Емоції дорого коштують відносинам між Україною і Польщею - Rzeczpospolita

Поділитися
Емоції дорого коштують відносинам між Україною і Польщею - Rzeczpospolita Польщі і Україні варто перейматися не лише спільним минулим, а успішним майбутнім. © Радіо Польща
Коваль пише, що сусіднім країнам не варто розглядати двосторонні відносини лише через призму історії.

Ще ніколи так багато українців не вважало поляків дружнім народом. Польські компанії підкреслюють велику кількість контрактів, підписаних в Україні, в той час як польський ринок праці став дуже залежним від українських працівників.

Можна сказати, що ніколи Польща і Україна не були такими близькми. Але водночас, вже давно не було такої напруги між їхніми елітами.

Про це на сторінках Rzeczpospolita пише польський історик і політик Павел Коваль, додаючи, що в Києві і Варшаві не бракує політиків, які готові грати трагічною історією так само, як і будь-яким іншим інструментом. Але для людей в Галичині (по обида боки кордону) і на Волині ці сторінки минулого досі живі і болісні. Розхитування настроїв, зрештою, зачепить простих людей. Політика створить безповоротну тенденцію, яка стане на заваді догляду польских могил в сусідній країні, нашкодить економіці тощо.

"Ми наблизилися до червоної лінії емоцій, за якою втрати буде важко відшкодувати. Йдеться про польську позицію. Країна, яка має погані відносини з Росією, Литвою, а також з Україною, буде мати поганий образ, зокрема, в США. Жодна американська адміністрація не захоче брати на себе проблеми союзника", - зауважує Коваль.

Він додає, що збереження пам'яті про трагедію на Волині - важливе завдання, і це розуміє дедалі більше українців. Але спроба перенести напругу зі сфери історії на інші виміри відносин - це найгірший сценарій для Польщі.

Коваль зауважує, що сьогодні в Польщі існує три підходи до України. Перший - емоційний, він цілком зрозумілий. Відповідно до нього, поляки хочуть, щоб українці дивилися на історію, так само, як і вони. І поки цього не станеться, жодна спільна справа не зрушить з місця. Другий підхід - "купецький". Частина політиків помітила, як легко можна підживити польсько-українську суперечку і за рахунок цього здобути ще більшу підтримку виборців. "Політичні купці" готові готові грати на болю і емоціях тих, чиї рани від втрати близьких на Волині ще не загоїлися. Зрозуміти це можна, але важко прийняти такий підхід.

Є і третій варіант - державний, реалістичний. Він означає, що варто плекати і шанувати історію минулих поколінь, але майбутнім теж треба виявити таку ж підтримку.

"Не варто дивитися на відносини з Україною тільки через призму історії. Натомість варто звернутися до заповіту, який в питанні відносин з українцями полякам лишив Папа Іван Павло ІІ. І не варто кричати, що "ми перші", хто розповів про Волинь, бо це не правда", - зауважує Коваль.

Він зауважує, що інциденти по іншій бік кордону не можуть бути підставою для зміни політики. Прем'єр-міністри, президенти, міністри на Заході не змінюють свої цілі під впливом інцидентів. Вони йдуть на зміни в тому випадку, якщо це в інтересах країн. Сьогодні цінується стриманість держав і міркування над тим, що буде завтра.

22 липня минулого року Сейм Польщі услід за Сенатом встановив 11 липня днем пам'яті жертв "геноциду", здійсненого українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої у 1939-1945 рр..".

У відповідь на рішення Сенату та постанову Сейму Польщі, 8 вересня Верховна Рада ухвалила постанову, в якій засудила "односторонні дії Сенату і Сейму Республіки Польща, спрямовані на перегляд результатів співпраці, які були досягнуті під час конструктивного українсько-польського діалогу за останні десятиліття".

Детальніше про проблеми українсько-польських відносин читайте у статті Олени Гетьманчук "Україна-Польща: партнерство без патронату і передумов" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі