошей - це процес легалізації "брудних" грошей - доходів від таких злочинів, як торгівля наркотиками або корупція, і зарахування їх на рахунок в поважному банку, де вони не будуть пов'язані зі злочином.

Той же самий процес необхідний, якщо ви російський олігарх, проти якого західні країни ухвалили санкції, щоб зупинити ввезення ваших грошей на Захід.

Банки повинні стежити за тим, щоб вони не допомагали клієнтам відмивати гроші.

Згідно із законом банки повинні знати, хто їхні клієнти - недостатньо просто подати SAR-паспорт і продовжувати брати брудні гроші у клієнтів, чекаючи, що влада розбереться з цією проблемою. Якщо у них є докази злочинної діяльності, вони повинні перестати проводити транзакції.

Фергус Шив з Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) сказав, що файли - це "розуміння того, що банки знають про величезні потоки брудних грошей по всьому світу".

За його словами, в документах також вказуються надзвичайно великі суми грошей. Документи в файлах FinCEN охоплюють операції на близько два трильйони доларів, і це лише мала частина SAR-звітів, поданих за цей період.

Що вже виявили?

  • HSBC дозволив шахраям перевезти мільйони доларів вкрадених грошей по всьому світу, навіть після того, як він дізнався від американських слідчих, що ця схема є шахрайством.
  • JP Mogran дозволив компанії перевести більше одного мільярда доларів через лондонський рахунок, не знаючи, кому він належить. Банк пізніше виявив, що компанія може належати мафіозі зі списку 10 найбільш розшукуваних людей ФБР.
  • Свідоцтва того, що один з найближчих соратників президента Росії Володимира Путіна використовував банк Barclays в Лондоні, щоб уникнути санкцій, які повинні були зупинити його від використання фінансових послуг на Заході. Частина готівки була використана для покупки творів мистецтва.
  • Чоловік затриманої, яка пожертвувала 1,7 млн фунтів стерлінгів керівної Консервативної партії Великої Британії, таємно фінансувався російським олігархом, у якого є тісні зв'язки з Путіним.
  • Велику Британію називають "юрисдикцією підвищеного ризику" як і Кіпр. Це пов'язано з кількістю зареєстрованих у Великій Британії компаній, які з'являються в SAR. У документах FinCEN понад 3000 британських компаній - більше, ніж в будь-якій іншій країні.
  • Центральний банк Об'єднаних Арабських Еміратів не вжив заходів щодо попередження про місцеву фірму, яка допомагала Ірану ухилитися від санкцій.
  • Deutsche Bank переказував брудні гроші для організованої злочинності, терористів і наркоторговців.
  • Standard Chartered переказувала готівку в Арабський банк протягом понад десять років після того, як рахунки клієнтів в Йорданському банку використовувалися для фінансування тероризму.

Чим відрізняється цей витік документів від попередніх?

За останні роки сталася низка великих витоків фінансової інформації. Дані FinCEN відрізняються від Paradise Papers 2017 року, Panama Papars 2016 року, Swiss Leaks 2015 року, LuxLeaks 2014 року тим, що це не просто документи однієї або двох компаній - вони надходять з декількох банків.

У них висвітлюється цілий ряд потенційно підозрілих видів діяльності за участю компаній і приватних осіб, а також порушуються питання про те, чому банки, які помітили цю діяльність, не завжди діяли відповідно до їх інтересами.

На думку FinCEN, витік може вплинути на національну безпеку США, скомпрометувати розслідування і поставити під загрозу безпеку установ і осіб, які подають звіти.

Але минулого тижня банки оголосили про пропозицію щодо перегляду своїх програм по боротьбі з відмиванням грошей.

Велика Британія також оприлюднила плани щодо реформування свого реєстру інформації про компанії з метою боротьби з шахрайством і відмиванням грошей.

На початку травня 2016 року "панамське досьє" поповнилося новою значною порцією інформації. Як писав у своїй статті заступник директора Інституту економіки та прогнозування НАН України Сергій Кораблін, найбільш гостро на його публікацію вже відреагували в багатих країнах: кримінальна справа в США, спецкомісія Європейського парламенту, плани боротьби з офшорами Міністерства фінансів Німеччини та великої п'ятірки ЄС. Детальніше читайте у матеріалі Сергія Корабліна "Офшорне виснаження" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі