EUObserver: Прігожин намагався «вкрасти» у Путіна його саміт з лідерами Африки

Поділитися
EUObserver: Прігожин намагався «вкрасти» у Путіна його саміт з лідерами Африки © скриншот видео Youtube
Ватажок російських найманців намагався продемонструвати Кремлю, що він дуже важливий для московських зв’язків з Африкою.

Після місяців дипломатичної хореографії і мільярдів рублів, вкладених президентом Росії Владіміром Путіним в африканський саміт, ватажок найманців Євгеній Прігожин вигулькнув у центрі уваги в джинсах і сорочці-поло на полях заходу.

А його трактування путчу в Нігері поширювалося, намагаючись відсунути заяви Путіна і його розкішні подарунки ще нижче на газетних шпальтах. Кремль і російська пропаганда протягом кількох тижнів говорили про посилену увагу Росії до Африки і ключове значення саміту в Санкт-Петербурзі.

Сам Путін напередодні зустрічі опублікував розлогу статтю про своє нове бачення Африки. Невідомо, скільки він витратив на те, щоб розважити своїх африканських гостей, оскільки організатори, «Росконгрес», не опублікували звіти.

«Але з огляду на те, що за аналогічний саміт у 2019 році він заплатив  60 мільйонів євро, можна припустити, що рахунок за 2023 рік, ймовірно, становитиме щонайменше стільки ж, що робить його одним із найдорожчих публічних заходів у кремлівському календарі», - йдеться в статті EUObserver.

Були танцюристи в костюмах, як у артистів відомого Cirque du Soleil, вітальні напої в келихах у формі рогів антилопи, форуми і військово-морський парад. Деякі делегації провели в Санкт-Петербурзі цілий тиждень. Джерело в «Росконгресі» повідомило, що третина гостей з шести делегацій так і не забрали свої бейджі саміту і вирішили «замість цього провести час у місті». Інша причина - декому з делегатів не сподобалася умова проходження обов'язкового ПЛР-тест на Covid на місці проведення саміту.

Але для головних VIP-персон, які все ж поїхали, Путін ще глибше заліз у свою скриню зі скарбами. Лідери Буркіна-Фасо, ЦАР, Еритреї, Малі, Сомалі і Зімбабве отримали від нього по 25-50 тисяч тонн безкоштовного зерна. Сомалі - списання 690 мільйонів доларів боргу перед Росією. Зімбабве - президентський вертоліт Мі-38 вартістю 15 мільйонів доларів.

За це Путін отримав фотосесії, щоб показати світові, що він не такий вже й ізольований, трохи оплесків, кілька улесливих заяв з похвалою його війни проти України і ображені фрази про західне неоколоніальне зло. Співробітник посольства Гвінеї в Москві навіть одягнув футболку з Путіним і назвав російського лідера «своєю душею».

Але для Путіна не все пішло так, як він хотів. Приїхало лише 17 лідерів замість 43, як у 2019 році.  Деякі гості закликали його припинити війну, інші - дозволити Україні експортувати продовольство на світові ринки.

Непроханий гість

Але якщо така поведінка гостей була прогнозована, то ніхто не очікував, що Прігожин раптово з'явиться в Санкт-Петербурзі, поклавши край спекуляціям про те, живий він чи мертвий після свого короткого антикремлівського заколоту 23 червня.

І ніхто не очікував, що військовий путч у Нігері, який стався одночасно з путінською феєрією, вкраде увагу ще більше.

Прігожин вперше з'явився на фото в петербурзькому готелі Trezzini Palace, який належить його «Вагнер Груп». Там він потиснув руку Фредді Мапуці з адміністрації президента ЦАР. Фотографію опублікував Дмитро Ситий, якого в США називають «піарником Вагнера». Знімок облетів весь світ на тлі гарячкових спекуляцій про те, чи була вона справжньою, доки Ситий не видалив її зі своїх акаунтів у соціальних мережах.

На другому фото, опублікованому на пов'язаних з «Вагнером» Telegram-каналах, Прігожин стояв поруч з Джастіном Тагу, директором Afrique Média TV. Це пов’язаний з найманцями російський пропагандистський канал в Камеруні. Канали в Telegram стверджували, що фото було зроблене в «кулуарах» саміту.

Але за словами джерела «Росконгресу», ні Прігожин, ні Тагу не мали бейджів учасників саміту. Тож це може означати, що фотографії були рекламним трюком, покликаним створити враження, ніби ватажок найманців відіграє більш значну роль у переговорах в Африці, ніж це є насправді.

Тим часом, під час перевороту в Нігері натовпі прихильників уряду в Ніамеї в четвер і п'ятницю були ті, хто розмахували російськими прапорами, співали російські пісні і носили футболки з логотипом Z (символ підтримки війни в Україні).

«І хоча Прігожин не взяв на себе відповідальність за путч у Нігері, який завдає серйозного удару по інтересах Франції і США в Африці, він і його Telegram-канали зробили все можливе, щоб показати свою потенційну корисність для Путіна в майбутньому», - пише видання.

Вони показували пронігерську хунту і проросійські мітинги також у ЦАР і Малі, де протестувальники дякували «Вагнеру» за «боротьбу з тероризмом і відновлення безпеки в їхніх країнах». Інші припускали, що після перевороту може відбутися зустріч між Прігожиним і лідерами перевороту в Нігері.

За словами російського джерела, яке раніше працювало з ватажком найманців, а зараз співпрацює з російськими спецслужбами, ні «Вагнер», ні Кремль не причетні до подій у Нігері.

«Ми з ними не працювали, але, можливо, варто було б», - пожартував співрозмовник.

Але якщо відкинути жарти, бліц-виступ Прігожина відбувся на тлі серйозних потрясінь у «Вагнері" після повстання 23 червня, яке, ймовірно, матиме серйозний вплив на кампанію Путіна, спрямовану на витіснення західних держав з Африки.

Вагнер розколовся навпіл?

Кремль вирішив зберегти бойові підрозділи «Вагнера» в таких країнах, як ЦАР, Лівія і Малі, але передати їх під командування Андрєя Трошева -  колишнього соратника Прігожина, який вважається більш лояльним до Кремля. Трошев нещодавно сфотографувався з Путіним, але не поїхав на саміт у Санкт-Петербурзі, оскільки переговори про військову роль «Вагнера» в Африці велися через «альтернативнІ канали».

Залишається питання про те, хто візьме на себе політичні операції «Вагнера» в Африці, яке ще не вирішене. Один з варіантів рішення - це доручити МЗС РФ роботу з фальсифікації виборів, фінансування і поширення пропаганди. Але в адміністрації Путіна сумніваються, чи є в міністерстві відповідні люди для цієї роботи.

Інша ідея полягає в тому, щоб створити нову підкомісію при Радбезі РФ, яка б взяла на себе ці завдання. Але поки рішення все ще висить у повітрі, Прігожин зберігає контроль над своїми вагнерівськими «політтехнологами», такими як Ситий і інші. Саме ці спеціалісти організовували проросійські мітинги в ЦАР і Малі, на яких «Вагнер» згадували в позитивному світлі. І саме вони придумали ідею сфотографувати Прігожина в Санкт-Петербурзі так, ніби він був важливим гостем саміту.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі