Екс-працівники фабрики тролів Росії згодні з висновками Мюллера - WP

Поділитися
Екс-працівники фабрики тролів Росії згодні з висновками Мюллера - WP Колишні тролі Кремля вважають, що американські обвинувачення повинні стосуватися не лише 13 росіян. © The Guardian
Колишні пропагандисти Кремля вважають, що американські обвинувачення повинні стосуватися більшої кількості росіян.

Поки російські чиновники відмахуються від обвинувачувальних висновків 3 проти 13 росіян, яких вважають причетними до втручання у американські вибори в 2016 році, кілька людей, які працювали на російську фабрику тролів, вважають їх добре обґрунтованими.

Колишній "коментатор" сумнівної петербурзької компанії "Агенція інтернет-досліджень" Марат Міндіяров підтверджує, що компанія дійсно наймала людей з хорошим знанням англійської для того, щоб впливати на громадську думку в США через соціальні мережі, зокрема Facebook. Власний досвід змушує екс-троля вірити американським обвинувачувальним висновкам.

Про це пише Washington Post, додаючи, що минулої п'ятниці були випущені федеральні обвинувачувальні висновки проти бізнесмена, пов'язаного з президентом Володимиром Путіним, і ще десятка росіян. В документі йдеться про те, що заможний ресторатор Євгеній Прігожин, якого називають "кухарем Путіна, платив за інтернет-кампанії, в рамках яких були створені фіктивні сторінки в соцмережах для поширення бажаних повідомлень.

Метою роботи фабрики тролів було або вплинути на виборців, або підірвати їхню віру в американську політичну систему, - стверджує американський документ. Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков не помітив у американських обвинувачувальних висновках доказів, які б вказали причетність уряду Росії до втручання у вибори в США.

За словами, Міндіярова, він не зміг здати мовний екзамен, щоб потрапити у відділ "фабрики тролів", яка займалася Facebook. За цю роботу платили вдвічі більше, ніж тим, хто працював наж впливом на російське суспільство. Мета англомовного сегменту полягала в тому, щоб поширювати контент з потрібними поглядами англійською мовою, щоб здавалося, що його написали люди, для яких ця мова рідна.

"Це були люди з дуже хорошими мовними навичками, перекладачі, випускники університетів. Було важко зрозуміти, що вони іноземці, тому що вони дуже добре володіли мовою", - пояснив Міндіяров.

Він розповів, що на письмовому екзамені для отримання роботи у "фабриці тролів" йому потрібно було написати текст про шанси Гілларі Клінтон перемогти на президентських виборах в США.

"Я написав, що її шанси високі і вона може стати першою жінкою-президентом", - сказав колишній російський "троль".

За словами Міндіярова, він почав працювати на "фабриці" в кінці 2014 року, тому що був безробіним і допитливим. На той час, в п'ятиповерховій будівлі працювало близько 400 людей, які працювали змінами по 12 годин. Більшість операцій стосувалися війни проти України і санкцій Заходу проти Росії. На "фабриці" також були фото і відеовідділи. Професійні тролі отримували зарплату готівкою за те, що впливали на громадську думку через фейкові обговорення.

"Ми працювали групами по три чоловіки, в яких один грав роль негідника, а інший - героя. Третій займав нейтральну позицію. Приміром, хтось один писав, що Путін поганий, інший повинен був би йому заперечити, а третій погодитися з позицією другого, але внести певну картинку", - пояснив Міндіяров.

Пропрацювавши кілька місяців, він звільнився. За його словами, йому не сподобалася робота.

"Світ у тих коментарях був поділений на чорне і біле: Америка була погана, а Путін - хороший. Вони хвалили все, що було пов'язане з Путіним і критикували все, що стосувалося Америки, "гейської" Європи тощо. В цьому була суть роботи", - пояснив він.

Інший колишній троль із Санкт-Петербурга Людмила Савчук також розповіда, що "фабрика" була ефективним підприємством, яке штампувало повідомлення цілодобово. Як і Міндіяров, вона працювала у внутрішньому департаменті. Але Савчук наполягає, що її досвід відповідає тому, про що йдеться у обвинувачувальних висновках США.

"Повідомлення і коментарі писалися для того, щоб сформувати думку російських громадян на певні проблеми. І, як бачимо, це спрацювало і у випадку з жителями інших країн", - сказала Савчук.

Вона розповіла, що найважливіше в роботі було створити фейкові акаунти, які б були схожими на сторінки реальних людей: з датами народження, місцями проживання, статтю, іменами тощо, щоб не можна було сказати напевне, що сторінка була створена навмисне для поширення пропаганди.

"Кухар Путіна" Прігожин володіє ресторанами, в яких російський президент приймає своїх іноземних гостей. Він використав відносини з Путіним для розширення свого бізнесу шляхом включення обслуговування потреб військових.

"Я не засмучений тим, що потрапив у цей список. Якщо їм потрібен диявол, хай його бачать", - прокоментував американські обвинувачення Прігожин.

Але, за словами Міндіярова, всі працівники "фарбрики тролів" добре знали, що саме Прігожин стоїть за всім цим, але у них не було жодних доказів. Він додав, що працівникам не подобається "кухар Путіна" частково тому, що він так і не відкрив їдальню на "фабриці тролів".

"Прігожин погано ставиться до тролів. Але він міг би їх хоча б годувати", - сказав колишній працівник "фабрики".

Савчук наполягає, що американські обвинувачення повинні стосуватися не 13 росіян, а значно більше.

"У нас сміються з новин про 13 росіян, причетних до впливу на вибори в США. Тому що насправді їх значно більше. Ці технології неймовірно ефективні", - сказала Савчук.

Вона розповіла, що в якийсь момент помітила, як прості люди почали поширювати фейкові повідомлення тролів, вважаючи їх достойною точкою зору. Тоді, за словами Савчук, вона зрозуміла, наскільки ефективна така технологія.

"Вони вірять, що це їхні власні думки. Але я бачила, як ці думки писали пропагандисти", - пояснила вона.

17 травня 2017 року міністерство юстиції США призначило Роберта Мюллера на посаду спеціального прокурора для розслідування втручання Росії в президентські вибори.

У рамках справи Мюллер викликав на допит генерального прокурора США Джеффа Сешнса. Він став першим з адміністрації Трампа, який давав свідчення в цій справі.

Про свою готовність під присягою свідчити заявив і сам президент Дональд Трамп.

Разом із тим, він неодноразово заявляв про відсутність будь-якої "змови" з Росією.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі